Nedávné stavební práce při pokládání potrubí, které vede nyní již v podzemí napříč ragbyovým hřištěm RC Přelouč, způsobily, že celý podzim 2023 bude přeloučský ragbyový stánek vyřazen z provozu alespoň, co se týká ragbyových zápasů. Na dvou polovinách hřiště, na kterých zůstala tráva, se bude moci jenom trénovat.  

"Práce s položením potrubím se stihly udělat v plánovaných termínech tak, že plocha nad zasypaným výkopem byla připravená k osevu už začátkem srpna. Proto zápasy mužů a mládeže, které se hrají přes celé hřiště, odehrajeme, ale nebude to v Přelouči. Všechna utkání odehrajeme venku na hřištích soupeřů. Navíc zápas s Petrovicemi z prvního kola nové pohárové soutěže budeme z 20.srpna 2023 ještě odkládat na pozdější termín, což jsme avizovali v přihlášce do soutěže i na konferenci sportovních ředitelů," řekl pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz manažer klubu a bývalý hráč a trenér RC Přelouč Martin Kohout. 

O co všechno  ragbyoví příznivci v Přelouči přijdou? Nutno přiznat, že skoro o nic. České ragbyové soutěže jsou unikátní, které nikde jinde ,alespoň v Evropě, nenajdete. Češi totiž na jaře 2023 za čtyři měsíce odehráli extraligu, potěšili se finalovým zápasem o mistra ligy, aby je potom na podzim čekal  ragbyový pohár, který vlastně pohárem tak, jak jej známe z jiných kolektivních sportů, není.

Jak vyplynulo z červnového jednání mezi sportovními řediteli klubů, český ragbyový pohárový model soutěží uvidíme letos bohužel již podruhé a podle představ současných ragbyových kormidelníků, by se měl v českém mužském ragby alespoň na několik dalších let zabydlet. A jak bude celá soutěž, která v Evropě nemá obdobu, fungovat?

Pohár je rozdělený do pěti skupin po čtyřech týmech tak, že Říčany, Sparta, Tatra a Praga budou hrát v A skupině, Vyškov, Dragon Brno, Slavia a Říčany B ve skupině B a Bystrc, Přelouč, Petrovice a Zlín ve skupině C.

Přelouč by měla 27. srpna hrát ve Zlíně, 3. září v Brně v Bystrci a někdy v náhraním termínu v Praze s Petrovicemi. Pak se bude hrát prolínací část pohár v termínech 16.-17. září a 23.-24. září 2023. 

Semifinále poháru se budou  hrát dvoukolově v termínech 7.-8. října  a 14.-15. října 2023. O konečné pořadí se bude hrát 21.-22. října 2023. Pokud by Přelouč všechna utkání vyhrála, mohla by se v novém ročníku poháru umístit dokonce až na sedmém místě.

"Souhlasím s názorem legendárního ragbisty, kterým je Eduard Krützner senior, který říká, že experimenty s domácími soutěžemi, které vedení tuzemského ragby provádí už od roku  2007, kdy proběhla změna herního systému na jaro – podzim, se prokazatelně neosvědčily. Tehdy jsme byli na 24.místě v žebříčku zemí, který sestavuje Světová ragbyová federace a měli jsme úspěšnou reprezentaci mužů  v soutěži Championship ještě v roce 2006. Od té doby se naše reprezentace pohybuje v žebříčku ragbyových zemí mezi 35 -  37. místě. Pokles naši herní výkonnosti zapříčinil, že ostatní unie Španělska, Portugalska, Nizozemska, Belgie, Švýcarska, Polska a Německa, se kterými jsme léta úspěšně soutěžili, se nám výkonnostně velmi vzdálily. Tyto národní federace hlavně neexperimentují," řekl pro ragbyový magazím Ceskeragby.cz nejstarší člen ragbyového klubu RC Přelouč Leopold Blachut, který 10 srpna 2023 slaví osmasedmdesátiny.

"Abych se přiznal, nejsem sám, kdo nerozumí současným nápadům vedení České rugbyové unie, která na podzim naplánovala místo podzimní části extraligy a dalších soutěží jakousi pohárovou soutěž, která kluky, co hrají ragby, už loni, kdy se  hrála poprvé, nějak moc nenadchla. Lidi budou v televizi sledovat zápasy MS, které se hrají ve Francii a někdo se na nějaké zápasy dokonce pojede osobně podívat, ale my si tady budeme hrát divácky a soudím, že i mediálně nezajímavý pohár," dodal smutně Blachut.

(Petr Skála)