„Jsem šťastný, že jsem letos konečně zvítězil. Už párkrát jsem tu byl blízko triumfu, ale dosud jsem měl v Pardubicích hlavně smůlu. Jednou mě ve finále Zlaté přilby zastavil dokonce pád,“ líčil spokojený Rune Holta bezprostředně po skončení dramatického souboje s druhým jezdcem hájícím barvy Polska, kterým byl Grzegorz Walasek.

 „Jsem rád, že máme zase nového vítěze Zlaté přilby a že se tato trofej vůbec poprvé v historii stěhuje do Polska,“ konstatoval ředitel prestižního závodu Evžen Erban.

Polská radost byla hodně slyšet i v hledišti, do kterého si našlo cestu zhruba deset tisíc diváků. „Samozřejmě přijela naše tradiční fanouškovská základna, což jsou zejména Němci, Poláci, ale také třeba Dánové. Co nás však velmi těší, že v publiku začínají převládat čeští fandové,“ informoval tiskový mluvčí závodu Petr Moravec.

VÍCE O LETOŠNÍM ROČNÍKU ZLATÉ PŘILBY A SOBOTNÍ ZLATÉ STUHY ČTĚTE ZDE

Letošní ročník Zlaté přilby, v němž byl nejlepší z Čechů na devátém místě Matěj Kůs, se nesl v duchu oslav osmdesáti let od vzniku tohoto slavného plochodrážního závodu.

 „Při této příležitosti jsme se rozhodli ocenit nejen úspěšné jezdce, ale i trenéry. U ploché dráhy je to totiž většinou tak, že pokud se v tomto sportu někdo upíše trenéřině, tak je to zpravidla úvazek na celý život,“ dodal s úsměvem Petr Moravec.

61. ZLATÁ PŘILBA OČIMA SPORTOVNÍHO NOVINÁŘE JAROSLAVA MACHA

Pardubice/ Událost 61. Zlaté přilby města Pardubic jako hrom – cenná trofej putuje poprvé v historii do Polska – tedy do země, která je ploché dráze zaslíbená. Ve finálové jízdě od startu vedl Polák Walasek, ale v posledním kole ho předjel dotírající Holta a po vyjetí poslední zatáčky bylo zřejmé, že si Zlatou přilbu nasadí na hlavu právě on – jezdec norského původu, ale s polským pasem, který se prý už víc cítí být Polákem než Norem.

„V pátém kole udělal Walasek chybu, zvedla se mu na okamžik motorka. Vycítil jsem příležitost, ztratil rychlost, a tak jsem vší silou zaútočil a vyšlo to,“ konstatoval Holta, zatímco Walasek nezastíral zklamání.

„Ve finále jsem odstartoval perfektně a doufal, že mě už nikdo nepředjede. Nakonec se to bohužel povedlo Holtovi,“ sdělil smutně Walasek.
Australan Davey Watt byl v Pardubicích vůbec poprvé, přesto si na neznámé dráze vybojoval třetí příčku.

„Povedly se mi starty v semifinálových jízdách, ale nakonec to na celkové vítězství nestačilo. Zlatou přilbu považuji za velmi kvalitní závod. Znal jsem ho z videozáznamů,“ pravil Davey Watt.

Nejlepší český jezdec Matěj Kůs skončil celkově devátý. Ač si vedl v průběhu závodu velmi dobře a mezi našimi jezdci jasně dominoval, zcela spokojený nebyl.

„Z konečného umístění mám smíšené pocity. Udělal jsem spoustu chyb, které mě stály lepší výsledek,“ řekl Kůs a poděkoval za podporu pardubickým divákům.

Čtvrtfinálovým úskalím neprošli bratři Drymlové, kterým se tentokrát na domácí dráze vůbec nedařilo.

Stínem čtvrtfinálových jízd byl těžký pád Tomáše Topinky, který se střetl s dalším českým jezdcem Josefem Francem. Topinka byl naložen na nosítkách do sanitky a odvezen do nemocnice…

Do semifinálových jízd si skvěle vedli loňský vítěz Hans Andersen a Ryan Sullivan, ale oba do finále nakonec nepostoupili, stejně jako čtyřnásobný držitel Zlaté přilby Australan Leigh Adams, kterého dokonce za potlesku diváků porazil i Matěj Kůs.

Ani ostatní čeští jezdci letos neuspěli. Suchánek, Štichauer, Šitera či Málek neprošli ani do čtvrfinále.

JAROSLAV MACH
Pořadí 61. Zlaté přilby města Pardubic – velké finále: 1. Rune Holta (Polsko), 2. Grzegorz Walasek (Polsko), 3. Davey Watt (Austrálie), 4. Darcy Ward (Austrálie), 5. Kenneth Bjerre (Dánsko), 6. Ryan Sullivan (Austrálie).
Malé finále: 7. Hans Andersen (Dánsko), 8. Chris Holder (Austrálie), 9. Matěj Kůs (ČR), 10. Matej Žagar (Slovinsko), 11. Matej Ferjan (Maďarsko), 12. Denis Gizatullin (Rusko).