Dnešní bitva s BC Šiauliai v Tipsport areně vypukne v 17 hodin. Mladý pardubický křídelník DAVID ŠKRANC má jasno: „Hlavně ať je to postup."

Davide, po pěti zápasech jste si vytvořili pozici, o které jste možná ani nesnili. Jaký byl váš střízlivý odhad před závěrečným bojem ve skupině?
Od začátku doufám v to, že postoupíme. Nicméně přijde mi to docela hladké (úsměv). Čekal jsem, že to bude daleko těžší. Hodně to ale ovlivnila ta famózní výhra v Minsku. Díky ní máme všechno ve svých rukou.

Po zaváhání na Kypru se vám povedl vskutku husarský kousek, kdy jste zaskočili suveréna skupiny v jeho hale…
Chtěli jsme v Minsku hrozně vyhrát. A tím jim vrátit, co nám udělali doma. To se nám podařilo. I když na konci nás zase dotáhli. 
V odvětě jsme však byli v koncovce daleko klidnější.

Byla by škoda postupovou šanci promrhat. Co tedy musíte dnes v podvečer udělat, aby se tak nestalo?
Vyhrát (směje se). Ne, vážně. Musíme podat konzistentní výkon po celých čtyřicet minut. Furt šlapat naplno. I když to bude třeba o patnáct pro nás. Týmy 
v evropských pohárech, když ucítí, že jste trochu polevili, tak smazat deset bodů je pro ně hračka.

A dvojnásobná škoda by to byla po šokující výhře v Minsku. To by vám možná neodpustily ani další generace vašich příznivců. Jaké jste zaznamenal ohlasy?

Předně, mám pocit, že okruh lidí, kteří nás podporují, se zvětšuje. A to je jenom dobře. Po výhře v Minsku se nejenom můj 
facebookový profil zaplnil gratulacemi. Kamarádi mi psali, že je super, jak se v Evropě prezentujeme. A že 
i v České republice se hraje dobrý basket.

Postup vám teoreticky nemusí uniknout ani v případě prohry. Tato varianta ale pro vás asi nepřipadá v úvahu, mám pravdu?
Chceme vyhrát každý zápas. I kdybychom byli v tabulce na posledním místě, tak budeme usilovat jen o vítězství. Takže s ničím jiným nekalkulujeme.

Je vám tedy jedno, jestli postoupíte ze druhé či „až" ze třetí příčky?
Ano. Hlavně ať je to dneska postup.

V případě výhry nad Šiauliai by vám druhé místo zajistil triumf Minsku nad Nikósii. Budete fandit na dálku Tsmoki?
Jelikož se zápasy z nařízení FIBA musejí hrát ve stejný čas, tak na to nebudou myšlenky. My se musíme koncentrovat jen na naše utkání. Nicméně si myslím, že Minsk už si druhé domácí zaváhání po sobě nedovolí. APOEL porazí a postoupí z prvního místa.

BC Šiauliai jste už jednou ve skupině porazili. I když to je slabé slovo. Vy jste litevský tým v jeho hájemství rozstříleli. Mohou diváci očekávat jasnou záležitost?
Určitě ne. Už jen proto, že se jedná o mladý a hodně dravý tým. A když vycítí šanci, chytí ji za pačesy. 
My nesmíme nic podcenit 
a dopředu si myslet, že to máme v kapse. To by byla ta největší chyba.

Ano, to je vcelku logické. Přesto váš dnešní soupeř má ve hře spoustu taktických nedostatků. A směrem do obrany je to katastrofa…
Je pravda, že se moc nevraceli. V obraně měli tak trošku bordel. Ale už se to lepší. Naposledy neprohráli s APOELem tak výrazně. Nevím jestli změnili trenéra nebo někoho ve vedení.

Litevský tým se krčí na posledním místě skupiny J a v kolonce výher mu svítí velká nula. Půjde po vítězství?
O tom jsem přesvědčen. Žádný celek nechce opustit evropský pohár se šesti prohrami bez jediné výhry. Jejich výhodou je, že nemusejí hrát pod tlakem.

Teď k vaší osobě. Co vám přináší FIBA Europe Cup?
Já se na zápasy strašně těším. Dá se říci, že víc než na domácí soutěž. Chci se srovnávat s protihráči a chci být lepší než oni. Když se mi něco povede, zvýší se mi sebevědomí. A pak si dovolím víc i v lize.

Hrajete o postup, v domácím prostředí a s nejhorším celkem své skupiny. Neříká se tomu ideální stav?

Ano, ta situace je velmi příznivá. Nicméně nebylo to zadarmo. Museli jsme si své pozice vydobýt a teď jsme za to za to odměněni. Tak snad dotáhneme naše účinkování k vítěznému a tím
i postupovému cíli.

Dnes je to výzva i pro diváky. Co myslíte, mohlo by jich dorazit ke čtyřem tisícům?
Já doufám, že jich přijde víc. Kdy se jim zase naskytne, aby pardubický tým bojoval doma o postup. Naše vedení pro to dělá mnoho.

Když už jste narazil na vedení. Jaká je odměna za postup?
Já zatím o ničem nevím…