V rakouském Innsbrucku se konaly zimní Olympijské hry mládeže. Do českého týmu mladých olympioniků se probojoval i patnáctiletý rodák z Pardubic, snowboardista Ondřej Porkert. V nové olympijské disciplíně „Snowboard -Slopestyle“ vybojoval skvělé osmé místo.

Je pro vás osmé místo na zimní Olympiádě mládeže velký úspěch?
Chtěl jsem vyhrát, jenomže povětrnostní podmínky nebyly pro mě úplně nejlepší. Jsem totiž malý a lehoučký a ono dost foukalo. Půl závodu jsem se pohyboval na čtvrtém místě a pak jsem se propadl na osmé. Vzhledem k velké konkurenci jsem ale spokojený, protože z evropských konkurentů, které znám z jiných závodů, jsem většinu nechal za sebou.

Jak se vám na olympiádě v Innsbrucku líbilo?
Byl to zážitek. Dobrá parta s ostatními sportovci, čas podívat se na jiné sporty a užít si i nějakou kulturu. Jenom časté bezpečnostní prohlídky nebyly úplně příjemné, ale asi to k tomu patří.

Kde a jak často trénujete? Co předcházelo tomu, abyste se na olympiádu dostal?
Trénuji nejvíce s bráchou Danielem. Je to moje o tři minuty mladší dvojče, tak si nejvíc rozumíme a vzájemně se posouváme. Oba dva jsme v juniorské reprezentaci pod Jožinem Toufarem a trénujeme v podstatě celý rok od letní přípravy, posilování, přes akrobacii do vody a molitanů, po přípravu na sněhu. Nominaci jsem obdržel na základě výsledků z loňské sezony, kdy jsem byl o chlup lepší než brácha a ostatní kolegové z reprezentace.

Měl z vašeho úspěchu bratr také radost?
Určitě měl, my si úspěchy vzájemně přejeme a co je zajímavé, tak se v nich střídáme. Škoda, že bylo jen jedno nominační místo, protože jinak by tam byl taky.

Život mladých snowboardistů je velmi časově náročný a vy s bratrem jste ještě školou povinní. Jak to zvládáte?
No zvládáme, ale bez toho aby nám pomohla škola, by to asi nešlo. Na Základní škole Dubina však máme velmi vstřícnou paní ředitelku Kozákovou, která nám spolu s ostatními učiteli umožnila nastavit učební program tak, že dovedeme skloubit výuku a sport.

Kam vyrážíte dál?
Teď se chystáme s bráchou na tréninkový výlet do kanadského Whistleru, abychom potrénovali na největší českou akci Snowjam 2012, který se pojede již začátkem března ve Špindlerově Mlýně.

Kateřina Blažková