V zimě se závodník AMK Zlatá přilba Pardubice připravoval na novou sezonu, sem tam si odskočil převzít ceny za přední místa v různých anketách. Stal se mimo jiné nejlepším sportovcem Pardubického kraje, vítězem ankety Zlatá řidítka a dvakrát ho zvolili čtenáři Sportovní hvězdou Deníku.

„Udělalo mi to radost. Je vidět, jakou hodnotu má vítězství na Zlaté přilbě, protože ji přes dvacet let žádný český jezdec nevyhrál,“ říká o loňském úspěchu čtyřiadvacetiletý Milík.

Jaký další efekt pro vás měl triumf na Zlaté přilbě? Stal jste se populárnějším, přibyli vám fanoušci?
Celý svět dnes žije facebookem nebo instagramem, právě na sociálních sítích to bylo vidět. Po Zlaté přilbě mě začalo sledovat více lidí. V dnešní době se každý závodník snaží informace sdílet přes sociální sítě.

Vnímal jste větší zájem příznivců i při autogramiádách v Pardubicích?
Bylo to povedené, to určitě. Před závodem jsme měli taky autogramiádu, kam přišlo dost lidí. Po Zlaté přilbě jsme udělali další, kam jsem vzal trofej ukázat. A můžu říct, že tolik lidí jsem opravdu nečekal. Vzal jsem si pár plakátů, které byly rychle pryč. Kamarád potom musel přinést ještě další.

Na něco podobného jste zvyklý z Polska. Může váš úspěch pomoci přilákat další fanoušky české ploché dráhy, třeba na další závody v Pardubicích?
Věřím tomu, že až pojedeme extraligový závod v Pardubicích, tak přijde více lidí oproti minulým rokům. Už po Zlaté přilbě jsem měl řadu ohlasů od lidí, kteří chodí jen právě na tento závod, ale extraliga je nelákala. Teď by je to mohlo pošťouchnout, aby přišli, protože i tady v Česku máme pěkné závody. Uvidíme, jak to dopadne.

Václav Milík

Jak vlastně s odstupem času vzpomínáte na 69. Zlatou přilbu? Je to stále živé, nebo se k tomu už nevracíte?
Dostal jsem někdy v únoru od pana Moravce DVD s celým závodem. Nejprve jsem se díval jen na půlku a stále mi z toho šel mráz po zádech. Ale je jasné, že člověk nesmí žít z toho, co bylo. Letos se pojede jubilejní sedmdesátý ročník, je třeba se na něj připravovat.

Vyhrát Zlatou přilbu byl váš sen. Pokud budete mít možnost o ni závodit znovu i letos, co bude tou motivací tentokrát?
V České republice jsem měl cíl, že bych se chtěl stát mistrem ve všech závodech, ať už jde o dvojice či družstva. To se mi podařilo. To, co mi chybělo, byla právě Zlatá přilba, která je pro české plochodrážníky největším svátkem. I v zahraničí je to velmi uznávaný závod, chtěl by ho každý vyhrát. I několikanásobný mistr světa Nicki Pedersen připomíná, že Zlatou přilbu vyhrál. Teď se budu soustředit na to, abych se dostal do Grand Prix a mohl bojovat o medaili z mistrovství světa. Ale to, že mám Zlatou přilbu, nemění nic na tom, že bych ji nechtěl vyhrát znovu. To, co se dělo během i po závodě, je nezapomenutelné.

To byl jasný vrchol minulé sezony. Jak jste celkově hodnotil předchozí rok?
Bojoval jsem v Grand Prix, kde jsem dostal pozici náhradníka. V Praze jsem jel na divokou kartu, kde jsem dosáhl na krásné třetí místo. Poprvé jsem se dostal do finále, pak jsem se soustředil na další závody. Odjel jsem tři, ve kterých jsem získal 32 bodů. Ten největší boj je o tom, abyste se do tohoto seriálu vůbec dostali. V kvalifikaci soupeříte s největší světovou špičkou, často může rozhodnout jediný závod. A v evropském šampionátu jsem byl třetí. Měl jsem naději být i první, ale poslední závod se mi nevyvedl. Celkově jsem měl krásnou sezonu, v polské lize se mi dařilo, stali jsme se vicemistry.

Jaký krok kupředu jste v nejlepší týmové soutěži světa udělal vy osobně?
Řekl bych, že minulou sezonu jsem měl o trochu horší než tu předloňskou. Za tu dobu, co jsem ve Wroclawi, tak jsme kvůli rekonstrukci stadionu jezdili někde jinde. Po návratu domů jsme se s tím celkem prali. Vše jsme prodiskutovali, na tuto sezonu budeme mít na dráze nový materiál, což pomůže zajímavějším závodům. Když to vezmu celkově, tak jsem většinou v závodech získával deset a více bodů. Za ty tři roky jsem se tam naučil tolik věcí, že nevím, kde bych to jinde posbíral. To, že jsem mohl soupeřit s nejlepšími závodníky, mi dalo sebedůvěru. Zbavil jsem se stresu a to je pro plochou dráhu hlavní – jezdit s čistou hlavou.

Do Polska jste jezdil i na zimní přípravu. Co nového vás během tréninku čekalo?
Trénuje nás mistr světa v muay thai Mariusz Cieslinski, který hodně vymýšlí. Každou zimu děláme něco jiného. Navíc se cviky snaží přizpůsobit více do ploché dráhy, třeba posezu na motorce, abychom to mohli využít. To se mi líbí, jedná se hlavně o balanční cviky. Když je člověk na motorce pružný, může být rychlejší. Zimní příprava byla dlouhá, ale dobře propracovaná.

Na vyhlášení různých anket se stala předmětem zájmu i vaše pozměněná image. Jak to vzniklo?
Začalo to sázkou, protože můj kamarád dostal k narozeninám poukaz do barber shopu. Nosí totiž dlouhé vousy, ale nesouhlasil s tím, že by si měl něco nechat upravit. Tak jsem mu řekl, že se nechám zarůst a půjdu tam potom s ním, jen tak ze srandy. On se toho chytil, podal si se mnou ruku, a tak mě to čeká zřejmě až do května. Pak jdeme spolu do barber shopu.