Klub vznikl kolem pardubické Vysoké školy chemicko-technologické. Psal se rok 1984. Tam, kde dnes stojí univerzitní aula na Stavařově, se rozkládalo první softbalové hřiště a právě zde vznikal pardubický softbalový klub.

Znalý tehdejších poměrů by řekl: Jak je to možné, vždyť Československo svíral socialismus? A softbal byl, je a bude americký sport.

„Softbal stejně jako baseball milovali soudruzi na Kubě. Takže u nás to bylo trpěno a vlastně nikdo v činnosti našim předchůdcům nebránil," vysvětluje místopředseda klubu Jan Horálek.

Kde sehnat rukavice…

„Jediný problém byl ve vybavení. Nedalo se nikde sehnat. Hlavně rukavice. Byly k mání jedině ty kubánské, značky Batos. Daly se pořídit jen v Praze nebo v Brně,“ vypráví s úsměvem na rtech

Softbalovou a basebalovou tradici v Pardubicích založila parta nadšenců ze zdejší vysoké školy. Hlavní duší se stal Milan Matura. První týmy byly ryze studentské, takže nastupovaly jen v dospělých kategoriích. Během těch čtyřiceti let se ale pardubický klub, zejména v softbale, rozrostl do nejrůznějších věkových kategorií. A pevně se usídlil v Krtkově aréně na Dukle.

„V současné době máme sto aktivních hráčů, především dětí a mládeže. Takže z původních dvou dospělých týmů se z nás stal klub, který dokáže obsadit všechny soutěže pořádané softbalovou asociací,“ konstatuje spokojeně Jan Horálek.

Mužské áčko si zahrálo i extraligu a třikrát se stalo mistrem druhé softballové ligy.

Legendy na place

Čtyřicet let oslavil klub, kde jinde než v Krtkově aréně, soubojem legend. Na hracím poli se střetli současní hráči áčka s bývalými pardubickým softbalisty. Včetně dukelského starosty Jiřího Rejdy na pozici catchera (chytače).

Všichni aktéři duelu před začátkem zápasu drželi minuta ticha za Pavla Koženého, někdejšího dlouholetého hráče a trenéra Pasos. Zemřel náhle vloni v říjnu ve věku pouhých 44 let.

Slavnostní nadhoz pak provedl předseda České softbalové asociace Gabriel Waage.

A jaké přání vyslovili představitelé klubu. Spíše vyzní jako předsevzetí…

„Budeme se snažit, abychom softbal a baseball v Pardubicích udrželi a dále rozvíjeli i v následujících dekádách,“ přeje si vedení Pasos.

Softbalové úspěchy Pasos Pardubice

2005 titul mistrů ČR smíšených týmů

2011 vítěz 2. softbalové ligy

2013 první místo v turnaji Lasky Cup

2015 vicemistr 2. softbalové ligy

2017 vítěz 2. softbalové ligy a postup do extraligy - nejvyšší softbalové soutěže v ČR

2022 první místo na MČR kategorie U11

2023 vítěz 2. ligy mužů

2023 první místo Open pohár U16 chlapci