Paralympijskou vesnici a následně sportoviště obsadí 4600 tělesně postižených sportovců ze 147 států a regionů světa. Českou republiku bude reprezentovat šestapadesát borců, kteří byli vybráni na základě umístění na mistrovství světa či Evropy a také na základě splnění náročných kvalifikačních limitů. Hned šestice sportovců se rekrutuje z Pardubic. Hvězda SKP vysílá do bojů pět atletů a SCPA Pardubice jednu plavkyni. V doprovodném týmu nechybí reprezentační atletická trenérka Eva Vindová.

Do dějiště her odletěla celá výprava v pátek odpoledne. „Nejvíce želízek máme v královně sportu, když atletické disciplíny obsadí pětadvacet závodníků. Osm bude startovat v cyklistice, sedm v plavání, šest ve stolním tenise i lukostřelbě a dva v bocciu. Ve hře budeme mít poprvé také jednoho střelce a vzpěrače,“ upřesnil Jaroslav Křeček, vedoucí výpravy do Pekingu.

Česká republika patří k tradičním účastníkům her a na to kolik je u nás registrováno tělesně postižených sportovců, na každé z paralympiád výrazně promlouvá do zisku cenných kovů. „Před osmi lety jsme v Sydney získali třiačtyřicet medailí. Na minulé paralympiádě v Aténách si naši sportovci pověsili na krk jedenatřicet cenných kovů z toho šestnáct zlatých medailí. V prvním jmenovaném případě jsme obsadili jedenáctou příčku v celkovém hodnocení zemí a před čtyřmi roky jsme skončili mezi státy světa dvanáctí,“ zapátral ve statistikách tiskový mluvčí Českého paralympijského výboru, David Šnajdr.

Ve sportu se traduje, že horší je postavení obhajovat. „Bude těžce vydobyté pozice uhájit. Snižuje se totiž počet medailových sad, tím, že se sdružují různé skupiny postižení a přepočítává se absolutní pořadí. Nicméně chtěli bychom navázat na úspěchy z předchozích her. Výkonné grémium ČPV by bylo spokojené s umístěním do dvacátého místa v hodnocení národů,“ tlumočil Šnajdr.