POHLED Z LODI

Můžete popsat, co se ve vás odehrávalo, když vám lodivod Brickell řekl do telefonu: Michale, připrav se, tvoje dcera poplave kanál La Manche?

Měl jsem strašlivou radost. Hned jsem si dal panáka slivovice. V tu chvíli jsem byl napevno přesvědčen, že všechno dobře dopadne. Mám totiž absolutní důvěru v Rega Brickella. Věděl jsem, že Eňa bude mít dostatečný prostor, aby doplavala do Francie. On by do rizika nešel.

Původně se ale plavat nemělo…

Po zkušenostech jsem raději přestal na různých serverech pátrat po tom, jaké má být počasí. Přistoupil jsem na odlišnou taktiku, která se mi osvědčila při úspěších všech mých plavců.

A jaká to byla taktika?

Nechal jsem to na povolaných, v našem případě na Regu Brickellovi. Minulé úterý mně podal informace, že celou středu se nepoplave. Přitom já měl zjištěné, že by to šlo. Tak jsem zaklapl notebook a celou středu ho neotevřel. A on nám ve středu večer oznámil, že je situace příznivá.

Podařilo se vám před plavbou usnout?

Ani náhodou. Byla to tak krátká doba, že to nešlo. Šli jsme si sice s manželkou lehnout, ovšem oběma stoupající adrenalin spánek neumožnil.

Součástí plavby je doprovodná loď. Z kolika členů se skládala vaše?

Vzhledem k tomu, že jsme byli na Kanále už podruhé během měsíce, tak posádka byla zredukovaná. Chyběli oba mojí synovci, kteří měli za úkol fotografovat a natáčet na kameru. Navíc naše druhá dcera Míša byla ve škole v přírodě. Na lodi nás bylo šest.

Můžete popsat, jak jste měli rozdělené úkoly?

Lodivod Reg Brickell řídil loď. Jeho bratr Ray zajišťoval ostatní záležitosti, které jsou spojeny s chodem plavidla. Posledním nerodinným členem posádky byl oficiální rozhodčí Asociace plavby přes La Manche. Eňa team se skládal ze tří lidí. Já jsem filmoval a koučoval dceru. Manželka s devítiletým synem Vojkem zajišťovala Eně občerstvení.

Zmínil jste občerstvení. Po jakých intervalech k němu docházelo? A Lenka pouze pila nebo také jedla?

Jen přijímala tekutiny. První hodinu pila po dvaceti minutách a potom každých patnáct. Podávali jsme ji tak dvě deci. Za celou plavbu do sebe dostala zhruba pět litrů energetického nápoje.

Jaké pokyny jste dceři uděloval vy?

Kromě humorných jsem ji psal na tabulku především: Blíž k lodi. Dělo se tak, když se vzdalovala. Nebylo to pro ni výhodné, protože lodivod ji chránil lodí před vlnami. Pokud se dostala od plavidla na nějakých patnáct metrů, tak krytí té lodi tolik nefungovalo. Hlavní pokyny jsem uděloval při občerstvování. Přitom jsem se dozvěděl, jak je Eňa na tom. Její slova jsem tlumočil na kapitánském můstku.

Vzpomenete si na nejzásadnější oznámení, které jste učinil?

Samozřejmě. Bylo to asi osm set metrů před cílem. Přišel za mnou bratr lodivoda, že mám jít za Regem do kabiny. Ten se mě zeptal, jestli by mohla Lenka ještě více přidat. Já jsem odpověděl, že ano. On mně řekl, ať jí to vyřídím, protože existovalo nebezpečí, že by ji silný proud mohl strhnout a ona by minula Cap Griz Nez. Sice o pár desítek metrů, ovšem znamenalo by to další hodinu ve vodě.

Co následovalo?

Zastavili jsme ji signálem všech signálů (na ukázku zkříží ruce). Eňa byla poučena, že ať se bude dít cokoliv, musí okamžitě zastavit. Sdělili jsme jí, že musí ještě přidat. Proto zvýšila frekvenci záběrů ze sedmašedesáti za minutu na sedmdesát jedna. Především však začala intenzivně kopat nohama, což je její silná zbraň.

Jak je tátovi, když vidí, že se jeho dcera zmítá ve vlnách oceánu?

Možná budu vypadat jako krkavčí otec, ale já to zas tak neprožíval. Počítali jsme s tím. Důležité bylo, že jsem na Eně viděl, jak je ve fyzické i psychické pohodě. Při občerstvování i vtipkovala.

Nakonec se vaše společné dílo podařilo. Lenka zaplavala na období silných proudů fantastický čas (poz. red. – 9:22 hodin)…

Čas měla opravdu velmi kvalitní. Lodivod naznačil, že kdyby plavala v období ideálních proudů, mohla být rychlejší o hodinu, možná i více.

V období silných proudů se nedá naplavat ideálních třicet čtyři kilometrů. Kolik jich urazila Lenka?

Počítal jsem, že jich bude hodně přes čtyřicet kilometrů. Nakonec jich bylo osmatřicet.

Čím si to vysvětlujete?

Reg Brickell přistoupil na riskantní taktiku. Odstartoval totiž až dvě hodiny po maximálním přílivu. Lenku proudy už od britských břehů nikam nezanášely a ona plavala napřímo. Pro pomalejší plavce je tato taktika nevýhodná, protože nemají čas dostat se rychle k Francii a proudy je odnesou daleko na jih.

Na „vítězném“ skalisku už jste viděl osm vašich borců. Co jste cítil, když se tam vyškrábala vaše dcera?

Musím se přiznat, že mi vše začalo docházet až později. Prakticky až při zpáteční cestě domů. Bylo totiž strašně moc záležitostí, které musel člověk operativně vyřešit. S odstupem času vím, že je to škoda, protože se jednalo o úžasnou chvíli.