VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pořadatelé si mnou ruce. Ramadán se vrátí na Czech Open až někdy za 50 let

Pardubice - Ramadán skončil zkraje července a do Pardubic se vrátily početné výpravy.

30.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Náboženství a šachy. Tak tohle jde dohromady asi jako moře a cukr. Hlavně v Česku, kde je asi nejméně věřících v přepočtu na jednoho obyvatele. Jenže, když pořádáte celosvětovou akci, musíte s náboženskými otázkami počítat. A organizátoři se za těch 27. ročníků festivalu Czech Open setkali s různými vírami a zvyky z nich pramenícími.

MUSLIMSKÁ PŘEKÁŽKA

Nejvíce do účasti arabských zemí promlouvá ramadán. Organizátoři to pociťovali 
na úbytku šachistů z těchto vzdálených končin.

„V posledních letech byla slabší účast muslimských zemí. Ramadán totiž významně zasahoval do Czech Open. Původně jsem si myslel, že je to stejné jako Velikonoce. Zkrátka, že 
s ním hýbou tam a zpátky. Jenže on se posouvá. Naštěstí vypadl z našeho kalendáře a na Czech Open by se měl vrátit někdy za padesát let, až obepluje celý rok. Takže už letos se k nám navrátily početné výpravy 
z arabských zemí. Mají sice potřebu dál se modlit, ale nijak to nezasahuje do programu festivalu," vysvětluje zástupce ředitele festivalu Petr Laušman.

HRA JE PRO NĚ PRACÍ

Na festivalu si kromě hodně práce užijete i dost úsměvných zážitků. Třeba zásluhou Izraelců.

„Některým víra zakazuje hrát v sobotu. Respektive mohou táhnout figurkou, ovšem mačkání hodin a zapisování do partiáře už je práce. Pokud se pár takových ortodoxních hráčů objeví, řeší se to člověkem 
z venku. Bude za něj mačkat i zapisovat. Hráč pak dostane méně času na rozmyšlenou. Jako kompenzaci soupeři, že nemusí zapisovat," přidává historku k dobru Petr Laušman.

PROTI NĚMU NESMÍM!

Vážnější téma představuje fakt, když se mají střetnout, řekněme, znesvářené strany.

„Třeba arabské země mají zakázáno hrát proti Izraelcům. My jako pořadatelé nemůžeme zasahovat do losovacího programu. Výjimku ale tvoří fakt, že určitá země nemůže být nasazená proti té druhé. Pamatuji se, že v prvním kole nějakého turnaje měl hrát Syřan s Izraelcem. Syřan řekl, že proti němu hrát nemůže. Že on osobně s tím nemá problém, ale pokud se to dozví sponzor, sebere mu peníze," vzpomíná Laušman.

Ramadán je devátým měsícem islámského kalendáře. Od muslimů se vyžaduje, aby se v tento měsíc po celý den od východu až do západu slunce postili. Tedy, aby nejedli, nepili, nekouřili a zdrželi se i tělesných radostí. Také by se měli vyvarovat neslušných řečí, hádek a konat jen dobré skutky. Období ramadánu je každý rok vyhlašováno v jiné dny, jelikož se datum jeho zahájení řídí lunární fází měsíce. Například letos nastal 7. června a skončil 6. července.

Autor: Zdeněk Zamastil

30.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Požár auta na sídlišti Studánka.

Oheň popálil muže v obličeji

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během dnešního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

Juniorské prsteny s nápisem NBA čekají na nové majitele

Pardubice – Kdo by neznal tři magická písmena NBA… Označující nejslavnější ligu světa šíří jméno basketbalu napříč celou planetou. Také v českých luzích a hájích je o NBA hodně slyšet. A to nejen díky Tomášovi Satoranskému, který je aktuálně jediným Čechem v zámořské soutěži, ale také díky mládežnické obdobě soutěže. Už před tím ji proslavil holický odchovanec Jiří Welsch. A právě nedávná posila BK JIP Pardubice se stala ambasadorem české Juniorské NBA.

Zastupitelé budou jednat o spalovně

Pardubice – Zasedání pardubického zastupitelstva, které se uskuteční ve čtvrtek 14. prosince mimořádně už od 12 hodin, má na programu například projednání odkupu spalovny nebezpečného odpadu od společnosti AVE CZ, smluvní dokumentaci pořízení sídla ČSOB Pojišťovny nebo záměr výstavby terminálu B a terminálu Jih.

MHD bude jezdit o prázdninách ve školním roce jinak

Pardubice – Je všední den, ale do školy se nejde? Při cestě pardubickou městskou hromadnou dopravou (MHD) je na místě ostražitost. V pondělí totiž dochází k jemným změnám jízdních řádů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT