Více štěstí nemá ve čtvrtfinálové sérii papírový outsider z Ústí, nýbrž silně favorizované Pardubice! Vždyť při obou výhrách Beksy měly Pandy poslední útok, kdy mohly obrátit stav. Stejně jako si Sandersovi hoši zhluboka oddechli po druhém domácím duelu, také na severu Čech je políbila paní Fortuna. Nejen křídelník Josef Potoček tlačil v poslední vteřině očima Votroubkovu trojku mimo síťku…

Napadlo vás před vypuknutím série, že Ústí bude klást takovýto odpor?
Úplně takhle jsem to nečekal. Nicméně oba zápasy v základní části jim mohly nahrát k tomu, že si na nás věří. V prvním jsme je téměř nechali dotáhnout obrovskou ztrátu a u nich jsme jim darovali výhru.

Třetí a čtvrtý zápas série byly jako den a noc. V tom prvním jste tzv. nic netrefili. Kam se vytratil útok s průměrem 85 bodů v dlouhodobé části?
Soupeř na nás praktikuje obranu, na kterou jsme nebyli od nikoho zvyklí. Hodně se zatahuje pod vlastní koš, hlavně od našich tzv. nestřelců. A těm, když se nedaří, je pak těžké mít vysoké skóre.

Za to v dosavadním posledním duelu byste dali koš snad i ze Střekova…
(úsměv) Nic jsme ale neměnili. Hráli jsme stále to samé, jenom nám to více padalo. Bohužel soupeři také, a proto jsme nemohli výrazně odskočit.

Stejně jako v domácích utkáních platila jedna zákonitost: Pokud byly doskoky vyrovnané, vyhrála Sluneta, když jste v této činnosti dominovali, brali jste výhru vy. Je to klíčový ukazatel série?
V play off nejvíce záleží na bojovnosti a připravenosti. Fyzické a zejména psychické. A to u všech hráčů. S tím nepochybně souvisí i vůle po vítězství. Až potom jsou z toho body, doskoky, druhé šance.

Další podobnost venkovních střetů byla v tom, že tři čtvrtiny se týmy střídaly ve vedení a ve čtvrté si jeden z nich vytvořil rozhodující brejk. Je to záměr?
Po zápasech v Pardubicích jsem zjistil, že jsou nesmírně vyrovnané. Jeden tým odskočí na pět až deset bodů a ten druhý, ne že ho jen dožene, on ho o těch pět přeskočí. A takhle to bylo dokola. No a v Ústí jsme v tom střídání pokračovali. To, že ty rozhodující trháky vždy vyšly na závěrečnou čtvrtinu bych nespojoval.

Jeden rozdíl by se ale našel. Zatímco Pandy v poklidu dokráčely ke druhé výhře, vy jste o ni málem přišli. Je soupeř ve větší pohodě?
Jsme favoriti a oni nemají co ztratit. Navíc po tom prvním utkání u nás jim strašně vylétlo sebevědomí. A v neposlední řadě Ústí zatím vždy v sérii vedlo.

Oproti domácím zápasům jste vypilovali trestné hody. Ve čtvrtém měření sil jste minuli jediný z dvaceti. Kladete šílený důraz na každou šestku?
Nemůžu mluvit za všechny kluky, ale je jasné, že se každý musí maximálně soustředit. To je play off a tady už se nedá říct, že jdu šestky jen odstřílet. Musí se proměňovat. V opačném případě bolí pohled do statistik, když se těsně prohraje. A ve vyrovnaných zápasech se to často děje.

Ve čtvrtek se za stavu 2:2 vrátí série do haly Dašická. Co na Ústí vymyslet?
Už toho moc není. Soupeři se znají. Co ale musíme eliminovat, ne-li úplně vymýtit, jsou naše dvou až tříminutové výpadky, které Ústí, vždy nakopnou…

Beksa ve čtvrtfinále
1. zápas
Pardubice – Ústí nad Labem 76:80
2. zápas
Pardubice – Ústí nad Labem 76:75
3. zápas
Ústí nad Labem – Pardubice 70:58
4. zápas
Ústí nad Labem – Pardubice 89:91
5. zápas – čtvrtek 19.4. (18.00)
Pardubice – Ústí nad Labem
6. zápas – neděle 22.4. (18.00)
Ústí nad Labem – Pardubice
7. zápas – čtvrtek 26.4. (18.00)
Pardubice – Ústí nad Labem