Velká pardubická, jeden z nejtěžších dostihů v Evropě, napsala v neděli svůj další příběh. Podle papírových předpokladů zvítězila Orphee Des Blins v sedle s Janem Faltejskem. Ukázal se také Marek Stromský, čtyřicetiletý žokej ze Štěpánkovc, přivedl Zarifa do cíle na vynikajícím šestém místě. Pro zkušeného rajťáka to bylo svým způsobem malé vítězství. Na start vrcholu sezony šel i přesto, že po pádu v dostihu Vltavy byl pořádně pobitý, jeho tělo byla jedna a vlastně i je jedna velká modřina. „Velká je Velká, chtěl jsem ji jet za každou cenu. Bolelo to hodně, ale jsem rád, že jsem do toho šel," podotkl Marek Stromský. Nedělní odpoledne v Pardubicích nebylo jen o Velké, součástí pestrého programu byly rámcové dostihy. S Albustanem vyhrál, možná pro někoho nečekaně. Pak přišla cena Vltavy. Stromský byl favoritem, bohužel přišla třetí překážka a hrůzostrašný pád. Více ale už v následujícím rozhovoru s předním žokejem.

Marku, jak zpětně hodnotíte letošní Velkou?
Nebýt toho pádu s Natálkou, tak šlo o povedené odpoledne. Potěšilo mě vítězství s Albustanem. Stále si v hlavě přehrávám ten pád, nechápu, kde se stala chyba. Natálka je výborný skokan. Velkou jsem si ale užil, možná jsme mohli dopadnout lépe.

První místo v sedle Albustana bylo svým způsobem nečekané…
No nečekané, jak pro koho. Albustan má ve sbírce dvě druhá místa, když prohrál s Barakinem. Problém je v tom, že se špatně vodil, je to svým způsobem lajdák, který sleduje okolí a chce pořád závodit. Proto jsme chodili zezadu a pak to honili koncem, bohužel nikdy jsme vítězství nestihli. V Pardubicích to bylo jiné. Dal se dobře ovládat, výborně skákal. Hlídali jsme si Barakina. Ukázalo se, že nemusíme chodit zezadu. Když to shrnu, dostih se nám povedl excelentně.

Do Ceny Vltavy jste šel s Natálkou v roli velkého favorita, jenomže už na třetí překážce přišel těžký pád…
Na startu stálo dvacet koní, najel jsem na malou vodu zvenku tak, aby kůň dobře viděl, bohužel udělala při skoku chybu a bylo zle. Stále nevím, co bylo špatně, do hlavy koně nevidíte. Na druhou stranu Registána vyhrála dvakrát Velkou a v další upadla. Je to sport.

Co se vám honilo hlavou, když jste ležel na zemi a schytával jednu ránu za druhou…
Že je to průser. V té chvíli mi bylo jasné, že s koněm, se kterým jsem si nejvíce věřil, to nedopadne dobře. Pak jsem počítal už jen kolik koní do mě kopne, musím přiznat, že nic příjemného to nebylo. V koutku duše jsem doufal, že nebudu mít nic zlomeného, loni jsem kvůli zranění Velkou vynechal, nechtěl jsem, ať se historie opakuje. Bolelo mě celé tělo, byl jsem jeden velký hematom.

Když jste odcházel ze závodiště po svých, bylo jasné, že Velkou pojedete?
Nebylo. Všechno mě šíleně bolelo. Přece jenom mě čekalo deset minut ve třmenech a pořád ve stoje.

Jel jste pro Josefa Váňu, řešil s vámi aktuální situaci, nebo se soustředil sám na sebe?
Přišel za mnou, ptal se mě, zda to půjde, potom mi na vážnici domluvil maséra, který mě dával dohromady. Nakonec to vyšlo a já mohl startovat.

Nakonec z toho bylo šesté místo, spokojen?
Spokojený jsem, kůň šel perfektně. Možná to mohlo být ještě lepší, ale Zarif má za sebou těžkou sezonu. Přece jenom tři kvalifikace je pořádná nálož. Během dostihu se choval jako profík, výborně skákal, prokázal, že je vytrvalec, a ukázal velký potenciál do budoucna. Pokud bude zdravý, příští sezona bude pro něj ještě lepší.

Zarifa budete jezdit i příští sezonu? Vypadá to, že jste si sedli…
Na to nedokážu v současné době odpovědět, abych pravdu řekl, ani jsem o tom nepřemýšlel. Bude záležet na majiteli, podle mě ho bude jezdit mladý Pepa, navíc my v naší stáji máme také dobré koně. Původně jsem měl startovat s Borderlandem, ale zranil se.

Velká patří mezi náročné dostihy, které jsou poznamenány i pády, letos zaplatila na Taxisu životem Zulejka a hned přišla vlna kritiky směrem k Taxisu…
Ozývají se rýpalové. To, co se stalo Zulejce, je smutná událost, ale Taxis je součást dostihu. Na silnici taky umírají při nehodách lidé. Ten, kdo je proti Taxisu, tomu nerozumí a jde proti koním.

Dostihová sezona končí, co vás ještě čeká?
Příští týden jsou Pardubice, pak Slušovice a končit by se mělo v Kolesech, pokud počasí dovolí.

A zahraničí?
Na víkend jsem měl nabídku z Milána, a to na dobré koně. Bohužel jsem musel odmítnout, jsem pobitý, samá modřina, pomalu se nemůžu pohnout. Prostě by to nešlo. Ale není vyloučeno, že se ještě letos do zahraničí podívám, v Itálii se běhá až do prosince.

Po loňské Velké jste hovořil o konci kariéry, a nakonec z toho byla parádní sezona. Co nyní?
Hodně lidí se mě na to ptá, neřeším to, letošní sezona ještě neskončila. Soustředím se na ni, mám šanci uspět v šampionátu překážkových jezdců. Co bude následovat potom, uvidím. Otázkou je, zda bude mít člověk motivaci. Unavují mě někteří lidé, kteří se točí kolem koní.