„K basketbalu vychováváme zhruba sto dvacet dětí. Od ledna letošního roku jsme přežívali z příspěvků, které jsme vybrali od dětí, respektive jejich rodičů. Bohužel to na provoz takového basketbalového klubu nestačí. Takže když nedostaneme dotace, nemůžeme zaplatit tělocvičny a dlužíme školám v Pardubicích. Zrovna nedávno mi psali z gymnázia, že už máme uhradit stanovenou částku. Tak jsem jim byla nucena odpovědět, že čekáme na dotace a že také oni musejí počkat,“ uvedla manažerka kanceláře BK Studánka Pardubice Pavlína Chocholoušová.

V případě atletického klubu Hvězda Pardubice se pozastavení dotací projevilo pozdějším vyplacením peněz. „Museli jsme omezit výdaje a nákupy potřebného vybavení. Mzdy trenérům jsme museli vyplácet se zpožděním i dva měsíce. Chybí nám finanční prostředky na zajištění personálu, který se stará o provoz. Tedy úklid, na správce a organizačního pracovníka. Finance sháníme, kde se dá,“ konstatovala předsedkyně Iva Toušová.

Funkcionáře krajských fotbalových klubů kauza tolik nezasáhla. Měli totiž připravený záložní plán – financování z jiných zdrojů. „Nejsme závislí jen na těchto dotacích. Co se týče této aféry, nemyslím si, že by ji zapříčinila bývalá ministryně Valachová. Naopak za jejího velení se dostávalo finanční podpory i malým klubům, jako jsme my. Zavedl se tam systém, který byl transparentní a hlavně funkční. To, že si tam Pelta vytvořil své vlastní kanály, ona asi nemohla uhlídat,“ řekl předseda SK Pardubičky Marek Tuťálek.

PŘÍSPĚVKY OD RODIČŮ
„Polovinu našeho rozpočtu pokryje výchovné, tedy příspěvky od rodičů. Tu druhou pak čerpáme z dotací. Kromě fotbalové asociace využíváme dalších pěti dotačních titulů. Jedná se především o podporu Sportovní komise města Pardubice, Pardubického kraje a zajímavé peníze přináší také program 8 z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který by snad neměl být pozastaven. Je určen na podporu trenérské činnosti u mládeže,“ dodal Tuťálek.

To však neznamená, že by kluby pozastavení dotací nepocítily. „Jestliže se slibně rozjíždějící systém podpory zadrhne, tak to samozřejmě silně dopadne na každou firmu, sportovní klub nevyjímaje. Z pohledu podpory by si každý klub určitě přál, aby byla stanovena jasná pravidla. A pokud klub tato pravidla splní, aby předem definovanou podporu získal,“ popsal předseda TJ Přelovice Miloš Koch.