Podzimní rožeň
V sobotu se na mělickém písníku koná podnik v dálkovém plavání s názvem 17. Podzimní rožeň. Pořádající oddíl SCPA Pardubice připravil tratě v následujících kategoriích: 3 km (dorost, dospělí, masters), 5 km (dorost, dospělí, masters), 3 km (starší žáci), 5 km (starší žáci), 3 km (mladší žáci)
Časový program akce: start závodu na 5 km (10.00), start závodu na 3 km (12.00).

Přepište dějiny! Pane Zárubo není potřeba, Lenka Štěrbová už je přepsala… V Račicích se konalo mistrovství České republiky v dálkovém plavání a červenobílé barvy Pardubic zářily v závodě na dvacet kilometrů i ve smíšených štafetách. Výsledek? Pět mistrovských medailí!

DVA REKORDNÍ ZÁPISY

Největší opora družstva SCPA Pardubice Lenka Štěrbová potvrdila roli největší favoritky a opět měnila historii dálkového plavání. Nejmladší česká přemožitelka kanálu La Manche (v roce 2010 ve věku 16 let) a letošní desátá žena z červencového ME v nizozemském Hoornu získala šestý titul absolutní mistryně ČR na 20 km. A to se před ní žádné ženě nepodařilo.

Vítězstvím na dvacítce si navíc definitivně pojistila prvenství v letošním ročníku Českého poháru. V její sportovní kariéře rovněž šesté, tedy další rekordní zápis do historických tabulek. Dosud se Lenka s pěti vítězstvími v ČP dělila o první místo s legendami dálkového plavání Lídou Jelínkovou a Radkou Nechmačovou.

PŘEŠŤASTNÁ AVRAMOVÁ

Ještě snad šťastnější než Lenka Štěrbová odjížděla Pavla Avramová, ověnčená zlatou medailí za prvenství mezi dorostenkami a především bronzem za třetí místo v absolutním pořadí žen na 20 km! Čtvrtou pardubickou individuální medaili vybojoval Daniel Čaban, třetí nejrychlejší dorostenec a šestý mezi muži. Doslova euforie zavládla v pardubickém táboře po zisku stříbra v soutěži smíšených štafet na 4 x 2 km.

Do úvodního závodu celého domácího šampionátu se přihlásilo rekordních sedmadvacet štafet. Na prvním úseku dominoval Kútnik z Komety Brno A, ale za ním se rodilo velké překvapení, když na druhém místě předávala Michaela Štěrbová. Po soustředění ve Strakonicích jako vyměněný Daniel Čaban ještě zvýšil náskok na pronásledovatele z Plzně, USK a dalších brněnských týmů. Druhou příčku uhájil i bojovník Lukáš Balcar a Lenka Štěrbová skvělým závěrem potvrdila stříbrnou radost!

DÁŇO, JÁ TI DĚKUJI…

Dvacetikilometrový maraton vyhrál Kozubek z Bohemians Praha před Ingeduldem a Kútnikem (oba Kometa). Lenka Štěrbová sice od prvních temp kralovala ženské soutěži, bylo ale znát, že tentokrát to není ono. Nateklé koleno, s nímž má problémy celou druhou polovinu sezony a kvůli kterému se odhlásila z Faros maratonu na Hvaru v Chorvatsku, bolelo při každém kopu. Mnohem horší byla ale žaludeční nevolnost.

„Necítila jsem se už po startu a od půlky závodu jsem nebyla schopná nic udržet v žaludku. Doslova na umření mně bylo mezi desátým a patnáctým kilometrem. V tu chvíli mi ohromně pomohl Dáňa Čaban. Dokud to šlo, tak na mě čekal", složila poklonu kolegovi Lenka Štěrbová, která k peripetiím dodává:

„Celou dobu jsem si jen opakovala, že nesmím vzdát, protože jsem věděla, kolik to stálo mě a lidí kolem úsilí. Jsem opravdu moc ráda, že i přes mnohem horší čas, než jsem chtěla zaplavat, to stačilo na vítězství. I když poněkud těsnější než například před rokem."

Pavla Avramová zahájila cestu za svým dosud největším sportovním úspěchem rozvážně, první kolo točila na pátém místě, po pěti kilometrech už byla třetí a bronzovou příčku mezi ženami už nepustila!

Daniel Čaban se hned po startu zařadil do vedoucí skupiny a tím získal rozhodující náskok na berounského Filipa Zemana, největšího soupeře o bronz v kategorii dorostu.

Pavlína Nováková byla do desátého kilometru ve hře o medaili, pak přišla krize a po 12,5 km odstoupila.

Na nemistrovské trati 10 km, která se však započítávala do Českého poháru potvrdila formu před ME juniorů Michaela Štěrbová, která v poslední pětistovce předplavala Benešovou z USK Praha. Pochvalu zasluhují i další pardubičtí plavci na 10 km: Renata Nováková, Lukáš Balcar, veterán Petr Matěna a na 3 km starší žák Petr Bareš.