Pro vás to byla možná poslední možnost mít osud ve svých rukou. Jak to vidíte teď?
Špatně. Nevím, co mám k tomu říct. Neznám kalkulaci, jestli můžeme postoupit nebo ne. My jsme to brali tak, že tyhle dva zápasy, hlavně ten s Maďarskem byl pro nás nejdůležitější. Nebojovali jsme ale, jak jsme měli, neukázali jsme charakter… Neměli jsme žádnou identitu. Když jsme přišli na hřiště, řekli jsme si, že to musíme změnit od začátku a výsledek? Udělali jsme to samé jako s Maďarskem. Bojovali jsme až posledních pět minut. Jsem zklamaný, jak jsme hráli.

Myslíte, že tým neměl takovou sebedůvěru?
Sebedůvěru nepotřebujete, abyste bojovali. Nemáme prostě v týmu nějakého hajzla. Někoho, kdo by se naštval a zjebali bychom se v šatně. Tady nikdo takový není. A to je problém.“

Takže chyběl ostrý výraz?
Ostrý výraz tam může být, ale pak to také musíme ukázat na hřišti. V českém basketu chybí hráči, kteří se mohou v kabině zjebat a ukázat to pak na hřišti.“

Neprospělo tomu i to, že nepřijeli hráči, kteří by to třeba dokázali?
Ale to jsme přeci věděli už před turnajem. Jasně, přišli jsme o spoustu talentů, ale to jsme věděli. To ale není o tom, abychom bojovali a ukázali charakter. To můžeme snad i bez talentu. A to jsme v posledních dvou zápasech neudělali. Chybí nám balkánská mentalita.

Bylo hodně svazující, že jste museli v každém útoku skórovat? Černohorcům to neustále padalo do koše.
Za prvé to bylo dost špatné v tom, že jsme jejich útok neubránili. Nemůžete přemýšlet, že musíte každý útok skórovat, když neubráníte ani jeden lehký koš a nemáte ten správný tlak. Ve druhém poločase byli samozřejmě rozstřílení a spadlo jim tam pět, šest těžkých střel. To byl ten problém.

Je to pro vás největší zklamání v profesní kariéře?
Nevím, neřeším, jestli je největší. Prostě je to zklamání. Zklamání, jak jsme se tu zatím předvedli.

Dá se říct už teď po čtyřech zápasech, jak moc ti pivoti pod košem chyběli? Přeci jen tu byli mladí kluci.
Je to pro ně těžké, třeba Vučevič je hráč NBA, který má v každé sezoně double double na zápas. Je silný, zkoušeli jsme ho zdvojovat, ale v útoku si to předávali a proměňovali volné střely. Neházel bych to všechno na pivoty, prostě nemají takovou výšku a zkušenosti, aby mohli s takovýmito hvězdami soupeřit. Ale nenašli jsme nic, čím bychom je zastavilli. Ztráceli jsme na doskoku a v těchto zápasech je jasné, že se ukáže, kdo nám chybí. Že nám chybí podkošová síla a někdo kdo udělá dvanáct doskoků na zápas, jako dělal Honza Veselý.

Vidíte na turnaji nějaké pozitivum?
Ne. Nevidím. Jediné pozitivum, které mě napadá je, že ti hráči budou mít teď zkušenosti a můžou je pak prodat v kvalifikaci na mistrovství světa.