Ten, kdo v srpnu nebude na dovolené, a zavítá na Duklu, neprohloupí. Uvidí totiž největší atletický mítink v Pardubicích v novodobé historii. Tedy pokud vše klapne, jak je naplánované…

„Česká atletika hledá nejvhodnější způsob, jak propagovat svoji činnost a také jak získat diváka na své vrcholné akce. Jednou z možností, kterou v těchto dnech dolaďuje příslušná komise svazu, je zařadit atletickou extraligu dospělých mezi největší české atletické mítinky,“ vysvětluje Pavel Studnička, předseda pardubické Hvězdy.

A to je jasný signál pro jeho klub. Vždyť jeho činovníci již léta pořádají Pardubický atletický mítink.

„Znamená to, že v novém termínu, a to 13. srpna, by mohlo do Pardubic přijet fakticky to nejlepší, co v české atletice máme, včetně kvalitní posily ze zahraničí, kterými disponují extraligové kluby,“ poznamenal Studnička.

Tak si to shrneme. Extraliga, to je deset družstev mužů po čtyřiadvaceti závodnících a deset ženských kolektivů se stejným počtem atletek. K tomu je třeba připočítat i ostatní závodníky, kteří vždy startují na Pardubickém atletickém mítinku z jiných soutěží i z řad mládeže.

„Dá se očekávat účast okolo čtyřech stovek špičkových závodníků. V souboji o extraligové body budou vedle jasných favoritů, u mužů družstev Dukly a Kroměříže, u žen USK Praha a Olympu Brno, také mimo jiné dva kolektivy, které budou reprezentovat pardubickou atletiku. Naše ženy obhajují skvělé čtvrté místo, muži skončili loni jen o stupínek níže. Oba kolektivy se netají zájmem obstát i v novém systému extraligy,“ tvrdí pardubický předseda.

Jedno z kol nejvyšší soutěže družstev pořádala Hvězda už v loňském roce. Tehdy dostali organizátoři výjimku, kvůli nevyhovující mu zázemí pardubického klubu.

„Také v letošním roce bude ještě více početnější akce velmi složitou záležitostí. Nároky na uspořádání tohoto vrcholného podniku prozatím městský atletický stadion na Dukle nesplňuje. Takže je možné očekávat, že rozhodčí, funkcionáře, četné hosty i sportovce čekají různé improvizace a provizoria. Máme však velmi zkušený funkcionářský i rozhodcovský sbor, který si i v těchto složitých podmínkách poradí,“ netají se optimismem také trenér vrhačů Pavel Studnička.