Ostřejší start do nového roku si nemohli basketbalisté BK Synthesia přát. Na své palubovce dnes přivítají nejlepší český tým několika posledních let.

Nymburk ale není před utkáním v nejlepší pohodě. Před zraky celého národa totiž ve středu prohrál na půdě svého největšího pronásledovatele z Prostějova. Co prohrál, on utrpěl debakl 58:87! Jedná se o třetí nejtěžší prohru Nymburka za dobu působení v nejvyšší mužské soutěži. Navíc počet nastřílených bodů pro klub byl nejnižší v historii. Nabízí se otázka. Dorazí pardubičtí basketbalisté postřeleného mistra či se Nymburk rehabilituje za ostudný výkon?

„První prohra Nymburka v letošní sezoně a ještě takovým způsobem pro nás nepřišla v nejlepší okamžik. Mám takový pocit, že náš nejbližší soupeř bude trénovat v kuse od středy až do soboty,“ prohlásil s nadsázkou bezprostředně po středečním vítězném utkání nad Brnem pardubický kouč Jan Slowiak.

Utkání 21. kola se podle původního rozlosování mělo sice hrát na nymburské palubovce, ovšem vedení úřadujících českých šampionů požádalo pardubický klub o změnu pořadatelství.

„ Nymburk již v úterý čeká právě v ČEZ Areně důležité střetnutí v Eurocupu s italskou Biellou. Z tohoto důvodu se i druhý vzájemný duel těchto dvou soupeřů uskuteční na východě Čech,“ objasnil René Peška, tiskový mluvčí BK Synthesia. Utkání začíná na sobotu v netradičních 18 hodin.

První zápas letošní sezony měl lídr tabulky pod kontrolou. Na začátku druhé čtvrtiny vedl již 27:11, a byť se poté pardubičtí hráči přiblížili na rozdíl jediného koše a ještě v polovině třetí části hry zaostávali za svým sokem jen o čtyři body, nakonec prohráli o šestadvacet bodů (60:86).

„První poločas a šest minut ze druhého jsme hráli s mistrem vyrovnanou partii. Měli jsme ale špatný vstup do zápasu a to musíme změnit lepší start je nutností,“ říká trenér Jan Slowiak před premiérovým zápasem v novém roce.

Basketbalisté Synthesie, k tomu aby uspěli, rovněž musejí překypovat sebevědomím a ne jako v některých pasážích prvního duelu.

„Když se dostaneme do střelecké pozice, nesmíme váhat, protože to nejspíš bude jediná pozice, kterou si během útoku vytvoříme. Další lehkou střelu už nám Nymburk nedovolí,“ vtlouká svým hráčům do hlavy kouč.

V neposlední řadě se Synthesia musí vyvarovat zbytečných chyb. Ztráta v utkání proti Nymburku se rovná téměř jistotě koše.

„V prvním utkání se nám podařilo nedostat se do nějakých extrémních problémů se ztrátami, což bývá proti Nymburku smrtící, a na tohle bychom chtěli navázat. Řekněme, že naším cílem bude udržet ztráty mezi čísly deset a patnáct. To by byl také náš normální standardní počin,“ doplňuje Jan Slowiak.