Kdo vypadne z kola ven? Pardubická palubovka by dnes v podvečer měla praskat pod touhou i úsilím udržet si naděje na postup z osmifinálové skupiny K basketbalového Eurochallenge Cupu. Jak Pardubice, tak Nižnij Novgorod totiž oba předchozí zápasy prohrály.

Středa 18.00: BK JIP Pardubice (3. místo, 2 body) – BC Nižnij Novgorod (4. místo, 2 body).

Po dvou utkáních došlo k poněkud paradoxní situaci. Vždyť v basketbale se skóre mění nejčastěji ze všech sportovních odvětví. Vězte, že Pardubice i jejich soupeř z města ruských revolucionářů (narodili se zde spisovatel Gorkij, Leninův bratr Uljanov i sovětský politik Sverdlov) mají po dvou odehraných kolech stejně bodů i rozdíl ve skóre. Jen díky tomu, že JIP nastřílel více bodů, figuruje na lepší příčce. Ale jak již bylo naznačeno, jedině vítěz tohoto duelu bude moci i nadále pomýšlet na postup do další fáze tohoto evropského poháru.

„Ano, je pravda, že v případě naší prohry už můžeme Eurochallenge Cup dohrávat pouze se snahou, zanechat co nejlepší dojem. Pokud se nám ale podaří zvítězit, pořád si udržíme naději na postup,“ ví moc dobře pardubický kouč Jan Slowiak.

Pardubice v minulém kole poprvé v tomto ročníku prohrály domácí zápas v evropském balení. I když ještě dvanáct minut před koncem vedly nad španělskou Fuenlabradou dvouciferným rozdílem. Nakonec „toreadorům“ podlehly 73:79. Zvítězit nedokázal ani Novgorod, který nestačil na turecký Besiktas Istanbul – 64:75.

„Ruský tým hraje fyzický basket. Očekáváme zápas plný osobních soubojů, které budou hodně bolet. Musíme být odolní ve hře jeden na jednoho. A také je potřeba zastavit rychlý protiútok Novgorodu,“ podotkl Slowiak.

Hodně bude záležet na tom, jak se vyspí skórer klubu s koněm ve znaku. Maurice Hampton nastřílel ve všech dosavadních osmi zápasech evropského poháru dvouciferný počet bodů. Jeho aktuální průměr na utkání činí 16,1. O jeho umu se doteď zdá třeba hráčům francouzského Roanne. V osmifinále mu skvěle sekunduje Corey Muirhead. Ten zaznamenal v duelech proti Besiktasi i Fuenlabradě shodně 17 bodů.

V české lize Pardubice naposledy prohrály s Nymburkem 63:85. Jejich aktuální bilance je osmnáct výher a šest proher. Novgorod v minulém utkání VTB ligy porazil slovutný Žalgiris Kaunas 85:79, přičemž střelecky explodoval polský pivot Michal Ignerski 27 body. To Artem Yakovenko nastřílel 22 bodů. Bilance Novgorodu ve VTB je šest výher a pět proher.

„Novgorod, ve světle zvučnějších jmen v naší osmifinálové skupině, vypadá jako přijatelnější soupeř. Ale jen zdánlivě! Jeho úspěšné účinkování ve VTB lize dává tomuto týmu velký kredit. Čekáme úplně stejně těžký zápas jako proti Besiktasi a Fuenlabradě,“ zvedá varovně prst Jan Slowiak.
Pardubické basketbalisty ale v nejméně vhodný okamžik „podtrhlo“ zdraví.

„Tomáš Tóth začíná individuálně trénovat. Stav Petra Bohačíka se lepší a u Michala Čarneckého přetrvávají problémy se zády. O startu obou hráčů se rozhodne před utkáním,“ uvedl Jan Slowiak.