Kdo že to má nejsilnější zastoupení v hokejbale? Praha? Střední Čechy? Ale vůbec ne. Nejvíce zástupců mají Východočeši. K již tradičním účastníkům extraligy, Hradci Králové a Letohradu, se nově přiřadily Pardubice. Ty si účast mezi smetánkou nevybojovaly sportovní cestou, nýbrž odkoupením licence od Heřmanova Městce.

Dotazník:

1. Letní příprava…

2. Cíle pro sezonu…

3. Změny v kádru, změny v zázemí klubu…

4. Další kluby z východních Čech, vzájemná rivalita…

HBC Hradec Králové 1988

Brankáři: Lukáš Hora, David Musil. Obránci: Petr Filip, Michal Chmel, Jan Hrabica, Ondřej Chudý, Michal Dunda, Lukáš Fišer, Radek Mašík, Václav Dostál, Jiří Macháček. Útočníci: Petr Novák, Jan Bacovský, Jiří Košťál, Pavel Kubeš, Jan Bílý, Daniel Nutil, Václav Petr, Tomáš Hora, Josef Krejčík, Michal Hrubý, Jaroslav Tesař, Petr Urban, Petr Chmel, Jakub Ježek, Tomáš Ruda.
S aktuální situací v královéhradeckém klubu nás seznámil JAN HRABICA, hrající předseda.
1.Letošní letní příprava byla velice „výživná“. Jeden trénink jsme v kuse hodinu a čtvrt skákali přes švihadlo, další jsme jeli padesát kilometrů do kopců na kole a další trénink následovala pověstná tělocvična. Ale nutno podotknout, že příprava nebyla stereotypní, tak jak tomu bývávalo. Každý trénink vypadal jinak, což bylo perfektní pro celý mančaft. Nevěděli, jaký bude ten následující.
Druhý týden v srpnu jsme měli v Hradci Králové čtyřdenní soustředění a vlastně až na posledním tréninku, v neděli večer, jsme šli poprvé na hřiště. Několik hráčů si dokonce muselo po soustředění vzít pár dnů dovolenou na rehabilitaci. I tohle vypovídá o týmovém duchu.
2.V loňském roce nám hodně chyběla taktická disciplína. Teď je na tom naše družstvo velmi dobře fyzicky. Máme sice ve svém středu řadu individualit, ale bez herní ukázněnosti hokejbal hrát nelze. Co se týče cílů, byl bych alibista, kdybych řekl, že se chceme jen dostat mezi nejlepší čtyři týmy.
Na druhou stranu když řeknu na plnou pusu, že cílem je titul, tak je to zase odvážné. Zkrátka, když budeme zdraví a pomůže nám trocha štěstí, můžeme dosáhnout i na kýžený vrchol. Tím je vítězství v mužské extralize, které našemu klubu jako jediné chybí.
3.Jsme rádi, že po odchodu Jirky Mašíka nám zůstalo úspěšné jádro. Takže hlavní vůdci týmu Bacovský, Novák, Kubeš, Bílý, Chmel budou nadále hájit barvy Hradce. Největší posily vidím jak na postu útočníků, tak i mezi obránci. Do útoku přichází Petr Chmel. Měl by patřit mezi jedny z nejlepších útočníků extraligy, stejně tak i Jirka Košťál. Do obrany se vrací Ondra Chudý a na jarní část přijde Martin Koblížek. Otazník visí nad Jirkou Matějíčkem, se kterým máme dohodu, že pokud ho uvolní jeho zaměstnavatel – HC Vrchlabí, tak bude hrát až na jaře. V útoku nadále můžeme počítat s Vaškem Petrem.
Do nové sezony vstupujeme, po odchodu generálního sponzora Autosklo H.A.K, pod novým názvem HBC Hradec Králové 1988.
4.Zázemím a prací s mládeží jsem si vždy bral příklad z konkurenčního Letohradu. V minulosti mezi námi panovaly dost napjaté vztahy. Za poslední dva roky jsme však obrousili hrany a v několika věcech našli společnou řeč. S Letohradem jsme sehráli dvě přípravná utkání a dle mého názoru by měl patřit do první osmičky extraligy.
SK OEZ Testa Letohrad

Brankáři: Michal Katerinjuk, Filip Ament, David Stárek. Obránci: Tomáš Friml, Tomáš Kubíček, Tomáš Hák, Vladimír Blecha, Petr Věchet, Marek Sýkora, Lukáš Rybka, Josef Matyáš, Miroslav Adamec. Útočníci: Pavel Kormunda, Ondřej Lux, Miroslav Věchet, Ondřej Dospěl, Ladislav Hruška, Michal Kovář, David Večerník, Ladislav Minařík, Viktor Mlejnek, Jan Furik, Filip Paukrt, Filip Červinka, David Halbrštát, Jaromír Protzner, Kryštof Chmelan, Miroslav Häusler.
Pardubické ambice vůbec nedokážu odhadnout, a tak netuším v jakých patrech tabulky se bude Alfa pohybovat. Na utkání se ale těšíme.
S aktuální situací v letohradském klubu nás seznámil MARTIN MOTYČKA, trenér.
1.S letní přípravou jsme začali v červnu a odvíjela se ve dvou fázích. V té první jsme nabírali fyzickou kondici při suché přípravě. Běhali jsme, jezdili na kole a posilovali. Využívali jsme také hodně biatlonového areálu. Klukům jsme se snažili přípravu co nejvíce zpestřit.
Od začátku srpna jsme přešli na hřiště. Nejdříve jsme kluky nepouštěli moc do hry, spíše jsme pokračovali v udržování fyzičky. Vyvrcholením přípravy byl kvalitně obsazený turnaj v Novém Strašecí. Po herní stránce jsme byli spokojení, horší to bylo s umístěním, na sedmé příčce.
2.V loňské sezoně nám chybělo k postupu mezi elitní osmičku hodně málo. Před jejím začátkem opustili naše obranné řady tři nejdůležitější beci a ono není vůbec jednoduché tak zkušené hráče nahradit. Proto jsme se prakticky celý rok potýkali s problémy v defenzivě.
Naším hlavním cílem je návrat do play off, a to z co nejlepší pozice. Chceme toho dosáhnout zlepšenou hrou v obranné činnosti. O útočnou fázi strach nemám. Za cennou devízu považuji také výbornou partu.
3.Změny v našem kádru jsou nejčastěji spojovány s Heřmanovým Městcem. Ježci a náš klub spolupracují už několik let a obě strany si nemohou vzájemnou výměnu hráčů vynachválit. Na střídavý start přišli Viktor Mlejnek, Marek Sýkora a gólman Filip Ament. Mám ještě jednu poznámku ke střídavému startu. Extraligové kluby až na dvě výjimky žádaly o tuto možnost na celý rok. Na svazu se to však táhne, a tak platí, že po půl roce se střídavý start musí změnit v hostování či přestup. Toto nařízení naší činnost dost limituje. Podněty klubů svazové činovníky nezajímají. A já se ptám, zda jsou tady kluby pro svaz nebo svaz pro kluby? Ale zpátky k personálním změnám. Na přestup jsme z České Třebové ještě získali Ondřeje Dospěla, z Hradce Králové se vrátil z hostování Tomáš Hák.
Opačným směrem se vydal Jirka Košťál. Zatím jsme se rozloučili s Hladkým ze Zlína a kvůli pracovním povinnostem už s námi není gólman David Juráček. Josef Matyáš přestoupil do Heřmanova Městce s tím, že bude mít u nás střídavý start. Ke změně došlo také v realizačním týmu. Mým asistentem, hrajícím, se stal Tomáš Friml, což je určitě pro tým oživením.
V zázemí klubu je jediná novinka. Jednu z místností jsme proměnili v posilovnu. Jinak máme jedno z nejhezčích hřišť v celé republice, nebyl důvod k nějakým zásahům.
4.Hradec opět bude hrát o nejvyšší příčky. Ať je to jak chce, kádr neoslabil, spíše naopak. Nováček z Pardubic to bude mít velmi těžké, ostatně jako jeho předchůdci v extraligové soutěži. Na turnaji v Novém Strašecí byl útočně v pohodě, ovšem směrem dozadu měl problémy. Bude záležet jestli se nezkušení hráči nesloží po případné šňůře proher.
A rivalita? Vždy bývávala pouze s Hradcem, a to někdy veliká. Myslím si však, že letos už bude ostří otupeno. Daleko větší jiskření očekávám s Pardubicemi. Oba kluby se totiž dobře znají z mládežnických kategorií.
HBC Autosklo H.A.K. Pardubice

Brankáři: Petr Smékal, Tomáš Matrka, Ondřej Almáši. Obránci: Miloš Kamaryt, Michal Drenko, Petr Češka, Radovan Pišta, Jakub Mokříž, Petr Šatara, Roman Krejčí, Petr Hlaváček, Jan Barva, Petr Kopečný. Útočníci: Ondřej Waber, Jakub Merta, Martin Voleský, Michal Válek, Štěpán Hrnčíř, David Zemánek, Zdeněk Hodr, Jan Štěpánek, Tomáš Minařík, Petr Novotný, Jiří Hubáček, Marek Weber.
S aktuální situací v pardubickém klubu nás seznámil JIŘÍ MAŠÍK, nový trenér.
1.Letní příprava začala 17. července. Třikrát týdně jsme byli na ovále a hřišti, kde jsme se věnovali postupně vytrvalosti, síle a rychlosti. Prokládali jsme to obratností, posilovacím kruhovým tréninkem a samozřejmě hrou - fotbalem, basketbalem a házenou. K tomu jsme jednou týdně chodili do fitcentra, kde se posilovalo a dělal spinning.
Po čtyřech týdnech suché přípravy jsme přešli na hřiště. Absolvovali jsme soustředění v Novém Strašecí, které bylo spojeno s velmi kvalitním turnajem. Za účasti extraligových týmů jsme obsadili šestou příčku.
2.Cílem je jednoznačně záchrana. Musíme zůstat nohama na zemi a uvědomit si, že skládáme tým za pochodu. Hodně hráčů nemá z extraligou žádnou zkušenost. Navíc máme v kádru spoustu mladých hráčů, které chceme do týmu zapracovat. Kluci si budou muset zvyknout na vyšší rychlost a větší důraz.
Ale na druhou stranu máme zkušené hráče, kteří by měli v rozhodujících chvílích družstvo zvednout. Hru musíme založit na poctivé obraně a musíme hrát kolektivně. Rádi bychom se pohybovali kolem osmého až desátého místa.
3.Změny v kádru byly hodně veliké. Tým se v základu složil z bývalé Alfy a Ježků z Heřmanova Městce doplněné o hráče České Třebové a Svítkova. Kuci se sice znali, ovšem teď se museli poznávat i jako spoluhráči. Od začátku ale k tomu přistoupili skvěle a už v té suché přípravě se na tréninku hecovali.
V areálu se nám podařilo zvýšit počet kabin a celkově upravit okolí hřiště. Sehnali jsme prostředky na úplně nové mantinely, které splňují extraligové parametry. Při kontrole hřiště svazem jsme dopadli velmi dobře. V otázce fanoušků jsme trochu v očekávání. Máme sice stálé hokejbalové příznivce, nicméně věříme, že si noví diváci najdou cestu do naší arény.
4.Hradec Králové dobře znám, neboť jsem ho předchozí dva roky trénoval. Je to velmi ambiciózní tým a určitě bude hrát špičku extraligy. Oproti loňsku ještě posílil a tipuji ho na finále. Vzájemné zápasy budou velmi vyhecované, a to z několika důvodů. První je určitě můj přechod do Alfy, kdy vše neproběhlo úplně hladce. Další je ten, že několik hráčů působilo v obou týmech, a v neposlední řadě sehraje své městská rivalita. Navíc se jedná o tom, že by zápas z Pardubic vysílala v přímém přenosu ČT4.
Letohrad jsem viděl na turnaji v Novém Strašecí a velmi mile mě překvapil. Doplnili tým a myslím si, že by se měl pohybovat kolem šestého místa. Rovněž s ním to bude zajímavé derby, i když asi ne takové jako s Hradcem.
Hokejbaloví příznivci, zbystřete pozornost!

Sobota 16.10. OEZ Testa Letohrad – Autosklo–H.A.K. Pardubice (18.00)
Sobota 23.10. Hradec Králové 1988 – Autosklo–H.A.K. Pardubice (14.00) Sobota 6.11. HBC Hradec Králové 1988 – SK OEZ Testa Letohrad (13.30) Sobota 26.3. Autosklo–H.A.K. Pardubice – OEZ Testa Letohrad (17.00)
Neděle 27.3. Autosklo–H.A.K. Pardubice – HBC Hradec Králové (16.00)
Neděle 3.4. SK OEZ Testa Letohrad – HBC Hradec Králové 1988 (16.00)