„Navazujeme stále na tradici Rieter Cupu, která trvala dvacet let. Pak jsme se rozhodli, že společně s organizátory v Pardubicích a Ústí nad Orlicí povýšíme tenis v regionu do kategorie turnajů, kde se hraje o body do světového žebříčku," řekl Jan Lustyk, generální ředitel společnosti Rieter CZ, titulárního partnera turnaje.

Zatímco loni se v Pardubicích i v Ústí nad Orlicí hrály turnaje s dotací 15 000 dolarů, v tomto roce se výše dotací mění. Na výběr byly dvě možnosti – 10 a 25 tisíc dolarů.

U prvního turnaje v Pardubicích, který se uskuteční od 25. června do 2. července, se zvýšila na 25 000 dolarů. „Šli jsme do toho s tím, že se do Pardubic podaří přilákat silnější pole hráčů, než jsme měli v minulém roce. Letos se mohou diváci těšit na světový tenis," uvedla ředitelka pardubického turnaje Eva Nováková.

U druhého klání, které od 2. do 9. července hostí Ústí nad Orlicí, byla dotace snížena na 10 000 dolarů. „Byli jsme podrobeni oprávněné kritice vzhledem k rozdílnému stavu kurtů a tribuny. Na tom jsme se snažili zapracovat. Byl to jeden z hlavních důvodů, proč jsme šli s ústeckým turnajem na dotaci ve výši 10 tisíc dolarů," objasnil Vladimír Vaněk, ředitel turnaje v Ústí nad Orlicí.

Turnaj v Pardubicích začíná na kurtech LTC tuto sobotu, kdy se rozběhne kvalifikace. Do ní se přihlásil i Jan Šátral, vítěz Pardubické juniorky z roku 2008. V hlavní soutěži se představí např. Andreas Beck, který byl v minulosti 33. hráčem světa. Nechybí loňský vítěz Artem Smirnov, bývalý juniorský hráč číslo 1 ve světovém žebříčku Uladzimir Ignatik, Portugalec Frederico Ferreira Silva a daviscupoví reprezentanti Jan Hernych a Jan Mertl. Nastupující generaci představují Robin Staněk a Zdeněk Kolář.

Následný Rieter Open Ústí nad Orlicí již eviduje přihlášky Jana Šátrala, Robina Staňka, Uladzimira Ignatika a dalších tenistů. Vstup pro diváky je na oba turnaje zdarma.