21:15 - Kromě tohoto on-linu je pro vás připraven i souhrnný článek - ZDE, veškeré další podrobnosti o 118. ročníku Velké pardubické najdete také vpravo v odkazu SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY. Děkujeme vám za pozornost a zase za rok se těšíme na shledanou.

17:55 - Dopravní situaci monitorovala i policejní helikoptéra. Video si prohlédněte ZDE.

16:30 - Informace pro řidiče: Očekávejte zvýšený provoz vozidel v okolí dostihového závodiště, odkud se bude snažit odjet několik stovek automobilů. Kolony lze očekávat v ulicích Teplého, Nádražní i Pražská.

16:28 - 118. ročník Velké pardubické je již minulostí. Končí i náš on-line přenos z pardubického závodiště. V současné době připravujeme bohaté fotogalerie a zároveň obsáhlejší zprávy z celého dne. Proto se na náš web nezapomeňte vrátit!

16:25 - Zní hymna na počest vítězky - osmileté bělky Sixteen. Závod sledovalo zhruba 20 tisíc návštěvníků.

16:23 - Vítězný tým - žokej Josef Bartoš, trenér Josef Váňa (rozhovor s ním najdete ZDE) a majitel Jaroslav Bouček - převzali cenu. Blahopřejí také Mirek Topolánek, Přemysl Sobotka a předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Vlček.

16:20 - Velkou pardubickou si nenechal ujít ani Peter Gehm, čtyřnásobný vítěz Velké pardubické. "Byl to velice napínavý závod," řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

16:18 - Stáj Albertovec měla opravdu smolný den - odsud pocházel nejen diskvalifikovaný kůň Amant Gris s žokejem Markem Stromským, ale také pro zranění utracený Klip (ž. Faltejsek).

16:17 - "Mám hrozně smíšené pocity, je mi Marka hrozně líto," řekl vítěz 118. Velké pardubické Josef Bartoš, který se na 1. místo dostal po diskvalifikaci Marka Stromského s Amantem Grisem. "Sixteen nádherně přeskočila Taxisův příkop, nemá ani jeden šrám na noze, je to úžasná kobyla," rozplýval se. Rozhovor s Josefem Bartošem najdete ZDE.

16:15 - AMANT GRIS BYL DISKVALIFIKOVÁN, ŽOKEJ MAREK STROMSKÝ UDĚLAL ZÁVAŽNOU CHYBU - NEJEL PODLE KURZU. 118. ROČNÍK VELKÉ PARDUBICKÉ VYHRÁLA LOŇSKÁ VÍTĚZKA BĚLKA SIXTEEN S ŽOKEJEM JOSEFEM BARTOŠEM. Hirsch s žokejem Kouskem se posouvá na druhé místo, Juventus v sedle s Josefem Váňou st. je třetí. Josef Váňa ml. je pátý.

Výsledková listina:
1. Sixteen (FR) - ž. Bartoš 8:58 (nejlepší čas v historii VP)
2. Hirsch – ž. Kousek 9:01
3. Juventus (POL) – ž. Váňa 9:02
4. Numero Due (POL) – ž. Urbánek 9:02
5. Decent Fellow (GER) – ž. Váňa ml. 9:05
6. Mr Land – ž. Sedlář 9:09
Kromě Amanta Grise byl diskvalifikován i Ivoire de Beaulieu (ž. Mercer), rovněž pro nedodržení kurzu dostihu.

16:11 - První neoficiální informace: Amant Gris bude asi opravdu diskvalifikován, vítězkou bude Sixteen v sedle s žokejem Bartošem.

16:09 - 118. ročník Velké pardubické si vyžádal jeden koňský život - Klip musel být po pádu na překážce utracen.

16:08 - Dostihová komise stále řeší zapeklitý případ.

16:04 - Řeší se protest. Měl se objet točný bod či nikoliv? Podle druhého Josefa Bartoše i podle Josefa Váni st. ano. Je velmi pravděpodobné, že Marek Stromský s Amant Grisem bude diskvalifikován.

16:00 - Stále se řeší, zda nebyl problém na točném bodě. Je možné, že Amant Gris bude diskvalifikován. Přesto se zatím Marek Stromský raduje. "Super, výkon byl perfektní, vše bylo perfektní," řekl v rozhovoru pro Českou televizi žokej Marek Stromský. "Amant Gris byl perfektně připravený," komentuje Josef Váňa st.

15:59 - 118. ROČNÍK VELKÉ PARDUBICKÉ VYHRÁL AMANT GRIS V SEDLE S ŽOKEJEM MARKEM STROMSKÝM. Loňská vítězka Sixteen v sedle s Josefem Bartošem skončila druhá, třetí se umístil Hirsch s žokejem Kouskem. Josef Váňa st. s Juventusem skončil čtvrtý. Pozor ale na problém na točném bodě, je možné, že dojde ke změnám ve výsledkové listině!

15:57 - Mezi jezdce se motají koně bez žokejů. Juventus s Váňou stíhá vedoucí skupinu, Ital Romano a poté žokej Sedlář půjčuje Váňovi bičík. Dosavadní pořadí: Amant Gris, Sixteen a Decent Fellow.

15:55 - Po velké vodě končí Icare Du Renom s žokejem Liškou.

15:54 - Po hadím příkopu končí Marath se Sovkou a Profil s žokejem Rájou.

15:53 - Po jedné z překážek končí Klip s žokejem Faltejskem. Kůň má ošklivé zranění.

15:52 - Po malých zahrádkách je stále peloton jezdců kompletní.

15:50 - Všech 16 koní překonalo Velký Taxisův příkop! Největší problémy měl Juventus.

15:49 - ODSTARTOVÁN 118. ROČNÍK VELKÉ PARDUBICKÉ! Na trať vyběhlo 16 koňů. Největším favoritem byl podle sázkových kanceláří Juventus, hned za ním loňská vítězka, bělka Sixteen. O penězích, které se na Velké pardubické točily, si můžete přečíst ZDE.

15:47 - Hlavní startér přijíždí v kočáře taženém starokladrubskými koňmi.

15:45 - Jezdci si vyzkoušeli skok přes jednu z překážek.

15:35 - Koně se představují divákům, blíží se start 118. ročníku Velké pardubické. Šestnáctku koní přivádí před hlavní tribunu legendární Peruán.

15:34 - Počasí jezdcům přeje, nad závodištěm vysvitlo sluníčko, mlha již rovněž opadla. Je vlhko, není takové horko, dráha je v ideálním stavu.

15:23 - Mezi hlavní favority patří loňská vítězka Sixteen s žokejem Bartošem (loni zvítězila pod vedením žokeje Dušana Andrése), Juventus s žokejem Josefem Váňou st. a Decent Fellow v sedle s Josefem Váňou ml.

15:17 - Poprvé se na startu společně představí otec a syn Váňové. Rozhovor s oběma si můžete přečíst ZDE.

15:14 - Na startu se představí 16 koní:

1. Decent Fellow (ž. Váňa ml.)
2. Kasjer (ž. Myška)
3. Marath (ž. Sovka)
4. Klip (ž. Faltejsek)
5. Mr Land (ž. Sedlář)
6. Icare Du Renom (ž. Liška)
7. Profil (ž. Rája)
8. Nadover (ž. Fehily)
9. Hirsch (ž. Kousek)
10. Sixteen (ž. Bartoš)
11. Numero Due (ž. Urbánek)
12. Ivoire de Beaulieu (ž. Mercer)
13. Juventus (ž. Váňa st.)
14. Jung (ž. Mátl)
15. Amant Gris (ž. Stromský)
16. Fatal Mac (ž. Romano)

15:12 - Již za pár okamžiků odstartuje 118. ročník Velké pardubické. Závod dlouhý 6,9 km pro koně a jejich jezdce přichystal mnoho překážek - nejvýznamnější jsou Velký Taxisův příkop, irská lavice, Popkovický skok, malé zahrádky, Poplerův skok, drop, Hadí příkop, velké zahrádky, velký anglický skok, Havlův skok a další.

15:07 - 118. ročník Velké pardubické si nenechali ujít ani velvyslanci, herečka Milena Steinmasslová, plavkyně Yvetta Hlaváčová, moderátorka pořadu Pošta pro tebe Ester Janečková, herec David Novotný, olympijská vítězka Kateřina Neumannová či spisovatel Ondřej Neff.

14:54 - Cílovou pásku jako první "přeťal" Tomis s žokejem Jaroslavem Myškou, proti výsledku byl podán protest kvůli "tísnění" v cílové rovince.

14:42 - Za malý okamžik odstartuje Cena Labe (Cena hotelu Zlatá štika a Chateau Vartely). Dostih dlouhý 5,2 km je druhým nejvýznamnějším a nejtěžším závodem neděle. Největším favoritem je Pocci s žokejem Bartošem. Závod je pouze o 1,7 km kratší než samotná Velká pardubická.

14:29 - Doprava nekolabuje, problémy kolem závodiště nejsou hlášeny. Pouze s parkováním je problém, dá se zaparkovat pouze na letišti.

14:15 - Překvapení se nekonalo - Cenu Paramo vyhrál Royal Mougins v sedle s žokejem Johnsonem.

14:07 - Blíží se začátek závodu Cena Paramo, šestý rámcový dostih. Favoritem je Royal Mougins (ž. Johnson).

14:03 - Velkou pardubickou si nenechal ujít ani ministr Petr Gandalovič, kytarista Lubomír Brabec či herci Michaela Maurerová a Daniel Rous.

14:02 - Velká pardubická je také významnou společenskou událostí - nechybí tak módní přehlídky, dámy se honosí pestrými klobouky. Hlavy zdobily mladým slečnám i dámám ve zralém věku. Ani muži se však nenechali zahanbit a někteří přišli dokonce i v cylindru. Kdo v klobouku nepřišel, měl možnost zakoupit si ho přímo na místě. Stánek s několika desítkami nejrůznějších druhů byl neustále v obležení návštěvníků. „Klobouk je ozdobou každého, a to nejen při závodech koní. Během víkendu jsme jich zde prodali desítky,“ řekla majitelka stánku s klobouky Marie Daubnerová. Tato tradiční pokrývka hlavy se u ní dala pořídit od několika set korun až po téměř čtyři tisíce. Fotogalerii, která vypovídá o atmosféře na Velké pardubické, si prohlédněte ZDE.

13:50 - 118. ročník Velké pardubické si nenechala ujít ani irská legenda Richard Dunwoody. Na dostihové dráze byl bezkonkurenční. Dodnes je jeho 1699 výher rekordem mezi žokeji. Udivuje však i nadále. Letos v lednu došel novou cestou po 48 dnech na Jižní pól. "Získávám peníze na charitu," říkal v Pardubicích, kde si dvakrát zkusil Velkou, přičemž jednou skončil třetí a podruhé na trati zabloudil.

13:35 - Memoriál kapitána Rudolfa Poplera vyhrál Aspirant s žokejem Jiřím Kouskem.

13:29 - Za malou chvíli odstartuje Memoriál kapitána Rudolfa Poplera (Velká cena agentury Czech Tourism). Je to dostih, který má nejmenší počet překážek (3,3 km dlouhý závod, nejkratší steeple v rámci Velké pardubické). Favoritem je Archea vedená Markem Stromským. Dvojnásobný vítěz Velké pardubické Rudolf Popler zahynul 16. října před 76 lety při dostizích na pardubickém závodišti.

13:28 - Velkou Pardubickou si nemohl nechat ujít ani čtyřnásobný vítěz závodu Václav Chaloupka. Pro třetí vítězství ve Velké pardubické si Chaloupka dojel v roce 1972 s Korokem. "Až jsem se zděsil, jak byly překážky těžké," komentoval Chaloupka záznam při přebírání Zlaté jehlice, ceny pro osobnost závodu. Vylekal trochu zástupce italské stáje, kteří do Pardubic přijeli poprvé po 74 letech. "Dnes už to takové není," uklidňoval je pak, aby neškrtli ze startovní listiny Fatal Maca.

13:12 - Hlavní dostih - Velká pardubická - se poběží v 15.40 hodin. Vítěz si odnese kromě poháru také částku čtyři a půl miliony korun. Počasí je pro jezdce téměř ideální - mlha a zataženo. Dráha je pružná.

12:55 - Čtvrtý rámcový dostih - Křišťálový pohár Media Flow - vyhrál Color Man v sedle s žokejem Janem Faltejskem. Dostih byl určen pro čtyřleté a starší koně.

12:50 - Na pardubickém závodišti můžete též potkat Lejlu Abbasovou či Agátu Hanychovou. Fotogalerii si prohlédněte ZDE.

12:45 - Velkou pardubickou si nenechali ujít ani herci Jiří Bartoška a Ivan Trojan (ten zároveň vyhrál "běh na dřevěném koni" - výtěžek jde na nadační projekt). Bližší informace si můžete přečíst ZDE.

12:41 - Na dostihovém závodišti je již premiér České republiky Mirek Topolánek s přítelkyní Lucií Talmanovou.

12:31 - Upozornění pro motoristy, kteří se chystají na Velkou pardubickou: V těchto chvílích je již kapacita parkoviště vedle dostihové dráhy zcela vyčerpána. Parkovací plochy na uzavřené silnici I/37 (Chrudimská) jsou z větší části též zaplněné. Průjezdnost silnice na nadjezdu u Parama je zatím plynulá, avšak lze zde očekávat kolony. Fotogalerii a bližší dopravní servis si můžete prohlédnout ZDE.

12:20 - Ve třetím rámcovém dostihu - Ceně Vltavy (Cena Miros dopravní stavby, a. s.) zvítězil Bremen Plan v sedle s žokejem Markem Stromským. Na startu bylo 20 koní.

11:30 - Ve druhém rámcovém dostihu - Ceně České asociace steeplechase - zvítězil Ignacio s žokejem Janem Faltejskem. Na koně a jezdce čekalo v závodě dlouhém 3,4 km celkem 17 překážek. V tomto závodě došlo mj. k nepříjemnému pádu loňského vítěze Velké pardubické Dušana Andrése. Jeho zranění si vyžádala hospitalizaci, Dušan Andrés již v žádném dalším závodě nenastoupí.

11:10 - Dění na dostihovém závodišti otevřel závod "Zlatá spona tříletých" (Cena společnosti Chládek a Tintěra). Zvítězil Nikas v sedle s žokejem Lubošem Urbánkem.

11:00 - Dobrý den, vítáme Vás u on-line přenosu ze 118. ročníku Velké pardubické. Budeme se Vám snažit přinést co nejvíce informací přímo z dostihového závodiště - nejen ze samotných závodů, ale i ze situace na parkovišti či ze společenského života.

Kdo vyhraje 118. Velkou pardubickou?

Odpovědí je letos více. Po šestém triumfu touží na závěr kariéry Josef Váňa. „Osobně bych mu to přál nejvíc,“ říká Miroslav Petráň z Dostihového spolku. „O šesté místo pro mě nemá cenu jezdit,“ vyhlašuje Josef Váňa, který osm dnů po závodu oslaví 56 let. Do cíle ho ponese loni druhý Juventus.

Ve hře je ale také jeho sedmnáctiletý syn, který se poprvé postaví ve slavném cross country závodu proti otci. „Snad se mu to povede,“ doufá i Váňa mladší s vidinou, že jeho táta pak skončí. „Přeci jen se o něj bojím.“

Ale pozor! Ve městě perníku jsou i tři silní zahraniční koně. A italský Fatal Mac, či angličtí zástupci mají šanci. „Pro samotnou pardubickou by asi bylo dobře, kdyby ji po letech vyhrál zahraniční účastník. Zvýšilo by to její mezinárodní prestiž, i když nám se tahle myšlenka samozřejmě nemusí zamlouvat,“ říká Čestmír Olehla, trenér legendárního Železníka, serveru paddock-revue. Očekávaná tradiční návštěva okolo 35 tisíc diváků se tak má skutečně na co těšit.

Titul obhajuje Sixteen. Místo Dušana Andrése ovšem tentokrát bude řídit její kroky žokej Josef Bartoš, předloňský vítěz s Decent Fellow. Zkušeným zahraničním účastníkem je dvanáctiletý Ivoire de Beaulieu. Loni čtvrtého prý letos ještě lépe připravil trenér Ferdy Murphy. „Cesta byla fantastická. Věřím ve výborný výkon,“ uvádí Murphy pro Sporting Life. „Bude těžké ho porazit, bude to velký závod,“ doufá. „Já bych mu hodně věřil, loni ukázal, že byl na pardubické závodiště dobře připraven,“ míní Václav Chaloupka.

Černým koněm by se podle některých mohl stát Numero Due. „Je spíš tempař, potřebuje si jít svůj dostih, ale je v životní formě,“ tvrdí jeho trenér Radek Holčák, který loni na Taxisu přišel o Cieszymira. „Když ne letos, tak v budoucnu může vyhrát,“ myslí si Petráň o Numero Due. Hodně vysoko může být také Amant Gris.

Diváky čekají dvě novinky. I v paddocku mohou sledovat průběh dostihů na velkoplošné obrazovce. A podle barevnosti lístků poznají, na kterou tribunu patří.

KURZY NA VÍTĚZE PODLE BOOKMAKERA
Pro Deník komentuje Jaroslav Zawojski, hlavní bookmaker sázkové kanceláře TOTO CZ (sázet se poprvé dá i na pobočkách Fortuny):

2,5:1 SIXTEEN (ž. Bartoš) - Společně s Juventusem je favoritem dostihu.
3,25:1 JUVENTUS (ž. Váňa st.) – Bude třináctka pro Josefa Váňu šťastným číslem? Spolufavorit dostihu, měl by bojovat o vítězství.
5:1 DECENT FELLOW (ž. Váňa ml.) – Není v takové formě jako býval. Může se opět umístit na nižší dotované pozici, tj. 4. až 5. místo.
5:1 AMANT GRIS (ž. Stromský) – Při zaváhání Sixteen nebo Juventuse může při svém prvním startu Velkou pardubickou vyhrát.
6:1 NADOVER (ž. Fehily) – Výborný skokan, ale bude záležet jak se vyrovná se specifiky pardubické dráhy. Může bojovat i o vítězství.
7,77:1 FATAL MAC (ž. Romano) – Je otázkou, jak si povede při prvním startu v Pardubicích, ale může překvapit a svést boj o vítězství v dostihu.
10:1 IVOIRE DE BEAULIEU (Mercer) – Má šanci zopakovat čtvrté místo.
11:1 KLIP (ž. Faltejsek) – Adept na umístění okolo 5. místa.
12:1 NUMERO DUE (Urbánek) – Spolehlivý skokan, může zamířit vysoko.
14:1 MARATH (Sovka)
16:1 MR LAND (Sedlář)
22:1 JUNG (Mátl)
25:1 HIRSCH (ž. Andrés) a KASJER (ž. Myška)
30:1 PROFIL (ž. Rája)
100:1 ICARE DU RENOM (Liška)
Tip bookmakera: 1. JUVENTUS, 2. SIXTEEN, 3. AMANT GRIS

Vendula Fižová, Jiří Sejkora, Radek Smekal, Jaroslav Mach, Jan Šafář, Tomáš Dvořák