Někoho omrzí dělat tu samou věc podruhé, někoho popáté… Jenže jen ti s opravdovým zápalem pro věc dokáží vytvořit dlouholetou tradici. Mezi takové srdcaře se bezpochyby řadí i JAN MAZUCH, ředitel festivalu šachu a her Czech Open. Ten s neutuchajícím elánem otevřel brány své atrakce již po šestadvacáté. Ale o žádné rutině podle něj nemůže být ani řeč. „Dva dny před startem jsou opravdu o nervy."

Pane řediteli, první otázka je tradiční skoro jako samotný festival. Jak v kostce hodnotíte letošní ročník Czech Open?
I tentokrát nemůžu potvrdit nic jiného, než spokojenost. Účast se oproti loňskému roku opět o něco zvýšila. K tomu také přispělo posunutí začátku turnaje o šest dnů.Díky tomu jsme srovnali krok s německými letními prázdninami, což logicky navýšilo účast našich západních sousedů. Na druhou stranu jsme bohužel zaznamenali úbytek návštěvníků z Ruska, za což mohla zejména devalvace rublu. Jak jsem ale řekl, celkový počet od loňska vzrostl. Velkou radost mi udělala také přítomnost dvou hráčů světové šachové špičky, tedy Viktora Lázničky a Sergeje Movsesiana, kteří bojovali o ta nejvyšší umístění. Myslím si, že tyto dvě výrazné tváře našemu turnaji velice prospěly.

Už jsme se dotkli národnostního složení hráčské základny. Kromě Němců přibylo rovněž i slušné množství hráčů ze Spojených arabských emirátů…
To způsobil rovněž onen šestidenní posun, kterým jsme se vyhnuli kolizi s ramadánem. To dovolilo přicestovat početné arabské výpravě. Takže jsme vlastně zabili dvě mouchy jednou ranou… Termín jsme ale posunuli hlavně kvůli prázdninám v nejvýznamnějších německých spolkových zemích. A ještě jedna zanedbatelná perlička, letos máme historicky nejvyšší počet řeckých účastníků, což je vzhledem k ekonomické situaci tak trochu paradox. Na druhou stranu je jich pouze dvanáct, takže to vskutku hlubší význam nemá.

V současné chvíli se Evropou šíří, a Česko nevyjímaje, fóbie z afrických uprchlíků. Zaznamenalo Czech Open, jakožto turnaj s pestrou národnostní paletou, rasové incidenty zapříčiněné právě těmito náladami?
Myslím si, že se nic takového nenastalo. A dost by mě překvapilo, kdyby někdy vůbec nastalo. Vzájemné vztahy, ať už mezi ruskými a ukrajinskými hráči, případně arabskými a nespočtem dalších národností, funguje sportovní atmosféra. Jediná střetnutí, která se zde odehrávají, jsou ty na šachovnicích či jiných hracích polích.

Což tedy potvrzuje každoroční superlativy návštěvníků ze všech koutů světa, kteří si nemohou Pardubice vynachválit…
Je to tak, například když jsem se bavil právě s vedoucím výpravy z Emirátů, nadšeně si to tu pochvaloval. Jelikož tu byl naposledy před deseti lety, ocenil modernost a především klimatizaci v naší hale. Navíc zde od té doby přibylo i několik hotelů, s jejichž službami jsou ubytovaní turisté také nadmíru spokojeni. Rovněž zmínil, že si na městě perníku cení velké škály služeb ve spojení s celkem poklidnějším centrem.

Organizačním problémům se občas nejde vyhnout. Jak jste si v tomto ohledu vedli tento rok?
Myslím, že s žádným větším malérem jsme se popasovat nemuseli…

Jste tedy v aréně už jako doma, kde vás nic nemůže překvapit?
Takhle bych to asi neoznačil. Nejhorší vždy bývají takové dva dny, než celý ten cirkus začne. Tehdy už není moc možností, na kdy můžete cokoli odložit. Takže než se na místě vše připraví a uvede do funkčního stavu, máme v určitých mezích pocuchané nervy. Takže rutina to pro nás opravdu není. Adrenalin v nás proudí každý rok.

Letos byly uvedeny v provoz kromě grafických přenosů partií i ty obrazové…
Je to vítaná novinka, která nám pomůže zase o krok přiblížit hru i turnaj k novým divákům či hráčům. V posledních dnech docházelo, jak už to tak u žhavých novinek bývá, k občasným výpadkům. Celkově však hodnotíme toto vylepšení velmi pozitivně. Zabíráno je prvních 82 šachovnic, přičemž na našem webu je možnost si partie samozřejmě přehrát i zpětně.

Czech Open pravidelně rozšiřuje svou základnu her, což z něj již mnoho let činí nejen ryze šachový svátek. Máte v hledáčku další atrakce a novoty?
Co se týká šachu, pohráváme si s myšlenkou zařadit do našeho portfolia takzvaný baskický šach. V tomto záměru nás povzbuzovalo i nemálo hráčů. Smysl této disciplíny je v tom, že dva soupeři spolu hrají na dvou šachovnicích, tudíž přebíhají od jedné k druhé. Myslím, že tato forma šachu by přinesla více zábavního prvku do královské hry. Druhým adeptem k zařazení je hra nazvaná Smoking Cat. Nejedná se o nic neslušného, tato kratochvíle vychází z internetové hry Srdce, neboli Hearts. Je to jistá odnož této známé verze a například v Praze již existuje poměrně široká komunita hráčů, praktikující tuto zábavu. Právě odtud k nám přišlo oslovení, zda nechceme tuto hru zařadit i na náš festival, a pravděpodobně se tak skutečně stane.

Je naopak mezi hrami, které už na festivalu fungují, kandidát na vyřazení z programu?
To přímo ne, ale letos si měly odbýt premiéru čínské šachy. Bohužel to v tomto ročníku nevyšlo, tak snad za rok.

Vyplácí se vám z finančního hlediska každoroční organizace tak náročného podniku?
Samozřejmě se snažíme maximálně zamezit ztrátám. Přesto musím říct, že financování je zhruba posledních sedm, osm let velmi složité. V podstatě se to zkomplikovalo po finanční krizi v roce 2008.

Vraťme se ke dvěma hvězdám letošní šachové scény. Pro vás ani nikoho jiného asi není překvapením, že dvojice Láznička – Movsesian si to rozdala o nejvyšší příčky…
Překvapení to sice není, ale úplně jisté to taky nebylo, ostatně jako nikdy. Kdykoli totiž může překvapit někdo s dobrou formou. A je jedno, jestli je ze středu startovní listiny, z čela nebo úplného chvostu. Letos například příjemně překvapil Robert Cvek, jehož třetí místo v hlavním turnaji asi nikdo neočekával.

Loni patřil k černým koňům David Navara, kterého jsme však letos vidět nemohli. Jaký byl důvod jeho absence?
David měl hrát hlavní turnaj a potvrdit zde svou parádní formu. Jenže dostal pozvánku na uzavřený velmistrovský turnaj v Baku, která se neodmítá. Pro každého šachistu je taková možnost otázkou prestiže, proto se David celkem pochopitelně rozhodl pro Baku.

ANTON ZELENKO