Dostihy a sázky k sobě neodmyslitelně patří. Pro některé návštěvníky pardubického závodiště je to zábava, pro jiné možná až příliš složitá věc.

Jak sázet? A jak vůbec vznikají sázkové kurzy? Na to jsme se před zítřejším dostihovým mítinkem, který začíná ve 13 hodin a jehož součástí je i první díl kvalifikace pro 126. Velkou pardubickou, zeptali bookmakera Jaroslava Zawojskiho.

Před každým dostihem je kůň nabízen v určitém sázkovém kurzu. Co to vlastně je a podle čeho takový kurz vzniká?
Sázkový kurz je vyjádřením pravděpodobnosti, že určitá událost nastane. Je to ohodnocení šancí koně na vítězství nebo umístění 
v dostihu stanovené bookmakerem na základě dosavadních výsledků koně v dostizích, s přihlédnutím k mnoha dalším faktorům, které mohou jeho výkon ovlivnit, jako je například jezdec, jeho předepsaná váha v dostihu, stav dráhy, délka dostihu, rodokmen koně, trenér a podobně.

Stává se, že krátce před dostihem se kurz mění. Proč?
Sázkové kurzy bookmaker průběžně před startem dostihu upravuje podle vývoje sázek na jednotlivé koně. Kurzy na koně, na které se sází nejvíce (favorité) mají klesající tendenci, kurzy na koně s nízkým objemem sázek (outsideři) se zvyšují. Cílem bookmakera je získat pro sázkovou kancelář zisk (tedy vyplatit na vyhraných sázkách menší objem peněz, než je objem přijatých sázkových vkladů) při jakémkoliv výsledku dostihu, ať už zvítězí kdokoliv.

Jak velkými hráči jsou pardubičtí fanoušci?
Počet sázek je přímo úměrný počtu návštěvníků dostihů a zvyšuje se při větší návštěvě při kvalifikačních dostihových dnech na Velkou pardubickou. Samostatnou kapitolou je Velká pardubická, tam se jedná o tisíce sázek u více jak stovky pokladen na závodišti. V roce 2014 byl sázkový obrat při Velké pardubické rekordní a sázkové vklady dosáhly částky 6.750.000 korun. Úspěšnost tipů sázejících se odvíjí podle počtu favoritů, kterým se podaří během dostihového dne zvítězit. Čím více favoritů kraluje, tím více jsou sázející úspěšní, protože na ně se logicky sází nejvíce.

Vybavíte si nějakou rekordní výhru v Pardubicích? A jsou zdejší hráči odvážní, nebo sází spíše menší částky jen tak pro zábavu?
Sázky na pardubické dostihy se pohybují 
v řádech od několika desetikorun, nejmenší sázkový vklad je 20 korun, přes řády stokorun, což je největší objem sázek, až po několikatisícové sázky. Nejvyšší kurzová sázka byla v Pardubicích uzavřena vloni při Velké pardubické na jeden z rámcových dostihů. Na vítězství koně Khalshani si sázející vsadil 70.000 korun v kurzu 1,7:1. A byla to sázka úspěšná, Khalshani suverénním způsobem
v dostihu zvítězil. Velice pěkná byla výhra pro několik sázejících, kteří v roce 2012 věřili ve Velké pardubické Orphee des Blins a vsadili si na její vítězství 
v kurzu 50:1 a někteří dokonce i 55:1!

Jak správně sázet? Jaké možnosti sázející má?
Nabídka kurzových sázek je široká. Sázet lze nejen na vítězství nebo umístění koně do druhé nebo třetí příčky, ale také na umístění až do čtvrté pozice a v případě méně favorizovaných koní dokonce až na tabuli, tedy do páté příčky. Jednotlivé druhy kurzových sázek lze navíc kumulovat uzavřením akumulační sázky (ako sázky) na více koní v jednom dostihu nebo v různých dostizích. Výhra
v ako sázce je při správném tipu atraktivní, protože kurzy v ní se mezi sebou násobí. Ale pozor! V okamžiku startu dostihu se příjem sázek uzavírá. Neodkládejte proto své sázky na poslední chvíli těsně před startem dostihu!

Poraďte sázejícím, jak tipnout vítěze?
Při příchodu na závodiště si nezapomeňte koupit dostihový program. V něm najdete všechny potřebné informace o startujících koních a druzích sázek. U každého dostihu je uveden tip na první tři koně v dostihu včetně podrobného slovního popisu šancí minimálně první pětice koní, která by podle názoru odborníků měla obsadit tabulová místa, tedy prvních pět příček. Před každým dostihem jsou koně předváděni 
v paddocku, proto se jděte podívat tam. Pohled na koně v paddocku prozradí mnoho a i laik pozná, který kůň vypadá před dostihem dobře, který je naopak nervózní, potí se. Vyberte si svého favorita podle toho, jak se vám kůň v paddocku líbí a porovnejte si svůj názor s odborníky podle mínění v dostihovém programu. Favorit vždy vyhrát nemusí. Líbí-li se vám outsider, vsaďte si na něj. Orphee des Blins při svém prvním vítězství ve Velké pardubické v roce 2012 k favoritům nepatřila a vyhrála impozantním způsobem! A sázkový kurz na její vítězství byl v roce 2012 55:1!

Pojem bookmaker většina lidí zná spíš z různých filmů a ne vždycky je brán jako kladná postava. Kdo je jím v českých dostihových podmínkách?

Bookmaker je osoba, která vypisuje sázkové kurzy a při dostihovém dnu řídí příjem sázek na dostihy. A celá práce bookmakera je pouze o těchto dvou věcech. Nejprve je třeba správně vypsat počáteční kurzovou nabídku, protože každá chyba bookmakera může být sázejícími „potrestána" sázkou na správného koně 
v nesprávném kurzu, který bookmaker stanovil příliš vysoký. Při dostihovém dnu je třeba příjem sázek řídit a upravovat průběžně výši kurzů na koně podle objemu uzavřených sázek a snažit se neprohrát ani 
v případě, kdy během dostihového odpoledne vyhrávají jen favorité. Takové dostihové dny bývají pro bookmakera nejhorší. Odolnost vůči stresu je proto nezbytným předpokladem pro tuto práci, stejně jako loajálnost a spolehlivost.

Jako bookmaker sázet nesmíte, ale propadl jste někdy „hazardu" třeba při stolní hře Dostihy a sázky, inspirované vítězi Velké pardubické?

Hazardu jsem nikdy nepropadl, ale tím nechci říci, že v životě nikdy neriskuji. Pokud ano, tak jen do určité, předem stanovené míry. Vždy jsem si vyčlenil daný obnos na hraní, který jsem si mohl dovolit prohrát. Na české dostihy sice sázet nesmím, ale někdy si pro zábavu vsadím na významné anglické dostihy po internetu. Stolní hra Dostihy a sázky není o klasickém sázení na koníčky, ale o obchodování s koňmi. Je to hra o plánování investic a 
o správných investičních rozhodnutích. Investicím a obchodům na burze se však raději věnuji v reálném životě a nikoliv ve hře. A pro trochu adrenalinu občas obchoduji s použitím pákového efektu, kdy se sice násobí zisky, ale i případné ztráty. Stejně jako v případě dostihových sázek si i tady mohu stanovit, do jak velké ztráty jsem ochoten jít a kolik finančních prostředků si mohu dovolit „prohrát". To je můj hazard a zábava zároveň.