Poslední kvalifikace byla letos velmi dobře obsazená. Čekalo se, jak se s vytrvaleckou tratí 5800 metrů popasuje nadějný Night Moon a zda zvládne splnit podmínky pro start ve Velké pardubické ve třetí kvalifikaci upadnuvší Lombargini.  

Pády na sebe tentokrát nenechaly čekat. Na Popkovickém skoku pohřbil své šance startovat ve Velké favorit Night Moon a také Laverno. Upadl i loňský vítěz Velké pardubické Talent a na Malých zahrádkách oba slovenští zástupci, aktivně jdoucí Kaiserwalzer a Star. Problémy měl i Godfrey s francouzským žokejem Claudicem.

Na drop tak najížděli pouze čtyři koně a tak bylo jasné, že si to o vítězství rozdají dva svěřenci Josefa Váni (Dusigrosz, Aeneas) a Stanislava Popelky (Lombargini, Imphal). Tempo začal udávat hřebec Aeneas s žokejem Janem Kratochvílem následovaný Lombarginim, Imphalem (ž. Myška) a Dusigroszem (ž. Velek).

Na travnatý ovál je zavedl Lombargini, kterého začal stíhat stájový kolega Imphal. Devítiletý tmavý hnědák rozbalil v cílové rovině svůj velký závěr, který tolikrát využil při krátkých dostihových sprintech a pod žokejem Jaroslavem Myškou vyhrál. Pak se o místa na doběhu střídali „Váňovci s Popelkami“, tedy Dusigrosz, Lombargini, Aeneas.

„Imphal nebyl zdravý, proto jsme sezonu začali později a na lehčích skocích. Pokud bude v pořádku, je asi každému jasné, kdo pojede Imphala ve Velké pardubické,“ řekl po závodě vítězný trenér Stanislav Popelka.

Kvalifikační podmínky pro start ve 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou splnilo na Pardubickém závodišti 22 koní.

Z rámcového programu zaujala dvě vítězství trenéra Josefa Váni, a to především to Chelmsfordovo (ž. Kratochvíl), který stylem start-cíl ovládl Cenu Arnošta z Pardubic na 5200 metrů. Takřka po roce se na dostihovou dráhu vrátil Lodgian Whistle a s žokejem Ondřejem Velkem hned vítězně.

Dvě vítězství ukořistili během mítinku také dva polobratři. Jejich společnou matkou je klisna Greek Wedding, ovšem otce má každý jiného. Nejprve se prosadil Greek Desert, o 40 minut později Gatsby. Oba připravuje pro otce a syna Charvátovi trenér Pavel Tůma, v sedle byli žokejové Odložil a Faltejsek.

Velká pardubická startuje již 9. října. Bude se na co těšit.

(Kateřina Anna Nohavová)