Posedmé v historii budou čtyři poslední týmy základní části Fortuna extraligy hájit svoji účast v nejvyšší soutěži. A teď dobře poslouchejte! Posedmé se této zrádné nadstavby zúčastní i florbalisté Sokola Pardubice. Podobnou bilancí nemůže vykázat žádný jiný český klub.

„Čtyřikrát jsme v play-down uspěli a udrželi se. Jednou jsme selhali, ale hned následující rok se nám podařilo do extraligy přes baráž dostat zpět,“ vzpomíná bývalý pardubický hráč Jan Felsenberg.

Všech šest dosavadních bojů o záchranu pamatuje i současná opora Karel Brychta.
„Určitě nezapomenutelné bylo play down hned v našem prvním roce v extralize. Měli jsme spoustu zraněných. V prvním kole jsme těsně prohráli s Libercem, ve druhém jsme podlehli v úvodním zápase Třinci, ale pak jsme se rozjeli. Vyhráli jsme šest zápasů v řadě a zachránili se. A výjimečné byly rozhodně loňské boje o záchranu. Do nich jsme vstupovali v roli outsidera, ale Spartu jsme dokázali porazit v prodloužení pátého zápasu. Radost je ale obrovská po každé úspěšné záchraně a svým způsobem jedinečná,“ říká pardubický kapitán
Sokolu se letošní základní část opět nevydařila. Mladý tým získal pouhých osm bodů, což je sice o čtyři více než v loňském roce, ale na jinou než dvanáctou příčku to stačit nemohlo. V prvním kole play down se tak střetne z devátým celkem po základní části – FbŠ Bohemians Praha.

„Základní část hodnotím jako nevydařenou. Určitě jsem před sezonou počítal s tím, že budeme figurovat výše. Alespoň některé výkony ke konci byly dobré a věřím tomu, že nás dobře naladily na play down. Jsem rád, že jdeme na Bohemku. Je to pro nás určitě soupeř k poražení,“ přemítá útočník  Ivo Teichman.
Zatímco play off už začalo minulý víkend, kvarteto připravující se na řeže o udržení, mělo ještě týden na přípravu.

„Kromě čtyř běžných tréninků v týdnu jsme ještě měli v neděli celodenní soustředění. Osobně bych byl ale radši, kdyby se už hrálo a nemuseli jsme na první zápas čekat téměř čtrnáct dnů. Na play down se těšíme, přestože respektujeme, že Bohemians budou favoritem série. Vždyť na rozdíl od nás až do posledních minut posledního zápasu hrály o postup do play off. Opřít se mohou o jednu z nejproduktivnějších dvojic celé extraligy Jedlička – Kindl, a také v letošní sezoně skvěle chytajícího brankáře Rebra,“ poznamenal trenér Pardubic Miroslav Janovský.

Zajímavostí série bude to, že o setrvání v extralize se střetnou dva ze tří největších florbalových základen v České republice. FbŠ Bohemians Praha jsou vůbec největším českým klubem, který má 899 registrovaných hráčů v 31 týmech. Sokol Pardubice je  pak třetím největším klubem, který má 608 členů v 15 týmech.
„Věříme, že všichni členové nás svojí podporou poženou za záchranou. Hrajeme především pro hráče v mládežnických týmech. O jejich budoucnost a možnost hrát nejvyšší soutěž,“ říká předseda klubu Vít Drašar.

Ostře sledované termíny

1. utkání: sobota    17.3. FbŠ Bohemians – Sokol Pardubice   (20.00)
2. utkání: neděle    18.3. FbŠ Bohemians – Sokol Pardubice   (18.00)
3. utkání: sobota    24.3. Sokol Pardubice – FbŠ Bohemians   (19.00)
4. utkání: po příp. 25.3. Sokol Pardubice – FbŠ Bohemians   (17.00)
5. utkání: po příp. ??.?.    FbŠ Bohemians – Sokol Pardubice    (??.??)