Letošní dostihová sezona sice ještě oficiálně nezačala, ale milovníci koní nemusí zoufat. Už dnes v 15 hodin odstartuje na pardubickém dostihovém závodišti série parkurových soutěží.
„Pořadatelé naplánovali pět termínů v březnu a dubnu. Soutěžit se bude  vždy ve středu odpoledne. Vstup je zdarma," informovala Kateřina Nohavová, mluvčí Dostihového spolku, který provozuje pardubické závodiště.
Stavitelem trati bude Oldřich Sojka. Ten připraví zajímavý a atraktivní parkur pro soutěžící i pro diváky. „Jarní hobby soutěže jsou už tradiční akcí před začátkem dostihové sezony. Jsme rádi, že si cestu k nám nachází řada jezdců a doufáme, že tomu tak bude i letos," věří ředitel Dostihového spolku Pardubice Michael Skalický.

Dětské hřiště bude hotové letos v létě

Sezona na pardubickém závodišti začíná 8. května. Přípravy na ni jsou proto v plném proudu. „Snažíme se letos  přichystat areál minimálně tak, jako v minulém roce," nechal se slyšet Michael Skalický.
Na návštěvníky čeká několik novinek. Jednou z nich je dětské hřiště. Na něm by si mohli malí diváci dostihů hrát už v létě. „Sám mám malé děti, takže tento plán vítám," okomentoval opatření člen představenstva Dostihového spolku a současně náměstek pardubické primátorky Jiří Rozinek. Vidí v něm možnost, jak přilákat lidi na závodiště po celý rok. „Je tu krásný park  nejen na dostihy a veškeré zařízení, které pomůže zvýšit návštěvnost, lze jenom kvitovat, takže doufám, že se povede sem přilákat celé rodiny," doplnil Jiří Rozinek.

Vůbec poprvé se letos v Pardubicích bude konat Mistrovství České republiky spřežení. „Tento závod, který je naplánovaný na začátek srpna, si vyžádá určité úpravy trati," uvedl Michael Skalický.
Nemovitý majetek na závodišti patří městu. „Domluvili jsme se s městem, že provedeme úpravy tribuny B. Chtěli bychom tu otevřít horní patro se stravováním," nastínil plány ředitel pardubického Dostihového spolku.

Spokojeni by měli být diváci i koně

Za dlouhodobý problém považuje sociální zázemí závodiště. „Při závodech mají návštěvníci k dispozici i mobilní toalety, ale i tak jich je málo. Všichni jdou na toalety o pauzách, takže jim naše kapacita prostě nestačí," upozornil Michael Skalický.
Podobný názor sdílí také zástupci města Pardubic. „Plánujeme úpravy sociálního zařízení či zakrytí tribuny pro lepší komfort diváků. Všechno je to otázka financí. Důraz musíme klást i na kvalitu dráhy," řekl  Jiří Rozinek.

Veškeré úpravy závisí na penězích

Současným hlavním záměrem je dobudování závlah na trati. „Jakékoli opravy se odvíjí od volných finančních prostředků, které bude mít město k dispozici. Počítáme s určitou částkou, která ale určitě není konečná," vyjádřil se pro Deník Jiří Rozinek.
Právě peníze jsou pro chod závodiště velmi důležité. „Když už jsou dostihy pro Pardubice tak významné, měl by si toho někdo všimnout. Pokud budou peníze, určitě se zvýší počet návštěvníků a mohli by přijet i atraktivnější jezdci ze zahraničí," myslí si  pardubický zastupitel Evžen Erban. Ten považuje pardubické závodiště za jeden z nejkrásnějších areálů. „I proto bych mu přál sponzory, kteří by do něj investovali větší peníze. Ocenil bych, kdyby bylo více dostihů, které by byly lépe dotované. Když člověk vidí, jak tu kůň za půl milionu běží za 25 tisíc, je to ostudné. Proto bych i koním přál, aby přišli lidé, kteří je mají rádi a podpořili je," sdělil Evžen Erban.

V Pardubicích chybí jezdecká socha

Na zajímavý paradox upozornil současný senátor Petr Šilar. „Vadí mi, že nikde v Pardubicích není jezdecká socha. I když má město koně ve znaku a jezdí se tu Velká pardubická, žádnou tematickou sochu tu nenajdete," prozradil Petr Šilar.
Při svém někdejším působení v úřadu krajského radního prosadil změny týkající se zeleně na závodišti. „Některé z nich se i realizovaly. Byl bych rád, kdyby se na projektu oživení zeleně dál pracovalo. Topoly jsou přestárlé, proto by se měly vynaložit peníze na jejich postupné obnovení," upozornil Petr Šilar.

Všichni doufají, že i chystaná vylepšení závodiště zajistí, aby byla letošní sezona úspěšná, minimálně tak, jako ta loňská.
K tomu by mohl přispět i doprovodný program při závodech. „Ne všechny zajímají jen koně. Z dostihů by se mohla stát zábava pro všechny. Doplnit by je mohly různé akce pro dospělé i děti," navrhl David Audrlický, který na pardubickém závodišti zajišťuje občerstvení.