Druhou desítku účastí v řadě mezi tuzemskou tenisovou smetánkou zahájili pardubičtí tenisté s pomocí všech svatých.

Rok od roku stoupá prestiž české extraligy smíšených družstev, což se také projevuje na síle kádru jednotlivých týmů.

„Kdo chce držet krok, musí mít na soupisce ne jednoho ale hned několik zahraničních hráčů. Pochopitelně čím výše umístěných na žebříčcích ATP či WTA, tím lépe,“ opakuje Petr Beneš, předseda LTC Pardubice, už několik let platící zákon.

Neštěstí nechodí po LTC

A se svými ovečkami chtěl tento trend udržet. Jenže jedna věc je chtít a ta druhá je realita. Ta letos byla k pardubickému týmu krutá.

„Naše družstvo bohužel potkala těsně před zahájením soutěže obrovská smůla, když se zranila zahraniční posila žen Marta Kostyuková. Dále z vážných rodinných důvodů nemohla dorazit naše loňská opora Alexandra Cadantu. No a aby toho nebylo málo, Zuzana Zálabská měla úraz,“ vypočítává týmové peripetie.

Jinými slovy - po omluvenkách Ukrajinky s Rumunkou neměl pardubický klub pro důležité dvouhry žen jedinou cizinku. A s tím se ve startovním poli osmi nejlepších českých týmů jednoduše uspět nedá. V mužích připsal na soupisku tři zahraniční hráče, kterými byli stejně jako v loňském roce Kenny De Schepper z Nizozemí, dlouholetý držák Uladzimir Ignatik z Běloruska a Aldin Šetkič z Bosny a Hercegoviny.

Jihlavská vendeta

Předkolo sezony 2018 bylo reprízou souboje o sedmé místo sezony 2017. LTC Pardubice vyzvalo Jihlavu a utkání znovu skončilo poměrem 5:2. Jenže tentokrát vyhrál klub z horáckého města. Znamenalo to, že Pardubice čekal boj o udržení extraligy.

„Se dvěma kmenovými hráčkami, Davidem Novákem a dvěma zahraničními posilami jsme neměli proti Jihlavě moc šancí. Navíc v průběhu zápasu se zranil ještě Ignatik. Naše body zařídili v singlech De Schepper a Šetkič,“ uvádí Petr Beneš.

Do baráže, ale v klidu

Buď a nebo. V souboji o vyhnutí se baráže na Pardubice čekala Severočeská tenisová. A dopadly jako sedláci u Chlumce… Respektive úplně stejně jako v předchozím kole s Jihlavou.

„Soupeři jsme ale podlehli po tuhém boji a dramatických zápasech. Novák i Zálabská padli až ve třech sadách, plánovaný bod nepřidal Šetkič. Na pozici prvního hráče opět bodoval De Schepper a z pozice dvojky Ignatik, který se oklepal ze svého zranění. Ženy pak prohrály čtyřhru ve vyrovnaném utkání,“ říká Beneš.

LTC tak opět klesl o laťku níže. Před třemi i dvěma roky se senzačně probil do finálové skupiny. Vloni se zachránil v přímém souboji a letos musel až do baráže. V ní měl štěstí, že soupeř nechtěl do extraligy.

„K baráži se nakonec nedostavilo družstvo Nymburka, a tak se nám extraligovou příslušnost podařilo uhájit rovněž pro příští rok,“ mne si ruce Petr Beneš.

Čísla z kurtů
Předkolo
LTC Pardubice – TK Spartak Jihlava 2:5.
Zálabská – Fruhvirtová 5:7, 2:6. Novák – Friedl 2:6, 3:6. Šetkič – Lojda 6:3, 4:6, 6:2. Novotná – Šrámková 0:6, 5:7. De Schepper – Vrbenský 6:1, 6:4. Ignatik – Desein 6:3, 6:7(3), 1:3 scr. Novotná, Zálabská – Fruhvirtová, Šrámková 2:6, 1:6. Ignatik, Šetkič – Lojda, Vrbenský a De Schepper, Novák – Desein, Friedl nehráno.
RPM Oáza Říčany – Severočeská tenisová 5:3.

O 7. místo
LTC Pardubice – Severočeská tenisová 2:5.
Zálabská – Lešniaková 6:3, 4:6, 3:6. Novák – Salaba 3:6, 6:3, 3:6. Šetkič – Stančík 6:7(5), 3:6. Novotná – Škamlová 3:6, 2:6. De Schepper – Walkov 6:2, 3:1 scr. Ignatik – Michnev 7:6(7), 6:1. Novotná, Zálabská – Lešniaková, Škamlová 4:6, 4:6. Ignatik, Novák – Salaba Walkov a De Schepper, Šetkič – Michnev, Stančík nehráno.

Baráž
LTC Pardubice – TC Realsport Nymburk bez boje.

Semifinálová skupina
I.ČLTK Praha – TK Sparta Praha 5:1, Sparta – TK Spartak Jihlava 6:0, I. ČLTK Praha – Jihlava 6:1. Hráno v Říčanech.

Semifinálová skupina
Agrofert Prostějov – Precheza Přerov 4:5, Přerov – Oáza Říčany 3:6, Prostějov – Říčany 6:3. Vše v Prostějově.

Finále
I. ČLTK Praha – TK Agrofert Prostějov 5:4. V Říčanech.