Za týden zde vypukne plochodrážní šílenství. Jak by také ne. Vždyť se zde koná jubilejní 60. Zlatá přilba, jíž bude předcházet 34. Zlatá stuha juniorů a Finále MS jezdců do 21 let.

A to není všechno. Do Pardubic jsou pozváni dosavadní žijící majitelé zlatých přileb. Dán Ole Olsen je v tomto směru rekordmanem – odvezl jich z Pardubic celkem sedm v letech 1970 – 1980. Pořadaté si moc přejí, aby Olsen do Pardubic dorazil, ale vpředvečer Zlaté přilby se v Dánsku pojede závod ve Vojens, kde bude startovat hned několik jezdců ze startovní listiny jubilejního pardubického podniku.

Do Pardubic by měl přijet i Jiří Štancl – pětinásobný vítěz Zlaté přilby či mistr světa Švéd Tony Rickardsson. Bohužel, určitě do Pardubic nedorazí Australan Ivan Mauger, který u protinožců pořádá seriál plochodrážních závodů.

Deset českých jezdců

Startovní listina již má svoji podobu, někteří jezdci však mají v tomto termínu závazky v polské lize, záleží tedy na nich, zda se z nich dokážou vyvázat. V pondělí 29. září bude jasno, startovní listina 60. Zlaté přilby dostane svoji definitivní podobu, i když o překvapení nemusí být až do příští neděle nouze, jak se v minulosti již několikrát stalo.

Závod o 60. Zlatou přilbu města Pardubic se pojede ve Svítkově po pětačtyřicáté, prvních patnáct ročníků se odehrálo na dráze pardubického dostihového závodiště.

V nominaci je deset českých jezdců: Aleš Dryml, Josef Franc, Tomáš Suchánek, Filip Šitera a Luboš Tomíček. Vyvázat se ze svých závazků musí Lukáš Dryml, Matěj Kůs, Adrian Ruml a Hynek Štichauer.

Z Austrálie nebude chybět na startu Jason Crump (dvojnásobný vítěz), Rory Schlein, Steve Johnston a snad i Leigh Adams (čtyřnásobný vítěz ).
Z Anglie nebude v Pardubicích chybět Scott Nicholls – vítěz z roku 2005, Tai Woffinden a s malým otazníkem i Chris Harris.

Dorazí i mistr světa

Silní budou Dánové v čele s úřadujícím mistrem světa Nicki Pedersenem – vedoucím mužem letošního seriálu Grand Prix, dále Jesperem N. Monbergem, Kennethem Bjerrem a Hansem Andersenem.

Německo bude mít tři zástupce na startu, kteří v hledišti budou mít podporu několika stovek svých krajanů. Budou to Christian Heffenbrock, Mathia Schultz a Martin Smolinski. Polské zastoupení zajistí Sebastián Ulamek a Karol Zabik. Chybět nemohou ani Švédové Peter Karlsson a Fredrich Lindgren.
Maďarsko bude reprezentovat Matej Ferjan, který mimo jiné hájí barvy AMK ZP Pardubice, byl strůjcem zisku mistrovského titulu a patřil mezi nejlepší jezdce extraligy.

Od pátku 3. října to tedy všechno začne. Vstupenky jdou na odbyt, počet návštěvníků na plochodrážní výstavě v prostorách pardubického zámku se již blíží k sedmi tisícovkám a v příštím týdnu bude jistě lámat rekordy.

Otevřeno je každý den mimo pondělí od 10 do 18 hodin a nutno říci, že vidět staré filmové záběry stojí za to.