Radek Nečas
Narozen: 18. července 1980. Výška: 206 cm. Váha: 99 kg. Pozice: pivot. Číslo dresu: 7. Klubová příslušnost: Slavia Kroměříž (1997 – 1998), BVV Brno (1998 – 2000), Mlékárna Kunín (2000 – 2002), Pivovarna Laško (Slovinsko, 2002 – 2003), ČEZ Basketball Nymburk (2003 – 2005), Orli Prostějov (2005 – 2007), Nymburk (2007 – 20013), Prostějov (2013 – 2015). Starty v lize: 682. Body v lize: 5803. Největší úspěchy: 8x mistr ČR (vždy Nymburk), 7x vítěz Českého poháru (6x Nymburk, naposledy Prostějov).

Takové starožitné kousky už nejsou moc k vidění… S notnou dávkou nadsázky a míněno v dobrém. Pardubické vedení totiž ulovilo jednoho z nejzkušenějších basketbalistů a bývalého reprezentanta. Na východ Čech se z Hané stěhuje RADEK NEČAS. Beksa tak získala pod koš zbraň hromadného ničení.

Radku, můžete popsat důvody, které vás vedly k přestupu právě do Pardubic?
Vzhledem k mému ročníku narození jsem hledal tým, ve kterém bych nebyl nejstarší (úsměv). Ono těch posledních mohykánů už trošku ubývá, takže výběr není až takový… Ještě hraje Jarda Prášil, Jirka Welsch a taky Ell Sanders. Jsem rád, že pokračuje v kariéře a já jsem mohl za ním přijít do Pardubic.

Tak tyto řádky Levella Sanderse jistě potěší…
On jim rozumí? (rozesměje se) To, že v takovém, na profesionální sport úctyhodném věku, hraje pořád v takové fazóně, opravdu klobouk dolů! Ell v Čechách působí také už hodně dlouho, ale nikdy jsme neměli tu možnost potkat se v jednom týmu. Jsem rád, že si s ním zahraju.

V dresu Beksy odehráli minulou sezonu vaši bývalí, a teď znovu i budoucí spoluhráči Ondřej Kohout a Dušan Pandula. Kontaktoval jste je, když jste se rozhodoval o svém novém angažmá?
Nemluvil jsem s nimi, protože všechno je hodně čerstvé. Vlastně jsme na to neměl moc času. Samozřejmě, ale i to bylo důvodem, proč jsem sem přišel. Dušan i Ondra jsou totiž kvalitní hráči.

Jak jste vnímal pardubický klub v minulých sezonách, z pohledu hráče Prostějova či předtím Nymburku?
V posledních letech měly Pardubice vždycky vysoké ambice. Pokaždé se chtěly dostat do závěrečných bojů. Bohužel, nebo bohudík pro mě, protože jsem byl na opačné straně (pousměje se), se jim to nepodařilo. Nicméně osobně pozoruji, že celá organizace funguje dobře. V řadě ostatních měst zájem o basketbal trošku upadá, ale v Pardubicích se z mého osobního pohledu neustále snaží něco inovovat a posouvat dál. A to nejen po sportovní stránce, ale i marketingově. Myslím si, že jde o velké spektrum nejen basketbalových věcí.

Ve své sbírce máte osm domácích titulů i několik stříbrných medailí. Jaké výzvy přijímáte pro účinkování v Pardubicích?
Už mám nějaká léta, a tak je pro mě zásadní mít z basketbalu hlavně radost. A pak v člověku sílí chuť udržet sám sebe na co nejvyšší výkonnostní úrovni, aby hrál v top týmech. Z basketbalu můžu mít radost, ale když budu furt prohrávat, je to trošku destruktivní. Vím, že v Pardubicích jsou veliké ambice a to je to, co mě nejvíc láká. Zkrátka, přijít sem, hrát na špici a předvádět dobrý basketbal.

Vaše příprava na sezonu nejspíše bude specifická, neboť působíte i v realizačním týmu české mužské reprezentace. Stanete se tedy sám sobě trenérem, nebo zkonzultujete něco ohledně testovacího období s koučem Dušanem Bohunickým?
Od každého něco. S trenérem Bohunickým budu pochopitelně ve spojení kontaktu. Je to opravdu specifická situace, ale v této pozici jsem byl už loni. Když budu s nároďákem, je potřeba, aby tam všechno šlapalo, tak jak má. No a když bude volno, tak samozřejmě potrénuji.

Nahrává vám i fakt, že start Kooperativa NBL byl posunutý kvli ME až na 10. října, a vám se se tudíž otevře dostatečný prostor na začlenění do týmu?
Především, věřím, že se s reprezentací dostaneme na evropském šampionátu co nejdále. Myslím si, že pak bude do začátku ligy zbývat dva nebo tři týdny. A to je moře času na to, abych se dostal do herní praxe.

Petr Bohačík během několika dní přestoupil do dvou „klubů"Dva přestupy si v minulých dnech připsal devětadvacetiletý křídelník BK JIP Pardubice Petr Bohačík. Nejprve změnil svůj stav a v Čeladné vstoupil mezi ženaté. Za manželku si vzal Marii Mücke, obchodní manažerku pardubického klubu. Poté oficiálně oznámil basketbalový přestup a po šestiletém působení na východě Čech se vrací do NH Ostrava. V klubech KNBL to ale není jediná událost. Do Děčína přichází jako náhrada za Američana Tuckera brněnský rozehrávač Ondřej Šiška a smlouva u Válečníků prodloužil Pavel Bosák. USK Praha přichází o podkošovou oporu Mateje Krusiče, který se v příští sezoně bude hrát ve slovinském Zlatorogu Laško. 

Kamil Švrdlík
Narozen: 25. listopadu 1986. Výška: 206 cm. Váha: 107 kg. Pozice: pivot. Číslo dresu: 9. Klubová příslušnost: Proton Zlín (2004 – 2007), Tenefe Vecindario Las Palmas (Španělsko, 2007 – 2008), Fairleigh Dickinson (USA, 2008 – 2011), Orli Prostějov (2011 – 2014), Istanbul DSI (Turecko, 2014 – 2015), Prostějov (2015). Starty v lize: 170. Body v lize: 1756. Největší úspěchy: 3x vicemistr ČR (vždy Prostějov), vítěz Českého poháru (2015).

Pardubický basketbal si zašel k ševci, protože ho v minulé sezoně tlačila bota na pozici pivotů. Obuvník vedení doporučil, zajet si kam jinam, než do Prostějova. A nevrátilo se s prázdnou. Dres s hlavou koně na prsou oblékne KAMIL ŠVRDLÍK, člen širšího kádru české reprezentace.

Kamile, proč jste si rozhodl spojit svou další hráčskou kariéru právě s Pardubicemi?
Protože mají ty nejvyšší cíle. A také tady mám kamarády, spoluhráče Dušana s Ondrou, kteří mě přemlouvali, abych sem šel (pousměje se). Ale hlavně, jak už jsem řekl, chci hrát o nejvyšší mety.

Sám jste zmínil fakt, že v Pardubicích působí vaši bývalí, a teď znovu i budoucí spoluhráči Ondřej Kohout a Dušan Pandula. Byli jste intenzivně ve spojení v době, kdy jste rozmýšlel o svém novém působišti?
Je to tak, probírali jsme to fakt hodněkrát. Ptal jsem se jich na to, jak to v Pardubicích chodí a na všechny věci okolo. Kluci celý klub chválili.

Má cenu se ptát, jestli se těšíte na obnovení podkošové spolupráce s Kohoutem?
Jasně, že se těším. Nám se spolu hrálo opravdu dobře. Hlavně v první sezoně v Prostějově, kdy tam nebyli jiný pivot. To jsme spolu hráli snad přes třicet minut na zápas a pokaždé nám to dobře klapalo. Hodně se na obnovenou spolupráci těším.

Jak se vám vůbec jevil pardubický klub z pohledu prostějovského hráče?
Vždycky všechno vypadalo precizně připravené. Jakákoliv organizace, vše kolem týmu a zápasů bylo zajištěné. Samozřejmě, chtěli jsme Pardubice porazit, ale jinak jsem tento klub vnímal pozitivně.

V první polovině minulé sezony jste si vyzkoušel angažmá v turecké druhé lize. V čem vás obohatilo?
Zkusil jsem si, jaké to je v cizině. Možná se teď díky tomu dokážu lépe vcítit do kůže zahraničních hráčů v Čechách. Rozhodně toho nelituji. Přestože se vyskytly nějaké problémy, jsem rád, že jsem tureckou misi absolvoval.

Jaké cíle jste si vytyčil pro působení v červenobílém dresu?

Osobně bych chtěl pokračovat v dobrých výkonech. A týmové výzvy? Určitě bych se rád znovu probojovat do finále Kooperativa NBL.