Tříhodinové závody pořádané Rybářským sportovním klubem Pardubice se usktuečnily na pravém břehu Labe od sídliště Závodu míru směrem do Rosic. Více než šedesát rybářů a rybářek si na začátku závodu vylosovalo soutěžní místo a každý z nich měl pro sebe určený pruh široký deset metrů, kde mohli lovit. „Záleží trochu na štěstí a na místě, které si rybář vylosuje. Ti na kraji mají výhodu, uprostřed je to nejsložitější,“ vysvětluje jeden z pořadatelů Ladislav Konopásek.

Po skončení závodu se soutěžícím započítává za každý gram ulovené ryby jeden bod. Rybáři jsou proto rádi za každou malou rybku, kterou se jim podaří chytit. „Tady v Pardubicích je hodně ryb a spousta malých. Záleží na tom množství, které rybář chytne,“ říká Konopásek.

Úlovky se vracely do vody

Na plavanou nejčastěji rybáři chytnou plotice nebo cejny. Kapři nebo větší ryby se prý ze slabšího návazce někdy utrhnou. Celkově v jedné soutěži rybář nachytá kolem deseti kilogramů ryb. Po vyhodnocení výsledků se však všechny ryby vracely zpět do Labe.

Oba dva dny se soutěžilo ve třech kategoriích – v kadetech do 16 let, v juniorech do 21 a v kategorii žen bez omezení.

Otevřeného mistrovství se zúčastnili i soutěžící ze Slovenska, Polska nebo Maďarska. Na začátku srpna se totiž na stejném místě v Pardubicích bude konat Mistrovství světa. „Přijeli jsme sem, abychom si vyzkoušeli vodu a abychom věděli co nás čeká,“ říká Zdenko Kondík, trenér a otec mladého rybáře ze slovenské reprezentace.

Nezáleží jenom na štěstí

Většina mladých rybářů na Labi trénovala už několik dní předem. „Úspěch rybáře záleží na mnoha faktorech,“ říká Zdenko Kondík.

Podle jeho slov je důležité nejen štěstí, ale i umění rybáře – jak a čím rybu krmí, kam nahodí splávek nebo zda ví, jaká ryba v řece žije.