„Je jasné, že jsme si pro rok 2018 museli klást ty nejvyšší cíle. Tomu jsme také podřídili přípravu. Na začátku sezony k nám přestoupila členka reprezentace Helena Novotná, na plný úvazek odehrála ročník bývalá softbalová reprezentantka Kristýna Kalinová. Podařilo se nám tak nahradit hráčky, které od loňska plní mateřské povinnosti: Jiráňovou, Patlichovou a Tesaříkovou,“ vrací se na úvod roku nadhazovač Tomáš Rambousek.

Na první prvenství Pardubice nečekaly dlouho. Hned počátkem ledna zvítězili na turnaji Indoor ligy v Kostelci nad Orlicí a následně i v Poličce a Trutnově. Tož v součtu dalo na obhajobu titulu halového mistra.

„Pro nás je Indoor liga především příprava a možnost zapracovat nováčky. Že z toho bylo hned zlato, jsme samozřejmě rádi,“ vykládá.

Prvním venkovním turnajem byla Sláva Hosana, kterou Waynes pořádali. Proměnila se v ostrou konfrontací s britským, německým a nizozemským slowpitchem. Domácí zvítězili a dokázali, že jsou na boje pod otevřeným nebem dobře připraveni.

„Hosanu jsme vyhráli vůbec poprvé. Bylo náročné hrát takhle těžký turnaj a do toho ještě organizovat dvanáct týmů na třech hřištích včetně přesunů autobusem a třeba i streamování zápasů. Máme velkou radost z toho, že se to všechno povedlo.“

Triumf a pak jen dolů

Druhá obhajoba se zrodila v České slowpitchové lize. Pardubice vyhrály pět se sedmi turnajů a v dlouhodobé soutěži prokázaly dominanci.

„Pracujeme s dlouhodobým výhledem a naše koncepce je úspěšná. Dáváme prostor mladým hráčům jako jsou Pavlák či Kubantová, hledáme a pracujeme s talenty jako Zitko. Navíc nám dorostla první generace vlastních odchovanců jako Pecková, Rambousková a Filip. Kostru týmu tvoří buď současní nebo bývalí reprezentanti a v neposlední řadě máme pravděpodobně nejlepšího pálkaře Evropy Jakuba Procházku. Vloni sám zaznamenal za Waynes 34 homerunů z 57, o které se podělilo devět hráčů,“ přidává zajímavá čísla Rambousek..

Za neúspěch lze považovat vystoupení na MČR, ze kterého odjížděli bez medaile.

„Republika nám nevyšla. Neměli jsme formu pro lepší výsledek. Dvakrát jsme prohráli o bod. Musíme pracovat s načasováním formy,“ okomentoval čtvrté místo.

Neskrývané ambice měli pardubičtí slowpitchisté i před evropským pohárem v italském Riccione. Na Apeninském poloostrově obsadili devátou příčku.

„Kdovíjaký úspěch to není, i když konkurecce byla opravdu silná a postup mezi nejlepších osm nám unikl jen o dva doběhy,“ říká..

Jaké jsou plány a cíle Waynes pro tento rok?

„Chceme obhájit obě loňská prvenství a budeme také chtít uspět na MČR a postoupit na evropský pohár. Některé hráče čeká účast na červencovém ME,“ uzavírá Tomáš Rambousek.