Program Final Eight

Čtvrtfinále – čtvrtek
BK Prostějov – BK JIP Pardubice (16.15), Unibon Nový Jičín – BK Ústí nad Labem (18.30), oba hala Nový Jičín.
BK Děčín – NH Ostrava (16.00), BK Opava – ČEZ Basket Nymburk (18.15), oba hala Opava.
Semifinále – pátek
Vítězové zápasů z Nového Jičína (17.30, hala Nový Jičín).
Vítězové zápasů z Opavy (18.00, hala Opava).
O konečné umístění – sobota
O třetí místo: 12.00 (hala Opava). Finále: 15.00 (hala Opava).

Předčasné semifinále. Jinak se úvodní souboj pardubických basketbalistů ve Final Eight Poháru České pošty nedá nezvat. Vždyť vedoucí tým nadstavbové části Mattoni NBL vyzve na souboj Prostějov, tedy vítěze základní části nejvyšší soutěže. Tento čtvrtfinálový zápas se odehraje dnes odpoledne v novojičínské hale a prostřednictvím ČT4 ho uvidí celý basketbalový národ. Druhým dějištěm pohárových klání je Opava.

Pardubice momentálně tvrdí muziku v Mattoni NBL. Zvítězily na dlouho nedobytné půdě Nového Jičína a rovněž v cizím prostředí smázly Děčín. Zatím tak plní své záměry: umístit se před vrcholem sezony, kterým je play off, do třetího místa.

„Na plánech nic neměníme. Ale teď se soustředíme na jiný vrchol sezony, za který považujeme finále Českého poháru. Podle toho jsme k němu také přistoupili v přípravě. Pokud bychom nejeli na Moravu s myšlenkou na celkové vítězství, tak tam vůbec nemusíme jezdit,“ podotkl pardubický kouč Jan Slowiak.

Pardubičtí basketbalisté jsou tradičním účastníkem závěrečných pohárových bojů. Před třemi roky získali bronz, předloni úspěch zopakovali a v loňském roce skončili čtvrtí. Pokud nechtějí slevit, musí ve čtvrtfinále silný Prostějov vyřadit. Paradoxně si ho vylosoval pardubický kapitán Marek.

„ Ono je to v podstatě jedno. Jestliže chceme opravdu pomýšlet na vítězství v celém turnaji, tak k němu vede cesta přes poražení celé české špičky,“ vyřkl jasný cíl pardubický kouč Jan Slowiak.

Jeho tým se střetl s prostějovskými Orly v letošní sezoně již dvakrát. Oba vzájemné zápasy byly velmi vyrovnané a většině diváků nepřinesly radost. Domácí totiž prohráli. Nejdříve se hrálo na Hané, kde „Beksa“ vygumovala šestnáctibodové manko po první půli a zvítězila 87:85. Před vlastním publikem dokonce vyretušovala devatenáctibodovou ztrátu, ujala se vedení, přesto prohrála košem pět vteřin před koncem v poměru 81:83. Komu bude více vyhovovat neutrální půda?

„Za naši stranu mohu říci, že do utkání vstoupíme s velikou koncentrací a s odhodláním neuhnout v žádném souboji. Také chceme samozřejmě těžit ze sebevědomí, které jsme nabyli v posledních vydařených zápasech v Mattoni NBL, v nichž jsme si dokázali, že se úspěšně můžeme měřit s každým soupeřem v České republice, tedy i s Prostějovem. Na měření s Prostějovem na neutrální půdě se těšíme,“ vzkazuje Jan Slowiak.
Dnešní zápas bude také odvetou za loňskou pohárovou bitvu o třetí místo, kterou zvládl lépe hanácký klub.

Kromě Pardubic a Prostějova si účast v letošním Final Eight zajistily ještě Děčín, Nový Jičín, Ostrava, Nymburk. Tedy týmy, které se mezi nejlepší kvalifikovaly na základě umístění do pátého místa v základní části Mattoni NBL. Pochopitelně mimo Nymburka, obhájce ligového i pohárového prvenství. Mistr navíc základní část kvůli startu v Adriatické lize nehrál. Osmičku doplnili vítěz základní části poháru Ústí nad Labem, který porazil ve finále Hradec Králové, a také hostitelská Opava. Slezané obdrželi divokou kartu.