Šachový oddíl 2222 ŠK Polabiny vznikl na jaře 1997 s cílem probojovat se do II. ligy a cílevědomě se věnovat mládeži. V současné době má oddíl 87 šachistů a to ho řadí na dvanácté místo v ČR.

Šachový klub postupně postupoval od okresního přeboru přes krajskou soutěž, krajský přebor až do II. ligy a loni dokonce až do I. ligy. V současné době má oddíl sedm družstev. A tým – I. liga, B a C tým – II. liga, D tým – KP I. třídy, E a F tým – KP II. třídy, G tým – Krajská soutěž.

Po ekonomické stabilizaci klubu, vrhli se v Polabinách na mládež. V roce 2004 byl rozjet projekt „Šachová škola.“ Po náborech ve školách bylo v září 2004 otevřeno osm kroužků na školách s počtem 83 dětí ve věku od 6 do 9 let. Nábory se opakují každý rok. Po skončení prvního roku na školách, dostávají mladí šachisté možnost, začlenit se do kroužku pokročilých. Rozděleni jsou do menších skupin a v oddíle je těmto adeptům věnovaná intenzívnější pozornost. Po půl roce působení u pokročilých jsou děti zaregistrováni do oddílu a začínají hrát mládežnické soutěže. V současné době je v šachové škole 148 dětí, z toho 36 je v evidenci ŠK Polabiny.

Od sezony 2006/2007 se mladí šachisté zúčastňují soutěží a turnajů pro mládež a dostavily se i první úspěchy. Oddíl vybojoval I. ligu mladšího dorostu. Přitom polabinští šachisté poráželi soupeře až o čtyři roky starší. V kategorii H10 se podařilo hned třem chlapcům postoupit na přebor Čech. Významného úspěchu dosáhla Vilma Hoffmanová. Skončila na druhém místě…

Oddíl pořádá řadu turnajů, soustředění a společenských akcí. Pro dospělé šachisty to je především Memoriál Čeňka Honsy a Pardubická kotva. Klub zajišťuje tradiční šachové soustředění na Konopáči u Heřmanova Městce. Nedávno pořádal i I. šachový ples v Kuněticích. Není známo, že by podobnou společenskou akci některý šachový oddíl dokázal zorganizovat. Letošního plesu se zúčastnilo 120 lidí, někteří byli do Kunětic dopraveni lodí po Labi. Po loňském nultém ročníku se oba plesy vydařiliy. Možná se rodí ojedinělá tradice. ŠK Polabiny pořádá každý rok cca osm turnajů pro mládež, pozvání dostávají i dětí z okolí Pardubic. Loni byl uspořádán šachový tábor a ten naplnil děti nadšením. Rozhodně se bude opakovat.

A jaké má 2222 ŠK Polabiny plány do budoucna? Hlavním cílem je zapojit mladé šachisty do soutěží dospělých. V každém týmu se chtějí pokusit o zkloubení dravosti mládí s rozvážnou zkušeností starších šachistů. Svoje zkušenosti rozdávají mladým především Jaroslav Možíš, Jiří Hostinský, Jiří Pačovský, František Navrátil, ale i další, kteří mají zkušenosti na rozdávání.