Český tým zahájil výborně. Dařilo se především Jaromíru Bohačíkovi, který proměnil první tři své trojkové pokusy. Bulhaři odpovídali výhradně z dálky. Nepočítat se trojky, tak je skóre po první čtvrtině 8:5 pro hosty.

Minutu a půl po zahájení druhého kvartálu vedli Lvi 25:17. Místo, aby si náskok udržovali, přišel velký obrat balkánského družstva. Ten po nadmíru povedeném úseku 28:4 zcela otočil kormidlo zápasu na svojí stranu. Češi se v závěru první půle probrali a stačili stlačit šestnáctibodové manko na jedenáct.

Viktor Půlpán
V úterý mi nic nebylo a ve středu vše bolelo...

Ve třetí čtvrtině pak zahájili stíhačku. Výrazně přidali v obraně a hlavně přestali zbytečně ztrácet míče. Zatímco ve druhé čtvrtině inkasovali přes třicet bodů, v té třetí dovolili protivníku pouhých osm bodů. Do posledního kvartálu vstupovali s minimálním odstupem. V jeho úvodu začal řádit Blake Schilb. Sedmi body v řadě vrátil Čechům po dlouhé době vedení.

Ještě jednou se vrátili Bulhaři do plusu, ovšem pak převzali otěže hosté, kteří je pevně svírali až do konce zápasu. Dvě minuty před koncem svítilo na ukazateli skóre 73:73. Dvacet vteřin před koncem se prosadil Schilb a pak už kýženou výhru jeho tým ušestkoval.

Bulharsko – Česká republika 76:78 (17:20, 48:37, 56:54)
Body: P. Marinov 15, Bost a S. Marinov po 13, Dimitrov, Georgiev, Ivanov, Kostov a Janev po 6, Vaklinov 3, Vangelev 2 – J. Bohačík 24, Schilb 13, Balvín 9, Vyoral 8, Auda a Šiřina po 6, Kříž 5, Hruban 4, M. Peterka 3. Rozhodčí: Zurapovič (Bosna a Hercegovina), Gurion (Izrael), Vojinovič (Černá Hora). Fauly: 26:22. Trestné hody: 15/8 – 25:20. Trojky: 12/33 – 10/20. Doskoky: 29:39.

OHLASY PO UTKÁNÍ
Trenér české reprezentace Ronen Ginzburg:
„Bulhaři byli velmi agresivní a museli jsme jít do druhé půle s tím, že budeme hrát tvrdě. Vyrovnali jsme se jim v agresivitě. Také nás ničily ztráty míče, ale pak jsme udělali změny, začali hrát opravdu jednoduchý basketbal a zafungovalo to. Po první půlce bylo jasné, že pokud něco hodně nezměníme v našich hlavách, tak to bude smutná noc. Ale ukázali jsme, že náš tým má charakter. Začali jsme dobře, ale pak jsme do poločasu ztratili 14 míčů a to je prostě hodně. Bulhaři toho využili. Postupem času jsme se jim vyrovnali v agresivitě, přestali chybovat, zvláště ve čtvrté čtvrtině. Hráči si zaslouží za ten obrat respekt. Nebyl to skvělý basketbal, ale ten nelze čekat, když jsme měli jen čtyři tréninky. O to větší máme z výhry radost.“

Nejlepší český střelec, Jaromír Bohačík:
„Je to úžasné. Vyrovnané zápasy jsou vždy emotivnější a výhra je o to sladší. Jsem moc rád, že jsme byli ve druhé půlce schopni vrátit zpět do zápasu. Zlepšili jsme obranu. Je to super. Každá výhra venku je hrozně těžká a dnes to bylo opravdu těžké. V té druhé čtvrtině už jsme se dívali po tabuli, jaký je vlastně rozdíl ve skóre a každému to trochu vrtalo v hlavě, protože jsme nebyli schopni v podstatě nic ubránit a to je základ. V šatně jsme se trochu nabudili a do druhé půle jsme byli trošku jinak připraveni. Věděli jsme, že je to o obraně, a když nebyl na hřišti Ondra Balvín, tak jsme toho moc neubránili. Pak jsme to zlepšili, protože jsme věděli, že tam se rozhodne. Uvidíme, jaké to bude na Islandu. My teď máme před sebou velké cestování a snad se to i tam povede.“

Ilustrační foto.
Jediný koláč radosti upekli Procházkovic kluci