Na startovní listině tohoto dostihu se sejde osm koní a jezdců. Marath (Sovka) a Jung (Mátl) byli účastníky nedávné Velké pardubické, oba ztratili své jezdce v polovině dostihu, první jmenovaný na Hadím příkopu a druhý krátce předtím na Dropu. V sobotní společnosti by měli mít velkou šanci na úspěch. Marath byl senzačně druhý v srpnové kvalifikaci, když za sebou nechal několik soupeřů zvučných jmen. Jung byl v dnešním dostihu předloni druhý za vítězným Atonem, letos se zatím žádným velkým výsledkem pochlubit nemůže.

Nejlepším koněm v poli je nepochybně Nikodém (ž. Kousek), letos startoval pouze v zahraničí, většinou v Itálii ve velkých dostizích, kde zaznamenal několik cenných umístění. Předloni v Pardubicích vyhrál Křišťálový pohár pro starší proutěnkáře a byl čtvrtý ve Zlatém poháru. Třídou převyšuje všechny soupeře, ale pardubickou cross country půjde poprvé a je otázkou zda se mu nová disciplína bude zamlouvat.

Vpředu by měli být Brenet (ž.Hurt), Radslav (ž.Myška) a Del Sole (ž.Bartoš). Brenet vyhrál na brněnské dráze a hlavní dostih ve Světlé Hoře, Radoslav. V koncem srpna v Pardubicích menší dostih, kde však porazil pozdějšího vítěze Ceny Vltavy Bremen Plana.. Del Sole zde v jarní části sezóny vyhrál dva menší dostihy, ale později se již neprosazoval. Killwillie (Novák) v Kolesách jednou překvapil, ale vzápětí při dalším startu neuspěl. Sharazan (Dušek) bude outsiderem dostihu.

Několik velice dobrých koní uvidíme i v rámcových dostizích. Sobotní odpoledne také pravděpodobně rozhodne o letošním šampiónu mezi překážkovými jezdci. Žokejové Dušan Andrés a Josef Bartoš mají shodně devatenáct vítězství, první jmenovaný má větší počet druhých míst, ale po zranění v rámcovém dostihu před dvěma týdny je mimo hru.

První dostih bude odstartován již ve 12.00 hodin, poslední v 16.50 hodin. Večer v pardubické kavárně Evropa se uskuteční „Vyhlášení výsledků XIII. ročníku ankety o nejsympatičtějšího jezdce, žokeje a amazonku českých překážkových dostihů v sezoně 2008.