V Ankaře parta kolem kapitánky Hany Machové, která byla společně s Evou Vítečkovou zařazena do All Stars šampionátu, vyhrála skupinu (Francie 65:45, Polsko 64:47, Řecko 61:54, Německo 76:50, Lotyšsko 76:45), ve čtvrtfinále skolila domácí Turecko 86:60 a v semifinále Španělky 76:66.

Ve finále na svěřenkyně kouče Jana Bobrovského čekaly neoblíbené Rusky, které takřka po celé utkání vedly. Až v závěru díky úspěšné trojce Evy Němcové Češky skóre zvrátily a po výhře 72:70 bouřlivě slavily zlato!

„Dlouho byl náš výkon nemastný neslaný, v první půli jsme se spíše pletly pod soupeřovým košem. Jenže pak jsme se zvedly. Všechny hráčky bojovaly a stáhly jsme manko čtrnácti bodů," popisovala dramatický duel kapitánka Machová, která nejprve vyrovnala na 68:68 a pak přihrála Němcové na rozhodující střelu.

Mistrovství Evropy se uskuteční od 16. do 25. června v Praze a v Hradci Králové, kde Češky sehrají duely ve skupině. Play off bude v pražské O2 areně.

„Modlila jsem se, aby nahrávka prošla. Pak jsem si uvědomila, jaké bylo v hale hrobové ticho. Já si jen přála, aby se trefila." Stalo se, míč propadl obroučkou. Eva Němcová na památnou trefu nezapomene. „Byla to nejdůležitější střela v mém životě. A taky nejkrásnější," přiznala. I když na hřišti ji bylo ouzko.

„V té chvíli jsem si tíhu okamžiku neuvědomovala. Teprve po úspěšné střele jsem se rozklepala. Trenér mi pak řekl, abych šla vyhazovat míč z autu. Jenže já dostala strach a přiznala, že to nezvládnu. Nechtěla jsem výsledek pokazit," říkala.

Po zisku zlata fanoušci vyrukovali s výzvou: Eva na Hrad! „To asi ne. Politice vůbec nerozumím," smála se tehdy hrdinka. Ale pod zlatem jsou podepsané všechny hráčky, které vytvořily úžasnou partu, která hrála srdcem. „Byly jsme jako mušketýři," vystihla Němcová.

Program "naší" skupiny A (Fortuna aréna):Česko - Ukrajina     (pátek 16. června od 18.00 hodin)
Česko - Maďarsko  (sobota 17. června, od 18.00)
Česko - Španělsko  (pondělí 19. června, od 18.00)