Vyřídili Děčín v nejkratším možném čase, aby si mohli před náročnou semifinálovou sérii odpočinout a dokonale se připravit na Nymburk. Jenže v zahajovacím utkání dostali pěkně nařezáno. Pardubický kouč JAN SLOWIAK na jednu stranu uznává respekt soupeře, na tu druhou těžko kouše, že jeho svěřenci mistru hodně napomáhali. Dnes myslí na odvetu.

Vraťme se k prvnímu utkání semifinálové série. Jak je trenérovi, který deset dní připravuje mančaft na důležitý zápas a pak je během chvíle rozhodnuto?
V té kritické chvíli se trenér snaží přemýšlet co může změnit, jak pomoct týmu, jak mu dodat energii, jak zlepšit vývoj situace na hřišti. Nymburk byl sice favorit, ale my jsme se s ním chtěli držet v kontaktu daleko déle než na začátek druhého poločasu. Na druhou stranu je potřeba respektovat um nymburských hráčů, kteří v utkání ukázali nejlepší tvář. Kromě toho, že dali do utkání maximum, dařilo se jim střelecky.

V čem si vysvětlujete, že jste se nestíhali vracet do obrany?
Nymburk zahajuje rychlý protiútok na hranici rizika. Hráč na tříbodové hranici, který je nejvzdálenější od našeho koše, vyráží dopředu už v době, kdy my teprve střílíme. Když se všichni zapojíme do útočného doskoku, může být soupeř sice zranitelnější. Pokud se jim povede obranný doskok, získávají strašlivý náskok, když hned první přihrávka putuje na půlku. Mají na tolik atletické hráče, že jejich přečíslení je smrtící. Navíc jsme nedokázali ubránit situace jeden na jednoho bez další výpomoci.

O vašich slovech svědčí statistiky. Nymburk ze dvaatřiceti míčů odražených od obroučky jeho koše získal ve svůj prospěch hned šestadvacet…
Ano, to je kolonce obranných doskoků velmi vysoké číslo. To šlo vykompenzovat jedině střelecky a to se nám nepodařilo. Na to, abychom mohli hrát s Nymburkem vyrovnanou partii, nesmí mít soupeř výborný den, lépe řečeno musí mít špatný a my musíme mít excelentní. Nešla nám vůbec střelba za tři body a oni měli přechod do útoku skutečně rychlý. Ještě jsme k tomu napomáhali hloupými ztrátami. To se prostě v utkání s takovým týmem nesmí stávat, protože pak se na náš koš zbytečně valí další vlna.

Po takovém propadáku v obraně asi nemá cenu na hráče řvát nebo jim na tréninku přidávat sprinty. Spíše by se měl trenér pasovat do své druhé role, role psychologa…
Po takovémto utkání hráčům rozhodně nepomůže, když je budete jen kritizovat a poukazovat na jejich nedostatky. Měli jsme v utkání také několik pozitivních věcí a za ty je potřeba chválit. Ať už to byl vynikající začátek nebo velmi vydařená závěrečná čtvrtina. Kluci zaslouží uznání, že se neustále chtěli vrátit do zápasu, což je na půdě rozjetého Nymburka vždy hrozně těžké.

Druhé utkání hrajete doma a jistě budete chtít odčinit neúspěch. Diváci vás budou hnát dopředu, ale asi se nesmíte nechat vybláznit?
Nesmíme se pustit s Nymburkem do nějakých střeleckých dostihů. V prvním utkáním nám nefungovala obrana a od ní musíme začít. Ale je to i o útoku a i v něm se budeme muset zlepšit. Je důležité uvědomit si fakt, že některé rychlé protiútoky plynou z agresivní obrany Nymburka a my jí podléháme. Pak nedohrajeme kombinace tam, kam bychom chtěli a ztrácíme míče. Musíme docílit toho, aby Nymburk útočil do postavené obrany. Nesmíme čekat, co udělá protihráč s míčem, musíme proti němu agresivně vyrazit.

Může se jednat o poslední domácí utkání v sezoně. Můžete vašim fanouškům slíbit, že podáte nejlepší výkon v sezoně?
Před utkáním nepřemýšlím o tom, že by mělo být poslední. Soustředím se pouze na zápas a mohu slíbit, že se o nejlepší výkon pokusíme. Jsme povinni divákům ukázat maximální nasazení, vůli po vítězství i potřebnou agresivitu. Věřím, že to od nás dostanou a pak se ukáže, jestli to bude stačit. Pokud ne a já optimální výkon u svých hráčů uvidím, budu spokojený.

V lednu jste Nymburk senzačně doma porazili. Je ve vašich silách na tuto výhru navázat?
Já v to doufám, ale… Nymburk ví, že pro své další plány musí vyhrát nejen toto semifinále, nýbrž celou ligu. Nasazení jeho hráčů bude extrémní, tedy stejné jako v prvním utkání. Další fakt, který nehraje v náš prospěch, je ten, že v ČEZ Areně nahrál spoustu utkání v evropském poháru, takže naše hala není pro něj úplně neznámé prostředí. Na druhou stranu z hráčů je cítit, že ještě nepodali nejlepší výkon. Vědí, že jsme schopni soupeře trápit a znervóznit ho. Pokud mu nedovolíme snadné koše a budeme se držet v kontaktu, máme šanci na zopakování lednové výhry.