Pátek je den, kdy zase ožije plochodrážní areál v pardubickém Svítkově. Tisíce fanoušků, talentovaní junioři i hvězdy, které se v neděli porvou o Zlatou přilbu.

„Jak prožívám poslední dny? Spíš přežívám, to je to správné slovo,“ říká ředitel závodu EVŽEN ERBAN. Hodiny s mobilem na uchu, neustálé sledování předpovědi počasí… Spánek? Není čas. „Každému ale říkám, že jsem se nevyspal od pětačtyřicátého, co jsem se narodil,“ prohodil předseda AMK Zlatá přilba a generální ředitel Jawy Divišov.

Jak vypadá takový váš běžný pracovní den před Zlatou přilbou?
Telefonuji do jedné do rána, hádám se se závodníky a snažím se je dohnat. Ale tohle vem čert. Nejtěžší je shánět peníze. Když je máte, je to i s jezdci podstatně jednodušší. Když disponujete jen nějakou omezenou kupou a chcete na závody špičku, je to hodně složité. Veškeré plochodrážní dění zkazila Polská liga.

Vysokými platy?
Samozřejmě. Nasadili takové ceny, že jim nemůže nikdo konkurovat. Zrušili několik mezinárodních závodů. Ani Němci nedovedou nabídnout stejné prachy, co dají Poláci. Třeba Golob má vpřepočtu na naše peníze garanci čtvrt milionu na každý závod a je jedno, jestli udělá bod a nebo deset. Co stím pak my máme dělat?

Mohly by polské peníze jednou ohrozit i Zlatou přilbu?
Toho bych se zase nebál. Mohou ji ohrozit jen tím, že nebudeme mít na závodníky. Já mám pořád štěstí, že většina kluků byla vminulosti továrními jezdci, takže to snimi dokážu zmáknout. Ale už to dělat nechci.

Vzpomínám, že podobně jste mluvil už před rokem…
Až uvidím někoho za sebou, tak mu to celé rád předám. Nelpím na Zlaté přilbě, v žádném případě neříkám, že by to nemohl dělat nikdo jiný. Mám továrnu, kde musím živit šedesát lidí. Poslední dobou se pro nás stává strašně drahou i extraliga. Když nemáte garantovaného sponzora na „přilbu“ za dva miliony, je to žití zruky do huby.

Plochá dráha je vPolsku nesmírně populární. Dovedete si podobné šílenství představit i někde jinde?
Těžko. Tam je to sport číslo jedna a až pak je fotbal. Dostal se mi do ruky seznam deseti nejlépe placených cizinců vPolsku a na něm je hned sedm plošinářů, jeden basketbalista a dva fotbalisti. Všechno tam jde do milionů zlotych.

Proč zájem vČesku nemůže jejich nadšení konkurovat?
Všechno má svoji historickou souvislost. Všedesátých letech jsem chodil na závody jako malý kluk vČesko〜slovensku a všude byly plné stadiony. Každé malé město mělo plochodrážní stadion. Co jich bylo ve východních Čechách… Zanikl Turnov, Hradec, Chrudim, Dolní Čermná u Letohradu, Broumov, tráva se jezdila v Jaroměři. Všechno umřelo, přitom tam bylo pořád plno. Dnes se holt rozmohlo, že mladí lidé sedí, a teď mi promiňte ten výraz, jako paka u počítače a čumí na ty svoje hry, nebo létají po diskotékách. Dříve jsme měli vČesku i sto osmdeseát závodníků. Jenže doba lidi zkazila. Průšvihem také bylo, že soudruzi začali plochou dráhu prohlašovat za buržoazní sport.

Za buržoazní sport?
No jasně, tím začala plochá dráha strádat. Zlatá doba ploché dráhy byla za Svazarmu, nestálo to nic. Uspořádal se tady závod, udělalo se účtování, poslalo se všechno do Prahy a dostali jsme peníze zpátky.

Přitom ale i zpoheldu televizního diváka je plochá dráha nesmírně atraktivní. O všem má přehled, výsledek se dozví rychle, navíc solidní porce adrenalinu…
My si na televizi stěžovat moc nemůžeme. Zkaždé extraligy je záznam nebo přenos. Ze Zlaté přilby máme devadesát minut přímého přenosu, navíc reprízy. Tam problém není. Ale všechno souvisí se vším. Škodí nám třeba fakt, že roste cena benzínu. Na Zlatou přilbu jezdí autobusy zKarlových Varů, zČeských Budějovic. Jezdilo sem jedenáct tisíc Němců a teď jsou tady tři. Ale je vidět, že Zlatá přilba jim pořád zůstala pod kůží, vědí, že se vPardubicích jezdí, pořád má svoje jméno a zvláštní sy〜stém. Můžete jednou udělat chybu a pořád máte šanci být ve finále. Při mistrovství světa jednou selžete a je konec.

Nikde jinde se vašim systémem nejezdí?
Jednou ho chtěli do Grand Prix. Ale říkal jsem: Jo? Dejte na stůl čtvrt milionu švýcarských franků a my vám náš systém dovolíme použít. Nedopadlo to.

Nevadí vám, že máte vruce vyhlášený produkt, ale aby se jezdci Zlaté přilby účastnili, musíte je sáhodlouze přemlouvat? Neměli by se sem spíš hrnout sami?
To dohadování už spíš beru jako zábavu. Odejdu, pak závodník přijde za mnou, odejde on a tak je to dokola. Podobné to bylo už vloni sCrumpem. Původně chtěl startovné dvanáct tisíc. Vúterý před závodem zavolal, že by jel i za dva. Musel jsem mu ale říct: Teď už nemám bohužel ani ty dva, hochu.

Do Pardubic jste ho letos lákal znovu, ale opět marně. I když tentokrát to vypadalo docela nadějně…
Šance je vždycky, jen je to takový nevyzpytatelný bručoun. Když mu všechno bude vycházet, přijede. Běda, aby se mu někde náhodou nedařilo. To je pak složité.

Pokaždé se před Zlatou přilbou mluví o tom, že zastavujete dům a…
(vpadne do řeči) A zastavil jsem ho zase.

Chtěl jsem se zeptat, jestli jste si to už náhodou nerozmyslel…
Musel jsem, aby bylo na výplaty závodníků. Proto říkám, že to už dělám naposledy. Je mi šestašedesát a nechci, aby to se mnou kvůli Zlaté přilbě někde švihlo. Ráno koukám zokna, jestli prší a když jo, tak mám husí kůži na zádech, aby mi pak žena nevynadala mezi dveřmi, až bychom se stěhovali.

Právě, nezlobí se vaše paní, že dáváte všanc střechu nad hlavou?
Ona to hlavně dlouho nevěděla. Přišla na to až vloni, nebo předloni. Říkám jí, že to chce klid.

A vážně jste klidný?
Upřímně? Ani náhodou. Mám strach. Také o to, aby někdo něco podobného udělal, až to tady zabalím. Takových volů moc není. Vúnoru mi končí volební období, jsem tady už jedenadvacet let. Že bych tady pak chtěl být další čtyři roky, to si úplně jistý nejsem.

PROGRAM

Pátek 30. září – Zlatá stuha
Pohár primátorky jezdců do 15 let
14.00 – otevření stadionu
15.00 – trénink
17.15 – slavnostní nástup Zlaté stuhy
19.55 – finále Zlaté stuhy
Vstupné – sezení: 100 Kč. Stání: 50 Kč. Zlevněné: 30 Kč.

Sobota 1. října – MS do 21 let
10.00 otevření stadionu
12.30 slavnostní nástup MS
13.00 úvodní jízdy MS
15.15 vyhlášení vítězů MS
15.30 trénink Zlaté přilby
Vstupné – sezení: 200 – 400 Kč. Stání: 100 Kč. Zlevněné: 50 Kč.

Neděle 2. října
63. ročník Zlaté přilby
10.00 otevření stadionu
12.15 slavnostní nástup
12.45 úvodní jízdy
16.10 finále Zlaté přilby
Vstupné – sezení: 250 – 800 Kč. Stání: 200 Kč. Zlevněné: 100 Kč.

Startovní listina 63. Zlaté přilby

1. v jednání
2. Rory Schlein (Austrálie)
3. Darcy Ward (Austrálie)
4. Manuel Hauzinger (Rakousko)
5. Dino Kovačič (Chorvatsko)
6. Kenneth Bjerrre (Dánsko)
7. Mads Korneliusen (Dánsko)
8. v jednání
9. Ben Barker (Velká Británie)
10. Chris Harris (Velká Británie)
11. Tai Woffinden (Velká Británie)
12. Tobias Busch (Německo)
13. Roberto Haupt (Německo)
14. Mathias Schultz (Německo)
15. Kevin Wölbert (Německo)
16. Norbert Magosi (Maďarsko)
17. Nikolas Covatti (Itálie)
18. Alessandro Milanese (Itálie)
19. Stanislav Burza (Polsko)
20. Robert Kosciecha (Polsko)
21. Piotr Pawlicki (Polsko)
22. Przemyslaw Pawlicki (Polsko)
23. Matija Duh (Slovinsko)
24. Martin Vaculík (Slovensko)
25. Antonio Lindbäck (Švédsko)
26. Fredrik Lindgren (Švédsko)
27. Magnus Zetterström (Švédsko)
28. Andrij Karpov (Ukrajina)
29. Oleksandr Loktajev (Ukrajina)
30. Matěj Kůs
31. Aleš Dryml
32. Josef Franc
33. Martin Málek
34. Václav Milík
35. Tomáš Suchánek
36. Filip Šitera (všichni ČR)