Při prvním termínu podání přihlášek do 123. ročníku Velké pardubické České pojišťovny zaregistroval Jockey Club České republiky 59 koní, z toho 41 z domácích stájí a 18 ze zahraničí.
Mezi domácími přihlášenými nenajdeme v předchozích letech velice dobré a nadějné steeplery ASPIRANT a BELMONT, kteří naposledy startovali právě v loňské Velké pardubické a chybí i předloni čtvrtý FLAMBION, na odpočinek odešel MANDARINO a chybí také populární LIRAIN, který byl v závěru loňského roku pro zranění utracen.

Ze zahraničí bylo přihlášeno osm koní z Irska, pět z Velké Británie, dva z Francie a také trojice slovenských steeplerů. Většina koní z ostrovů za kanálem La Manche patří mezi zkušené a kvalitní překážkáře, nechybí lídrové loňského seriálu Crystal Cup, anglický MALJIMAR a irský UNCLE JUNIOR, jejichž jména byla ozdobou i loňské Velké pardubické, kdy první jmenovaný vybojoval po pěkném závěru čtvrté místo a druhý jmenovaný pak byl za pátým Valldemosem šestý.

Z dalších ostrovních koní by byl zajímavý start dalších skvělých steeplerů, především pak těch, kteří se často věnují startům v cross country. Takovými jsou například ARABELLA BOY, SADDLERS STORM, ANOTHER JEWEL, LORD VILLEZ nebo SHALIMAR FROMENTRO.  ARABELLA BOY mívá často v sedle skvělou jezdkyni Ninu Carberry, KEEP ON TRACK zase běhá pod Katie Walsh, takže je naděje, že bychom na startu Velké pardubické mohli vidět výborné ženy jezdkyně. Druhá jmenovaná dokonce byla v loňské Grand National v Liverpoolu třetí a letos patřila se svým koněm k favoritům.

Mezi přihlášenými je i THE MIDNIGHT CLUB, který byl předloni v Liverpoolu ve Velké národní šestý a loni jedenáctý. Je jediným ze západoevropských přihlášených koní, který zatím nemá pro start ve Velké pardubické kvalifikaci, naposledy se na dráze představil loni 9. května a od té doby nestartoval.

Výborná je dvojice francouzských koní, kteří doma běhají především těžké cross country. FILLE DE JUILLEY byl letos druhý a čtvrtý v dostizích na 5000 metrů, ve druhém dostihu byl poražen anglickým MALJIMAR, který vybojoval druhé místo. TROPIC DE BRION byl začátkem dubna čtvrtý v cross country na 5400 metrů. Škoda, že Francouzi nepřihlásili koně TOUTANCARMONT, který patří v současné době ke hvězdám cross country a vyhrál již šest dostihů za sebou.
Ze slovenských koní je nejlepší LE JACKPOT, který loni ve Velké podal skvělý výkon, když na trávu točil mezi prvními, ale v závěru mu došly síly a doběhl poslední.
Z domácích koní je hlášena kompletní elita našich krosařů a je naděje, že se absolutní špička rozroste o další jména, nejvíce koní má ve hře trenér Josef Váňa, celkem sedm.

Koně z ciziny
Francie
FILLE DE JUILLEY(FR) – začátkem března byl druhý na 5000 metrů v Argentanu a 14. dubna čtvrtý na 5000 metrů v Ligniers En Berry, Maljimar zde byl druhý.
TROPIC DE BRION(FR) – začátkem dubna byl čtvrtý na 5400 metrů v cross country na dráze v Moulins.

Irsko
ARABELLA BOY(IRE) – 17. listopadu 2012 vyhrál v Punchestownu dostih seriálu Crystal Cup na 4800 metrů, letos 3. února 2013 vyhrál tamtéž cross country na 4800 metrů, Uncle Junior byl v tomto dostihu čtvrtý. Potom byl 2x v dubnu sedmý v dostizích na 6200m a 6600m. V jeho sedle je často jezdkyně Nina Carberry.
FRENEYS WELL(GB) – letos již 5x startoval, kvalifikoval se opakovaně, nejlépe byl koncem dubna šestý.
KEEP ON TRACK(IRE) – 23. dubna byl devátý v dostihu na 4800m, v jeho sedle bývá jezdkyně Katie Walsh.
MOUNT SION(IRE) – 23. dubna byl v Punchestownu v dostihu na 4800m devátý.
SADDLERS STORM(IRE) – 23. dubna se v Punchestownu umístil čtvrtý na trati 6 600m.
THE MIDNIGHT CLUB(IRE) – loni jedenáctý v Liverpoolu v Grand National na 7200 metrů, předloni v témže dostihu šestý. Rok nestartoval, nemá kvalifikaci.
UNCLE JUNIOR(IRE) – loni ve Velké pardubické šestý, letos začátkem února čtvrtý v Punchestownu na 4800 metrů, loni v listopadu vyhrál v Cheltenhamu cross country na 6200 metrů.
ZEST FOR LIFE(IRE) – 23. dubna v Punchestownu vyhrál dostih na 4800 metrů, o čtyři dny později byl druhý na téže trati

Velká Británie
ANOTHER JEWEL(IRE) – 25. dubna druhý na 6600 metrů v Punchestownu, v květnu ve Francii šestý v cross country na 7300 metrů.
LORD VILLEZ(FR) – 9.12. byl čtvrtý v Kelso na trati 6400 metrů a letos 9. dubna byl opět čtvrtý na dráze v Carlisle na 5200 metrů.
MALJIMAR(IRE) – loni čtvrtý ve Velké pardubické, 14. prosince pátý v Cheltenhamu na 6200 metrů, letos druhý 14. dubna ve Francii v Ligniers en Berry na 5000 metrů a třetí 9. května opět ve Francii v Le lion-d´Angers na 7300 metrů.
SHALIMAR FROMENTRO(FR) – začátkem dubna byl šestý ve Francii v Grand steeplechase cross country na 7300 metrů, 9. května v Le lion-d´Angers čtvrtý na 7300 metrů, loni byl 28. října třetí v Meranu v cross country na 6000 metrů, druhý byl v tomto dostihu u nás registrovaný Lutin des Bordes(Bartoš), 16.11. druhý na 5400 m v Compiegne v cross country.
WEDGER PARDY(IRE) – loni 16. listopadubyl devátý v Cheltenhamu na 6200 metrů a letos 14. května na téže dráze jedenáctý na 6200 metrů.

Slovensko
BODYGUARD(POL) – loni vyhrál začátkem dubna v Bratislavě Jarní cenu Petržalky. Potom v Pardubicích jeden dostih nedokončil a v Závěrečné steeplechase byl šestý.
LE JACKPOT(FR) – loni byl v Pardubicích nejlépe druhý ve III. kategorii, kvalifikaci v září dokončil jako osmý a ve Velké pardubické po pěkném výkonu odpadl v závěru až na poslední patnácté místo. Letos čtvrtý z Jarní ceny Petržalky.
ZAGROŠKUDLA – předloňský Steepler roku na Slovensku, slovenská mnohonásobná vítězka z Bratislavy a Topolčianek. Předloni v Pardubicích nedokončila Cenu Vltavy. Letos třetí v Jarní ceně Petržalky.

Milan Tůma