Co by kamenem dohodil a zbytek došel pěšky…   Bližšího soupeře  si pardubičtí basketbalisté nemohli pro play off přát. Do Kolína je to jedna rychlíková stanice.  Pardubický kouč JAN SLOWIAK nemá problém ani s tamním prostředím.


Pane trenére, působíte v Pardubicích třetí sezonu a potřetí jste aktérem nejatraktivnější čtvrtfinálové série. Máte na to nějaký magnet?
 (pousměje se) Jsem v tom nevinně. Třeba v loňské sezoně jsme zafinišovali na třetí místo, ale vybral si nás Nový Jičín. Rok před tím jsme sváděli neméně těžké bitvy s Děčínem. A letos Kolín bude mít velký hlad po vítězství. Zisk medaile by byl pro tento klub velkým úspěchem. Takže nás zase nečeká nic lehkého. Nicméně pokud budeme nějak základně zdraví, tak tuto sérii zvládneme. Chceme potvrdit, že do užší špičky ligy patříme.

Jít do play off proti silnějšímu soupeři ruší nějaké podcenění a motivace letí k závratným výšinám, souhlasíte?
 To je pravda. Navíc v Kolíně kromě nešťastné koncovky v nadstavbové části umíme zahrát. Spoustu zápasů jsme tam zvládli. Města jsou od sebe blízko, takže by mohla být vytvořena pro oba týmy  příjemnější atmosféra, hodna play off. Když to shrnu: s tím, že hrajeme s Kolínem, žádný problém nemám.

Kolín je největším překvapením letošní sezony. Jak se zrodilo?
 Podle mě za pohodou v herním projevu Kolína stojí nesobecké duo amerických hráčů Ames a Barnes. Hrají kolektivní basketbal a v důležitých momentech na sebe berou odpovědnost. Hra kolínského týmu se více než o detailně plněná pravidla, a to jak v útoku, tak v obraně, opírá o instinkty a kreativitu hráčů. Proto musíme být schopni číst jeho obranná řešení, která nejsou pokaždé stejná. Musíme nacházet mezírky, jež  obrana soka nabízí.

V letošním play off vám prakticky odpadne cestování. Shodneme se na tom, že je to obrovská výhoda neopouštět domovy iks hodin před zápasem?
 Je to jeden z plusů této série. Na druhou stranu je to výhoda pro oba celky. Já jsem za to strašně rád, protože my jsme toho v letošní sezoně nacestovali…  Je pro všechny určitě příjemné, že můžeme být ještě po obědě se svými rodinami a v klidu doma odpočívat. Máte kladný vliv na psychiku hráčů i celého týmu.

V play off se traduje, že klíčem ke zvládnutí série je domácí prostředí. Jak je to v případě vašeho družstva?
 Musím říct, že kolínské prostředí my nevadí. V lize jsou daleko horší místa. Pojem domácí prostředí je pro nás specifické. Mohli bychom se o něm bavit, pokud bychom hráli v hale na Dukle. Tam jsme doma, tam trénujeme, tam máme nastříleno. Letos kvůli hokeji se nedostaneme do ČEZ Areny ani na předzápasový trénink. Před play off je to mírně řečeno neobvyklé. Takže bych ji nazval poměrně neutrální prostředí. Proto bych nedělil, kde hrajeme.

Ve čtvrtfinále na sebe narazí týmy, které si v nadstavbové části libovaly v prodloužení. Kolín si vyzkoušel nastavený čas třikrát po sobě, Pardubice třikrát v pěti zápasech…
 To je věc náhody. Tři roky a nic a pak ho hrajeme třikrát během čtrnácti dnů. Souhlasím, že je to hodně zvláštní. Přísahám, že ani jednou jsme  prodloužení hrát nechtěli (rozesmál se). Chtěli jsme vyhrát v základní hrací době.

V přípravném období, v základní části i té nadstavbové váš tým pronásledovala zranění. Jak je na tom před prvním zápasem?
 Naše zdravotní patálie jsou všeobecně známé. Nicméně věřím, že v neděli budeme připraveni v plném počtu. V play off se na nějaké odřeniny, ulomené palce, zlomené nosy nekouká (smích).

Neúspěšné výsledky v první polovině nadstavby vás donutili k tomu brát každé zbývající utkání jako play off. To by mohla být výhoda ne?
 Obecně některá utkání nadstavbové části měla vyřazovacích bojů. Nicméně v každém tréninku vnímám zvýšenou koncentraci všech hráčů. Po prohře v Kolíně jsme se skutečně dostali do situace, kdy jsme si řekli, že každé další utkání pro nás má nádech play off a podle toho jsme se také až do konce základní části rvali. Takže pro nás nebude nejbližší zápas nějak diametrálně rozdílný. Když si vzpomenu, jak se naši hráči vrhali po míčích na palubovce Nymburka, tak si můžu jenom přát, aby stejné úsilí, stejnou energii a stejnou vůli po vítězství projevili i v nastávajících zápasech.