Drive Marcuse Arnolda, fade Martina Marka, flyer Maurice Hamptona, pitch Dereka Wrighta, slice Zbyňka Pospíšila, thin Petra Bohačíka…

Ne, ne, nepopletli jsme sportovní odvětví. To jen basketbalisté BK JIP Pardubice si zpestřili přípravu. Oranžové míče a koše na chvíli vyměnili za golfové hole a jamky. To vše na greenu Golf Clubu Pardubice v Lázních Bohdanči. Po oddílovém turnaji se konala tisková konference před novou sezonou.

Před sezonou, která bude výrazně odlišná od té minulé. Změnil se totiž systém Mattoni NBL. Místo základní části se čtyřiačtyřiceti koly odehraje každý tým v této první fázi pouze dvacet zápasů. V únoru se tabulka rozdělí, vše vynuluje a začíná nadstavba, kdy se k vrchní pětce přidá Nymburk. Ten totiž bude startovat v Adriatické lize.

„Je to pro všechny velká neznámá. Ubyde podstatná část zápasů. Chceme to řešit startem ve Středoevropské lize, ovšem pouze za těch předpokladů, že tato soutěž bude mít pro nás smysl, především sportovní. Kvůli nějakým úpravám v evropských soutěžích ještě nevíme, které týmy se ve Středoevropské lize představí. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout příští týden,“ vysvětluje Pavel Stara, generální manažer pardubického klubu.

Mezi sezonami došlo ke změně generálního partnera, a tím také názvu. Chemickou společnost Synthesia vystřídala potravinářská firma JIP.
„Co se týče rozpočtu klubu, nechci pracovat s konkrétním číslem, protože s ním nepracují ani naši konkurenti. Mohu jen prozradit, že z větší části je zajištěný. Jsem rád, že můžeme pokračovat v projektech, které jsme načali v loňské sezoně,“ podotkl Stara.

Pardubičtí basketbalisté obhajují bronzové medaile. Jejich cíle tak pochopitelně nemohou být nízké.
„Chceme postupovat krok po kroku. Jak jsem již říkal, nový formát soutěže je natolik neznámá veličina, takže naším prvním dílčím cílem je zajistit si účast v první pětce. Samozřejmě, pokud to půjde, tak chceme po základní části skončit úplně nejvýše.

Na jednu stranu chceme nasbírat co nejvíce výher, na tu druhou potěšit oko diváka. V nadstavbové části nás čeká deset zápasů a pak play off. Ve vyřazovací části bude záležet na zdravotním stavu jednotlivých týmů. Každopádně bychom chtěli navázat na loňskou sezonu a minimálně zopakovat umístění, které nám zajistí medaili. Hlavně se nesmí opakovat sinusoida, kdy po třetím místě následovalo deváté,“ zvedá varovný prst Pavel Stara.

Do úspěšného kádru z loňské sezony nebylo nutné dělat nějaké zásahy. V dresu s koňskou hlavou se objeví deset stejných tváří.
„Základní osa se nemění. Podařilo se nám udržet v podstatě všechny hráče. Stále platí, že Pavel Miloš je dlouhodobě zraněn, a proto jsme přivedli českého Uruguayce Martina Volfa a Jirku Černoška. Z klubu odešli především mladší hráči, kteří neuchopili šanci za pačesy,“ podal informace z personální politiky Pavel Stara.