VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slowiak: Oprávněně můžeme mít vyšší ambice

Pardubice - Pardubický kouč ve středu domácím zápasem proti Opavě zahájí třetí sezonu na východě Čech. Kromě Mattoni NBL povede tým v Eurochallenge

27.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Bronzový poklad už mezi pardubickými basketbalisty nefrčí… Tuto knihu od Eduarda Štorcha se pro nadcházející sezonu rozhodli vyměnit za román Stříbrný vítr od Fráni Šrámka. Ano, bronz z posledních dvou sezon hodlají nechat v oblasti prehistorie, tedy v období, o kterém pojednává první dílo. Hlavním hrdinou toho druhého románu by se mohl stát nikoliv Jeník Ratkin, nýbrž JAN SLOWIAK. Pardubický kouč ve středu zápasem proti Opavě zahájí u týmu již třetí sezonu.

Pane trenére, základem úspěšné sezony bývá vydařená letní příprava. Jak byste zhodnotil její první část, kterou doprovází slůvko hrubá?
 Kromě jiného jsme absolvovali horské soustředění v Janských Lázních. Kvůli reprezentačním povinnostem a zraněním však nemohli do Krkonoš odcestovat všichni kluci. Ti pak museli kondičku dohánět později. Přesto si myslím, že splnila svůj účel.

Dril v tělocvičně či posilovně střídá období ryze basketbalové přípravy. Co vám naznačily první herní testy?
 Začátek byl velmi těžký. Na zápasy jsme nebyli připraveni podle mých představ, a tak se daly čekat problémy. Prakticky se tým nemohl sehrát s reprezentanty a do toho již zmíněné zdravotní problémy. Vždyť jsme si nemohli na tréninku vyzkoušet hru pět proti pěti. To už mělo být v tomto momentu možné. Proto ten rozháraný úvod, který provázelo velké množství ztrát. Bylo na nás znát, že jsme basket dlouho nehráli.

Pomalý rozjezd, ale střídal rychlý finiš. Vyhráli jste turnaj v Maďarsku a v generálce před středečním vstupním utkáním Mattoni NBL jste dvakrát zdolali mistra z této země…
 Ano. Zápas od zápasu jsme se zlepšovali. Dokonce se nebojím říci, že pokud bychom hráli se stejnými soupeři na konci přípravy, jednalo by se o úplně jiná utkání. Ale to je kdyby. Pro mě je důležité zjištění, že výkonnost našeho týmu je na vzestupné tendenci. A že můžeme mít oprávněně vyšší ambice.

Minulou sezonu jste lamentoval nad tím, že váš tým v základní části hraje málo kvalitních zápasů. V této sezoně vám to rozhodně nehrozí. Kromě ligové soutěže Pardubice vyrazily do Evropy. Takže jste spokojený?
 Jsem moc spokojený (mrkne). Střety v evropském poháru nám vyplní mezery v zápasovém rytmu. Jsem přesvědčen o tom, že nás čekají velmi kvalitní duely. A ty pro nás budou jedině povzbuzením do Mattoni NBL. Všichni hráči kvitují fakt, že mohou jít, jak se říká, ze zápasu do zápasu. Nemají ani čas patlat se v případném neúspěchu (pousměje se). Hodí ho hned za hlavu a připravují se na další utkání. Samozřejmě efektivita tréninku nemůže být tak vysoká, protože těch zápasů je hodně. Nejen z mého pohledu to ale bude daleko lepší sezona.

Pardubice tedy budou bojovat na dvou frontách. Jaké máte plány v Eurochallenge?
 Musíme brát v potaz, že jsme nováčci v pohárech. Naši hráči vesměs nemají žádné zkušenosti s evropským basketbalem. Na druhou stranu všichni do toho máme obrovskou chuť, všichni se na zahraniční konfrontaci těšíme. V tuto chvíli je pro mě stále nečitelná síla našich soupeřů. I když třeba francouzský a ukrajinský tým už ji mají teď. Stačí pohlédnout na jejich soupisku. Je pochopitelné, že budeme usilovat o nejlepší výkony, ale také výsledky. Eurochallenge bereme jako první zkušenost s Evropou. Postup ze základní skupiny by byl pro nás velký úspěch.

Zatímco v Eurochallenge budete zkušenosti sbírat, tak v Mattoni NBL je naopak můžete rozdávat. Na jaké umístění pomýšlí v posledních dvou sezonách bronzový tým?
 Cílem našeho klubu je udržet vydobyté pozice. Vůbec nezastírám, že bychom se rádi podívali do finále. Byl by to další krůček na cestě, po které se snažíme jít. Situaci nám ale už před zahájením sezony komplikují zdravotní peripetie. Proto nemohu v tuto chvíli odhadnout, jestli je naše sestava tak silná, jak vypadala. Uvidíme také, jak na tom budou naši soupeři, kteří mají podobné ambice. Jako jsou například Prostějov či Děčín.

Pro tyto účely jste se již na začátku léta posílili o to nejlepší, co se nacházelo na českém trhu. Vaše šiky rozšířili Muirhead s Kotasem a také Čarnecký. Jak jste spokojen s jejich zapojením do rotace?
 Po lidské stránce se nevyskytl žádný problém. Co se týče té herní, vždy chvíli trvá než si stávající mančaft s novými hráči sednou. Všichni noví kluci jsou v podstatě v základní pětce. Je jasné, že to muselo trochu ovlivnit naši výkonnost v přípravě. Když to vezmu jednotlivě, tak Muirhead i Kotas jsou hráči, o které jsem měl dlouhodobě zájem. A jsem rád, že u nás jsou. To platí také pro Čarneckého, který však má ztíženou úlohu. Měl mu totiž se zvládnutím role výrazněji pomáhat Tóth, ovšem Tomáš měl v přípravě velké limity.

Pohled na pardubickou soupisku nahání soupeřům hrůzu: bijec Arnold, skórér Hampton, všudybyl Muirhead, pilná včelička Kotas. Dá se hovořit o posílení vašeho útoku?
 To ukáže čas. Tým sice nemá tak vyhlášené trojkaře, jako třeba v loňské sezoně, ale už přípravné zápasy ukázaly, že jsme schopni hrát daleko atletičtější a rychlejší basketbal směrem dopředu. Přiznám se, že to je první věc, o kterou mi při získávání posil šlo. Zatím si to nemohu vynachválit, protože v každém odehraném utkání byl útok naší nejsilnější zbraní.

Spojenou nádobou s útokem v basketbale je obrana. Právě, řekněme, defenzivní činnost byla v loňském ročníku předností pardubického týmu. Jak to vidíte s obranou letos?
 Všechny tři posily jsou zároveň výtečnými obránci, a to zejména Kotas s Muirheadem. Myslím si, že jsme schopni hrát ještě nátlakovější obranu. To je můj další cíl a vlastně i vnímání současného evropského basketbalu.

Kromě zkušených borců máte v kádru také nadějné mladíky, kteří získali na mistrovství Evropy šestnáctiletých stříbrné medaile. Můžete se vrátit k jejich vystoupení?
 Velmi rád. Jejich výkony byly výborné a opravdu mě potěšily. Byl jsem velmi pyšný na to, že Martin Peterka a Jirka Šoula jsou z Pardubic, že to jsou hráči našeho klubu.

Mohli si svými výkony na šampionátu říci o místo v sestavě, lépe řečeno o šanci ve vaší silné rotaci?
 Oni už tu šanci dostávali v loňské sezoně. V případě Šouly je velký problém, že si z mistrovství Evropy přinesl zranění zad a nemohl s námi dva týdny pracovat. Toho limitovalo jak v adaptaci na mužský basketbal, tak na naše systémy. Proto také nedostával v přípravných zápasech tolik minut, kolik bylo původně plánováno. U Martina Peterky to bylo přesně naopak. Ten s námi absolvoval všechny zápasy a při zranění Marka se jeho minutáž zvedala. Vždyť hrál v průměru kolem deseti minut. Prokazoval, že je basketbalově chytrý a každou chvilku na hřišti umí maximálně využít. Může pro nás být velmi důležitým hráčem.

Vizitka týmu

SOUPISKA – rozehrávači: Tomáš Tóth (ročník 1984, výška 195 cm), Michal Čarnecký (1985, 184 cm), Jiří Šoula (1995, 187 cm). Křídla: Martin Peterka (1995, 202 cm), Lukáš Kotas (1984, 193 cm), Petr Bohačík (1985, 205 cm), Ondřej Peterka (1991, 195 cm), Corey Muirhead (1983, 197 cm), Maurice Hampton (1984, 190 cm), Jiří Černošek (1981, 201 cm). Pivoti: Zbyněk Pospíšil (1981, 205 cm), Marcus Arnold (1984, 208 cm), Martin Marek (1980, 206 cm).
REALIZAČNÍ TÝM – trenér: Jan Slowiak. Asistent trenéra: Lubomír Peterka. Kondiční trenér: Martin Skřivánek. Vedoucí družstva: Martin Šorf. Lékař: Bedřich Petráň, Martin Carda. Masér: Jaromír Kopecký. Tiskový mluvčí: René Peška.
ZMĚNY V TÝMU – přišli: Lukáš Kotas, Michal Čarnecký, Corey Muirhea. Odešli: Martin Sýkora, Lukáš Kraus, Pavel Miloš, Derek Wright.
VEDENÍ KLUBU – předseda představenstva: Miroslav Havlíček. Generální manažer: Pavel Stara.
KONTAKT – adresa: BK Pardubice, a.s., V Ráji 311, 530 02 Pardubice. Telefon: 777 606 175. Fax: 466 303 979. Email: rene.peska@bkpardubice.cz. Web: www.bkpardubice.cz.

Autor: Zdeněk Zamastil

27.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Muž stál uprostřed rušné silnice

Co je podle obyvatel Pardubic největším problémem v dopravě? Odpovídat budou Pardubičtí.

Tazatelé zkoumají dopravu. Navštíví tisícovku pardubických domácností

Výhru pardubické rezervy ukoval Kovář

Pardubice - Dvě nejtěsnější, ale tříbodová vítězství si připsaly oba týmy z regionu v 11. kole fotbalové Divize C.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Vítěz voleb: Post ministra bych neodmítl

Pardubický kraj – Vítězné hnutí ANO, které vyluxovalo voliče většině českých stran, bujaře slaví. V Pardubickém kraji, jenž má ve sněmovně deset mandátů, získalo hned čtyři z nich.

Poražený voleb: Na Titanicu se stále hraje a zpívá

Pardubický kraj – K potápějícímu Titanicu přirovnal ČSSD včera, den po volbách, její pardubický hejtman Martin Netolický. Není se čemu divit. Jinak než debakl jednociferný volební výsledek sociálních demokratů, před čtyřmi lety vítězné a hlavní vládní strany, nazvat nelze. Svůj mandát obhájil ve víkendových volbách jen její zdejší lídr Jan Chvojka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT