V roce 2018 pořádá Dostihový spolek devět dostihových mítinků s tradičním vrcholem v podobě 128. Velké pardubické. Je to sice o jeden mítink méně než v loňském roce, počet dostihů ale kompenzuje návrat k devíti položkám na startovní listině. Novinkou by měl být další „milionový“ dostih v sobotní předehře Velké pardubické.

„Naším cílem je znovu o kousek pozvednout prestiž pardubických dostihů, přilákat do Pardubic mnohem více kvalitních koní z České republiky, ale i ze zahraničí. Loňská Velká pardubická ukázala, že se cizinci u nás neztratí a že jsou důstojnou konkurencí špičkovým českým koním,“ říká Richard Benýšek, předseda představenstva Dostihového spolku. Říjnový víkend chce Dostihový spolek pojmout jako „Dostihový festival se 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou“.

Dostihové mítinky se uskuteční v tradičních termínech. Sezonu otevře Zahajovací dostihový den 8. května, necelé tři týdny na to odstartuje první ze čtyř kvalifikací na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Nebude chybět ani prestižní klasická steeplechase Zlatý pohár, opět pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Květnový program*5. května: Parkurové závody - Cena města Pardubice
*8. května: Zahajovací ostihový den
*12. května: Agrofert RUN
*19. května: Barth Day
*26. května: I. kvalifikace na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou

V pořadí 128. ročník Velké pardubické se uskuteční druhou říjnovou neděli, tedy 14. října. „V loňském roce jsme upravili systém přihlášek do dostihu, resp. jsme snížili počet přihlašovacích termínů na dva a snížili poplatek za dodatečnou přihlášku v září. Osvědčilo se to a tak v tomto režimu budeme postupovat i letos. Uzávěrka prvního kola přihlášek je už 10. května, druhá pak na konci září,“ dodává Martin Korba, místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku.

Velkou novinkou je posunutí začátku dostihových mítinků. V letošní sezoně bude první dostih startovat o hodinu později, než byli diváci zvyklí, tedy ve 14 hodin – s výjimkou Velké pardubické a Závěrečných dostihů na konci října. „Důvody jsou dva. Jednak chceme lidem, především rodinám s dětmi, dát možnost v klidu poobědvat a poté se vypravit na dostihy. A také tím docílíme toho, že v horkých dnech nebudou koně hlavní dostihy běhat v těch nejvyšších denních teplotách,“ doplňuje Martin Korba.

Kvalifikace na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou budou opět barevné. Každý ze čtyř dostihových mítinků se ponese v duchu barvy evokující období svého konání. Půjde nejen o barevné dress cody, ale také hru s barvami v rámci různorodé zábavy. Květnová kvalifikace se zazelená jako čerstvá tráva, červen zčervená. Srpnový mítink bude modrý jako moře a září se rozzáří v odstínech žluté a zlaté. Dostihový spolek se propojil také s během „Barvám neutečeš“, a to prostřednictvím svého partnerství se Sportovním parkem Pardubice.

Dostihový spolek věnuje pozornost zvyšování bezpečnosti koní. Po úpravách některých překážek přichází s další aktivitou, jejímž cílem je snížit riziko poranění koní. Pomoci tomu může snadno dostupná pomůcka – chrániče nohou, nebo-li kamaše. „Užívání kamaší je především ve světě běžná věc. Používají je i někteří tuzemští trenéři, rádi bychom je ale rozšířili ještě více. Kromě vyvolání diskuze na toto téma proto budeme kamaše rozdávat i jako věcné dary vítězům vybraných dostihů,“ prozrazuje Richard Benýšek.

Tváří dostihového závodiště je už několik let lanškrounský děkan Zbigniew Czendlik, který je od loňského roku patronem závodiště. Letos se po jeho bok postaví prezidentka a zakladatelka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Pizingerová.

Dostihový spolek bude i letos dávat prostor organizacím, které pomáhají potřebným. Kromě Kapky naděje to bude například i neziskovka zaměřující se na hipoterapie Caballinus nebo pardubická škola Svítání.