Deset dní, které otřásly světem. V tomto filmu se jedná o rekonstrukci bolševického převratu v carském Rusku. Basketbalistům s koněm na prsou ale běží po čtvrtém čtvrtfinále v hlavách jiný příběh s názvem Sedm minut, které otřásly Pardubicemi. I když. Rovněž v něm hraje stěžejní roli zvrat.

Přitom ještě v čase 33:33 se otřásal v základech žlutomodrý opavský hrad. Pardubická mašina v tu dobu soupeře válcovala a vedla 64:53. Ale pojďme od začátku. Po vyrovnané první půli do té druhé hosté vtrhli jako velká voda. Vypracovali si osmibodový náskok zásluhou trojkopalby Walla. Stejnou zbraní však odpověděl Klečka a do závěrečného kvartálu se vstupovalo od nuly. V něm si Východočeši načechrali již zmíněný jedenáctibodový polštář.

Posledních šest a půl minut však Bekse osudově nevyšlo. Slezané ovládli tento úsek na hřišti i v hledišti a jeho skóre 22:7 hovoří za vše. Hosté neproměňovali nájezdy na koš, dva útoky jim zastavily kroky a v době opavského náporu se nemohli spolehnout ani na „podporu" rozhodčích.

„Vítězství Opavy se zrodilo až ve čtvrté čtvrtině, kdy přitvrdila na své obranné polovině. Dvakrát jsme v utkání prohospodařili dvouciferný náskok, což je obrovská škoda. Jsme smutní. Prakticky po celý zápas jsme vedli, ale nedotáhli jsme ho do vítězného konce. V závěru jsme měli problém se přes tvrdou obranu soupeře dostat pod koš. Musím však hráče pochválit za to, jak se srovnali s protivníkem i s bouřlivým prostředím. Jenže se nevyrovnali s dalším faktorem na hřišti," pravil trochu tajemně pardubický kouč Dušan Bohunický.

Na jeho slova navazuje také pardubický kapitán.

„Zklamání je očividné. I když to byla série čtvrtého s pátým, tak jsme si věřili, že postoupíme. A vrátíme to Opavě za loňskou sérii o bronz. Bylo to snad ještě tvrdší než minule a spousta zákroků byla na hraně. Nicméně soupeř si to vybojoval a já mu gratuluji k postupu," uvedl Lukáš Kotas.

Pět důvodů vyřazení
Posledních pět minut: Pardubičtí basketbalisté vůbec nezvládali druhé poloviny čtvrtých čtvrtin. Ve všech čtyřech případech do nich vstupovali za vlastního vedení, či mírné ztráty. Ve třetím zápase byli v plusu šest bodů, ve čtvrtém duelu měli k dobru sedm bodů. Koncovka jim vyšla pouze na úvod.
Ztráty míče: V tomto hledisku zvítězila Beksa na celé čáře. V době, kdy mohla opavského protivníka dorazit, začala kupit chybu na chybu. Čísla jsou vskutku otřesná. První zápas: 13:8, druhý: 19:12, třetí: 13:9, čtvrtý: 15:12. Pro zajímavost: v úterním duelu po třetí části jich měla Opava 12 a hosté 11.
Slabší rotace: Pardubická hra stála a padala na několika jedincích. Hlavně na Sandersovi. Kouč vsadil na zkušenost, ale ne všichni se potkali v play off s formou. Navíc druhého rozehrávače Půlpána skolila v den prvního střetu viróza a už se do série nedostal. Ostatní mladíci nastupovali sporadicky.
Zbraň zrezivěla: Beksa měla soka zválcovat pod košem. A výsledek? Bohačík (celkem 2 body) ve čtvrtfinále totálně vyhořel. Pospíšil (24 b.) si sice odehrál svoje, ale tahounem rozhodně nebyl. Přísnější měřítko snese jen Kohout (41 b.). Čtvrtý do party Hezekiah odehrál jen minutu. Radši…
Hodný tým: Pardubicím chyběl zlý muž. Opava ho ve svém středu měla. Ano, provokatér Gniadek možná není bůhvíjaký basketbalista, možná nemá respekt k soupeři, ale dokáže svůj tým strhnout. Zejména v době, kdy je dole.