Pardubičtí basketbalisté neuspěli ani ve druhém semifinále, Nymburk však notně potrápili

BK Synthesia Pardubice – ČEZ Basketball Nymburk 75:82 (18:23, 46:40, 57:59).

Body: Hampton 18, Bohačík 17, Marek a Arnold po 9, Wrigt 8, Pospíšil 7, Sýkora 3, O. Peterka a T. Tóth po 2 – Lewis 20, Ricci 15, Benda 14, Pumprla a Křemen po 13, Lenzly 7. Rozhodčí: Dolinek, Paulík, Galajda. Trojky: 7:7. Trestné hody: 8/4 – 26/19. Fauly: 23:18. Pět chyb: 40. Hampton (Pce). Doskoky celkem: 30:28. Diváků: 1560. Nejlepší hráč: Petr Benda (Nymburk). Čtvrtiny: 18:23, 28:17, 11:19, 18:23.

Úvod utkání domácím nevyšel a favorit po čtyřech minutách vedl 13:4. Pardubice se však vzbouřily a za další tři minuty prohrávaly pouze o jediný bod. Soupeře se jim však nepodařilo bodově přeskočit a Nymburk opět odskočil. Ve druhé čtvrtině se situace opakovala s podstatným rozdílem. Synthesia nejenže větší náskok dotáhla, ale díky dvěma trojkám v závěru první půle šl ado vedení 46:40.

„Hráči odváděli to, co jsem po nich žádal. Ukázali daleko lepší výkon i vůli po vítězství než v prvním utkání,“ pochvaloval si pardubický kouč Jan Slowiak.

Jeho protějšek Muli Katzurin nemohl být s prvním poločasem vůbec spokojen.

„Pardubice hrály velice dobře. Naším katem se stal Bohačík, který nám dělal obrovské problémy,“ řekl kouč izraelské národnosti.

Po přestávce vyběhl na palubovku úplně jiný Nymburk. jeho hráči se koncentrovali na každý míč a šestibodové manko rychle smazali. Navíc v obraně pořádně přitáhli šrouby, které pardubický klíč ne a ne povolit.

„Ve druhé půli jsme maximálně zagresivnili obranu. Také v útoku jsme hráli více taktičtěji než v prvních dvou dvaceti minutách. To nám pomohlo vrátit se do zápasu,“ podotkl Muli Katzurin.

Středočeši nejenže vyrovnali skóre, ale tři minuty před koncem třetí kvartálu se opět dostali do vedení. Klíčovým se ukázal stav 51:51, kdy domácí soupeře dvakrát ubránili, ovšem všechny tři střelecké pokusy košem nepropadly.

„Ve druhém poločase Nymburk uplatnil své bohaté zkušenosti s těžkými zápasy. Přitvrdil v obraně, čímž nás donutil ke ztrátám. Proměnil několik těžkých střel,“ poznamenal pardubický trenér.

Na začátku čtvrtého dějství mistr unikl pardubickým hráčům o pět bodů a zdálo se, že kráčí k výhře. Domácí však ukázali charakter a šest minut před koncem se znovu ujali vedení, ovšem naposledy. Od stavu 66:64 obhájce prvenství upletl sedmibodovou šňůru a nabyté vedení i přes menší komplikace udržel.

„Měli jsme trochu smůlu, několik našich střel se na poslední chvíli vytočilo z obroučky ven. Každopádně kluci zaslouží pochvalu, že zápas nezabalili a bojovali do poslední minuty i když si Nymburk koncovku hlídal,“ zdůrazňuje Jan Slowiak.