ČEZ Arena se ve středu v podvečer proměnila ve futsalový stánek. Česká republika podstoupila s Rumunskem první bitvu o MS v Brazílii. Soupeř z Balkánu v posledních pěti vzájemných zápasech s Čechy neprohrál a tradici dodržel i v důležitém kvalifikačním duelu. Odveta je na programu 15. dubna v zemi legendárního hraběte Drákuly.

V předzápase úřadující mistr Era – Pack Chrudim prohrál s Internacionály futsalu ČR v poměru 5:7.

Česká republika – Rumunsko 1:1 (0:0). Branky a nahrávky: 24. vlastní Sotarca – 32. Lupu (Matei). Rozhodčí: Šabanov (Rusko) a Remin (Bělorusko). Diváků: 2108. Sestavy – Česká republika: Meller – Dlouhý, Frič, Štorc, Sláma – Filinger, Janovský, M. Mareš, Novotný, Rešetár, Sluka. Rumunsko: Klein – Szocs, Dobre, Sotarca, Stoica – Matei, Mihaly, Al Ioani, Lupu, Gherman, Rizan, Nicusan.

První rána postihla národní tým již před úvodním hvizdem. Zraněný stehení sval nepustil do utkání jednu z opor Romana Mareše.

V první půli viděli divácí marný souboj českých útočníků s nepropustnou rumunskou obranu. Největší šanci první půle si však vytvořili hosté. Ve 12. minutě Lupu našel obloučkem na brankovišti neobsazeného Al Ioaniho, který podél Mellera trefil tyč. Češi v závěru první dvacetiminutovky přidali, ovšem Klein se překvapit nenechal.

Po změně stran vyběhlo na pardubickou palubovku úplně jiná česká reprezentace. Během prvních pěti minut nevěděli Rumuni, kde jim hlava stojí. Ve 22. měl dvě příležitosti Sláma, ale Klein opět odolal. Sílící tlak došel k vyvrcholení ve 24. minutě, kdy si Marešovův střílený centr do brankoviště srazil do sítě Sotarca. Vzápětí po další přihrávce M. Mareše střílel vedle Sluka. Soupeře postavila zpátky na nohy tyč, kterou z dálky orazítkoval Stoica. Ve 30. minutě poslal Frič dlouhý míč za obranu, ovšem Dlouhý z voleje pálil nad.

O dvě minuty později našel nehlídanou dálnici v české obraně Matei a Lupu nedal Mellerovi žádnou šanci. Rumuni ožili a ve 36. minutě mohli dokonat obrat. Po centru Dobreho se mohl omilostnit Sotarca, ale český gólman byl zásadně proti. Ještě v téže minutě napřáhl kousek za polovinou hřiště Rešetár a Klein s námahou vytáhl jeho dalekonosný pozdrav na tyč. V závěru utkání si Balkánci aktivní hrou remízu pohlídali. Bitvu o Brazílii tak mají o něco lépe rozehranou Rumuni.

Češi rumunský oříšek nerozpraskli

Vysněná cesta českých futsalistů na mistrovství světa do Brazílie bude trnitá.

Těžká, těžší než se možná čekalo.

V prvním barážovém utkání s houževnatými Rumuny totiž Češi v pardubické hokejové ČEZ Aréně jen remízovali 1:1.

Odveta na horké půdě v Turgu Mures bude pekelná a zrádná. „Už před zápasem jsem avizoval, že se v prvním zápase nerozhodne. Důležité bylo hlavně neprohrát. V Rumunsku to bude hodně podobné a rozhodne jeden gól,“ říká trenér českého výběru Tomáš Neumann.

Nervózní a hodně opatrné utkání probudil až druhý poločas. Když se neujaly hned po pauze dva pokusy Slámy a jedna Friče, zkusil štěstí Michal Mareš. Z jeho střílené přihrávky do vápna vykouzlil „vlastence“ Sotarca – 1:0.

„Ten gól nám moc pomohl. Díky němu z nás spadla nervozita. Tohle barážové play off totiž hrajeme vůbec poprvé. Byli jsme viditelně nervózní, nechtěli jsme udělat chybu,“ prohlásil kapitán týmu Martin Dlouhý.

Češi s Rumuny mají zápornou bilanci, i když ze šesti utkání čtyřikrát remízovali.

Téhle statistiky si byli techničtí Balkánci vědomi, nesložili hlavu a českému týmu zatápěli. Hlavně držením míče i nastřelenými tyčemi. Dokázali, jak silní jsou svým pověstným kolotočem nahrávek. Ve 32. minutě obrana nepokryla Lupua a Rumuni vyrovnali. „Byl to velice zajímavý zápas a doslova oslava futsalu. Jsem šťastný z výsledků. Souhlasím s domácím trenérem. I z mého pohledu není nic rozhodnuto,“ vyznal se rumunský trenér Zoltan Jakab.
(Zdeněk Zamastil, Jaroslav Mach, Jan Zelenka)