Pardubičtí basketbalisté teprve podruhé v sezoně odehráli celý zápas ve své ČEZ Areně. A podruhé v samotném závěru mocně stahovali dvojciferné manko.  A podruhé prohráli těsným rozdílem. Kapitán pardubického týmu ZBYNĚK POSPÍŠIL rozjel proti Ostravě svůj bodový stroj s výhledem tak na dvacítku. Po sedmi bodech v první čtvrtině jich však poté celkově zaznamenal pouze dvanáct. Jeho tým nakonec prohrál 80:84.

Zbyňku, před utkání se donekonečna omílala trojková síla Ostravy. Přesto jste jí v prvním poločase dovolili šestnáct pokusů. Proč se vám nedařilo zastavovat střelce soupeře?
Neřekl bych, že bychom byli nepřipravení, spíše vévodila jednoduchá hra Ostravy. Zvláště Ames na rozehrávce byl hodně u míče a využíval clon. Naše obrana si musela více vypomáhat a pro soupeře to znamenalo vytváření dobrých střeleckých pozic.

Naopak váš tým si proměněným pokusem z dálky v první půli ani jednou nepomohl. Nebylo to pro vás ubíjející?
Ano, bylo. Bohužel takové zápasy někdy přijdou. Naše střely nebyly úplně špatné. většinou  jsme se na perimetru uvolnili, ale nespadlo tam nic. Dát dvě, tři, tak by protivník pravděpodobně musel  změnit styl bránění a pro nás by to znamenalo více místa v podkošovém prostoru.

Obraz prvního poločasu byl následovný. Nová huť pálila z dálky, vy jste se neustále tlačili do „bedny". A soupeř vás zastavoval fauly. Nasbíral obrovskou porci osobních chyb…
Tím, že naše procento za tři body bylo nulové, zkoušeli jsme najít jinou cestu. To se ukázalo jako rozhodující faktor, proč ostravští hráči tolik faulovali. Takhle to ale nejde hrát celý zápas. Aby byla hra vyvážená, občas to musíte podpořit přesnou střelou z venkovního pole.

Zápas ovlivnilo poměrně rychlé dvojciferné vedení Ostravy. Prvních pět minut druhého kvartálu vyhrála 13:2. Proti soupeři takových kvalit jsou podobné výpadky tvrdě zaplaceny, nemyslíte?
Je frustrující, že se nám stalo, to čeho jsme se obávali. Ostrava má letos několik hráčů, kteří jsou schopni během chvíle dát spoustu bodů.

V kabině jakoby vaše družstvo někdo vyměnil. Hostům jste oplatili stejnou mincí a na konci třetí čtvrtky jste dokonali obrat. Co jste dělali jinak?
A jsme zase u Amese. Corey Muirhead ho začal velmi dobře bránit. Tím pádem celá hra Ostravy šla dolů a my toho dokázali využít.

Do plusu jste se dostali po nesportovní chybě trenéra. Takže do poslední čtvrtiny jste šli za mírného vedení. Jenže pak jste pohrdli mít psychickou výhodu.  Proč jste tak lehce pustili Novou huť do opětovného trháku?
To je dobrá otázka. Také bych rád věděl, co se stalo (poúsměje se). Trochu jsme upustili od naší hry a sami se vykolejili z tempa. A jak už to chodí, Ostrava dala nějaké jednoduché koše. Potom nám na smazání manka zbývalo jen několik minut a výrazně nás tlačil čas.

Přesněji řečeno na dohnání jedenáctibodové ztráty jste měli pouze minutu a půl. Ke cti vašemu týmu slouží fakt, že jste se sedm vteřin před koncem dostali na skóre 80:82. Podobně jste hasili požár už s Prostějovem. Proč začínáte tak pozdě?
Neřekl bych, že zapneme, až když nám teče do bot. Vyplynulo to ze hry. Je pravda, že jsme ještě více zagresivnili obranu, nicméně nesmíme přehlédnout skutečnost, že Ostrava udělala několik hloupých chyb. Při naších nutných faulech navíc stejně jako Prostějov neproměňovala trestné hody.

V utkání jste zahrávali celkem čtyřicet čtyři trestných hodů. To se vám pomalu nepoštěstí ani na tréninku. Uvědomujete si, že kdybyste místo deseti nevyužitých pět prohnali košem, mohli jste vyhrát?
Házet v jednom zápase tolik šestek opravdu není běžný jev.  Vypovídá to ale o tom, že jsme neustále chtěli najíždět do koše a Ostrava se nám v tom snažila zabraňovat.

Jak hodně naštve, když se podíváte do zápisu a z něho zjistíte, že celková validita vašeho týmu byla vyšší než toho ostravského (88 ku 73)?
Vypovídá to o tom, že Ostrava hrála mnohem jednodušeji. Podle mého názoru dala více lehkých košů. My jsme se naopak na každý hodně nadřeli. Na druhou stranu těžko říct, jestli těmto zápisům o validitě lze úplně věřit.