V pondělí skončilo v Eindhovenu ME v plavání. Nejvíce radosti měl ze svých vystoupení v Nizozemsku pardubický borec Jiří Jedlička. Česká jednička minulého roku se potřetí v řadě stala nejúspěšnějším plavcem české výpravy. Dvacetiletý prsař se ve dvou případech kvalifikoval z rozplaveb do semifinále. V jednom z nich si dokonce v přímém přenosu na Eurosportu vyplaval finále. Výkony svého svěřence zhodnotil trenér JAROSLAV STRNAD. Ten Jiřího Jedličku převzal loni v létě.

Největším překvapením pro českou plaveckou veřejnost byla skutečnost, že Jedlička zazářil ve své nejhorší disciplíně a naopak úplně vyhořel v oblíbené…
Také pro mě bylo překvapení, že Jirka zaplaval daleko lépe stovku prsa než dvoustovku. Vysvětluji si to tím, že v rozmezí tří dnů musel plavat čtyři závody, jak se říká, na plné pecky. Na takovou porci je ještě příliš mladý a nemá ani tolik natrénováno, aby mohl takový náročný program zvládnout. Zatím si nemůže dovolit jít na nějakou rezervu, a tak vše musel plaval naplno.

Dá se tedy říci, že váš svěřenec vložil veškeré síly do disciplíny, která zahajovala prsařský program?
To si až tak nemyslím. Stačilo by, kdyby měl před dvoustovkou jeden den na regeneraci, a věřím, že by alespoň do semifinále postoupil. Ten den, kdy Jirka plaval finále stovky, byl neplánovaný, ale pochopitelně velké díky za něj.

Zůstaňme u fantastické Jedličkovy stovky. Před šampionátem o této trati prohlásil, že ji neumí moc plavat. Teď svá slova asi vezme zpátky?
Myslel jsem si, že semifinále bude pro Jirku strop, ale za skvělý čas 1:01,46, kterým překonal legendárního Dana Málka, si finále zasloužil. Ani v něm nezklamal a doplaval na vynikajícím šestém místě.

Jak se druhý den nastupuje plavci do závodu, když musí vyměnit finále pouze za rozplavbu?
Kromě fyzického vrcholu je účast mezi nejlepšími osmi plavci Evropy na dané trati také emocionálním vrcholem. Jirka totiž umí ze sebe vymáčknout maximum, a jak jsem již naznačil, před dvoustovkou byl úplně vyšťavený.

Vaše slova o regeneraci dokladá skutečnost, že Jedlička po dni volna postoupil do semifinále prsařského sprintu…

Určitě s tím vládla spokojenost, nicméně člověku roste s jídlem chuť, a tak jsme chtěli víc. Podle časů ostatních borců finalé nebylo až tak vzdálené. V semifinále zaplaval horší čas než v rozplavbě a to ho možná stálo účast mezi finálovou osmičkou. Jirka totiž trošku zazmatkoval a v jednom místě vyjel rychle z vody.

Jedlička potvrdil roli české jedničky. Kromě Jany Klusáčkové již nikdo jeho postup alespoň do semifinále nenapodobil…
Jsem velmi spokojen už jen z toho důvodu, že prsa a kraul byly na mistrovství Evropy nejnabitějšími disciplínami. Co jméno, to pojem. Když jsem studoval startovní listiny před šampionátem, jen jsem si říkal, jak do této elitní společnosti můžeme proniknout…