Hodnocení šampionátu se ujal šéftrenér české mládežnické reprezentace velmistr Pavel Šimáček.

Jak hodnotíte vystoupení české reprezentace na Mistrovství Evropy mládežnických družstev?
Mistrovství Evropy mládežnických družstev probíhalo v České republice, takže jsme toho využili a ve většině kategorií jsme zapojili více týmů. Doufám, že zkušenosti, které zde hráči získali, se promítnou v jejich šachovém růstu.

V kategorii U18 Open jsme měli jedno družstvo, které stejně jako všechna naše ostatní družstva velice bojovalo. Snažili se, ale samozřejmě konkurence je na takovémto turnaji velice vysoká, protože na Mistrovství Evropy nejezdí slabé týmy. Byli jsme nasazení ve spodní polovině tabulky a velice dobrý závěrem jsme se dostali lehce nad svoji úroveň, takže si myslím, že jsme uspěli.

Co se týká dívek v kategorii do osmnácti let, tam jsme měli dvě družstva reprezentující přímo Českou republiku a jeden tým reprezentující Moravskoslezský kraj. Tato družstva byla dvoučlenná, jedno mělo náhradnici, a když to shrnu, tak si myslím, že některé hráčky podaly velice pěkný výkon, ale od některých jsme čekali více. Protože se výsledky každé hráčky projeví, tak jsme doufali v možná o něco lepší umístění, ale myslím si, že naše hráčky ukázaly, co umí a v čem se ještě musí zlepšovat.

V kategorii chlapců do dvanácti let jsme postavili celkem tři družstva, a to všechna čtyřčlenná s jedním náhradníkem. Vypíchnul bych výkon Jáchyma Němce, který uhrál vynikajících 5,5/7, a i někteří další ukázali velikou kvalitu a to, že se zlepšují. Někteří jiní právě získávají své první mezinárodní ostruhy a výsledek třeba bodově nebyl kvalitní, ale věřím, že to bylo právě proto, že se poprvé setkali s nějakým odporem a kvalitou soupeřů.

Co se týká dívek do dvanácti let, u nich jsme měli dvě dvoučlenná družstva. Dívky byly nasazené jako poslední a jako poslední také skončily, ale snažily se, bojovaly v každém zápase a žádnou partii nedaly zadarmo. Také ví, na čem musí pracovat a kde je tlačí bota.

Jste spokojený s právě skončeným šampionátem?
Co se týká výsledků, tak jsem na jednu stranu spokojený, že do toho všechna družstva šla naplno. Na druhou stranu člověk nemůže být nikdy úplně spokojený, když nevyhraje turnaj, tak chce vždy víc. Všichni jsme hráči a všichni chceme být nejlepší, z tohoto pohledu nemůžeme být úplně spokojení. Ukazuje to, že naši mladí hráči, hlavně ti dvanáctiletí jsou na dobré cestě a schopni se utkávat s evropskou špičkou. U starších nám trochu ujíždí vlak, ale doufám, že se to také podaří časem napravit.

Festival Czech Open slaví jubilejních třicet let, co to pro vás osobně znamená?
Znamená to pro mě hodně, bez přehánění skoro rok života, protože jsem tady už po více než dvacáté, myslím, že po dvaadvacáté. Dost často nehraji jen hlavní turnaj, ale účastním se i doprovodných turnajů, tak prostým výpočtem, když vezmeme, že jsem tu každý rok dva týdny, tak jsem zatím v Pardubicích na Czech Openu strávil nějakých 44 týdnů. Zažil jsem tu toho spoustu, je to prostě fenomén a rád se sem vracím.

Letos jste festival zahájil jako trenér, budete sám i hrát nějaké turnaje?
Chci hrát hlavní velmistrovský turnaj. Nezahrál jsem si prozatím doprovodné turnaje, protože jsem tu plnil roli šéftrenéra, tak jsem se rozhodl, že si po dlouhé době letos zahraji rapid a doufám, že se v něm alespoň trochu rozehraji.