Po olympiádě v Atlantě v roce 1996 byl ve věku pěti let přítomen obrovské euforii v Sezemicích. Všude davy lidí a vzrušeně očekávali návrat dvojnásobného olympijského vítěze Martina Doktora. Kanostika byla rázem v popředí zájmu široké veřejnosti, nově vznikl Kanoistický oddíl Prosport Sezemice. Jeho členem se v dětském věku stal i MAREK SPÁLENSKÝ. Loni ještě junior, jehož výtečné výsledky se odrazily i v tradiční anketě Nejúspěšnější sportovec okresu Pardubice. Nechybí v nominaci nejúspěšnějších a od čtenářů Pardubického deníku získal nejvíce hlasů. Protože nejlepší sportovci se v Pardubicích vyhlašují bez určení pořadí, jako vítěz ankety čtenářů Pardubického deníku se tak stal sportovní pomyslnou jedničkou v pardubickém regionu.

Marku, gratulujeme k prvenství v tak silném sportovním regionu, jakým Pardubice nepochybně jsou.
Rok 2009 byl posledním v kategorii juniorů a myslím, že se povedl. Na Mistrovství světa v Moskvě jsem si vybojoval bronz v C2 na 1 km a sedmé místo, na Mistrovství Evropy v polské Poznani jsem byl dvakrát pátý. Navíc jsem se stal pětinásobným mistrem ČR. S touto bilancí jsem samozřejmě spokojen. Byla to pěkná tečka v kategorii juniorů. Vstup do konkurence dospělých však jistě nebude lehký. To, že jsem dostal nejvíce hlasů, mně samozřejmě těší.

Co se změnilo od ledna letošního roku v životě Marka Spálenského?
Skončil jsem u trenéra Tomáše Doktora. Byl jsem zařazen do střediska Ministerstva vnitra a moji další přípravu převzal trenér české reprezentace Martin Doktor. Ano, právě ten, kterého jsem v pěti letech vítal po jeho slavném návratu z Atlanty. Tréninkové dávky jsou teď mnohem vyšší, konkurence bude širší.

Jak vycházíte na lodi se svým partnerem – deblistou Danem Drahokoupilem, který je z Lokomotivy Nymburk?
Spolu jezdíme již čtyři roky, před tím byl mým partnerem pardubický Jan Kislinger. S Drahokoupilem jsme již dosáhli nejednoho úspěchu a myslím, že nám to spolu jde.

V kanoistice je od neúspěchu k úspěchu velice blízko. Často rozhodují časové hodnoty menší, než je jedna vteřina. A to někdy rozhoduje, zda bude medaile či „jen“ sedmé místo.
Ano, je to tak, dobře to několikrát ve své kariéře poznal právě Martin Doktor. Na tratích rozhodují opravdové maličkosti, startovní pozice, síla a směr větru, vlny. Stalo se mi několikrát, že jsem byl v cíli zklamán z umístění, ale pak si člověk uvědomí, že je např. pátý v Evropě a převládne spokojenost. Právě proto, že o pořadí rozhodují maličkosti a leckdy i desetiny vteřiny. Navíc moc důležitá je i psychika pro koncentraci závodníka.

Můžete přiblížit i svůj osobní život?

Po vyučení v plynárenském učilišti pokračuji v nástavbovém studiu, ale jinak pro tréninkové zatížení nemám na víc čas. I moje známost se slečnou mého srdce je ze sportovního prostředí a protože je z Olomouce,vidíme se málo, víceméně hlavně na závodech.

Jaká je současnost a nejbližší sportovní cíl?
Trénink, posilování, hory s běžkami. V příštích dnech jedu na pětitýdenní soustředění na jih Itálie. V dubnu absolvuji nominační závody a hlavním sportovním cílem v tomto roce je uspět na ME do 23 let v Moskvě.