Ve vodách Atlantiku a Severního moře v úterý zahajuje období silnějších proudů, a to byl signál pro Štěrbovi.

„Termíny na slabší proudy jsou daleko dopředu rezervovány. Nám ten srpnový nevyšel, a tak jsme zvolili těžší variantu. Plavec stráví ve vodě větší počet hodin a naplave více kilometrů. Eňa však má na to, aby Kanál zdolala i při horších podmínkách,“ podotkl Michal Štěrba, který přes kanál La Manche převedl už osm plavců.

Lodivod Reg Brickell vyslal do Čech zprávu, ve které ujišťoval Štěrbovi, že mohou přijet, neboť je pro těžší období volný. Zároveň však varuje, že počasí není plavbě nakloněno.

„Klimatické podmínky nad Kanálem jsou špatné. Do středy se určitě plavat nebude. Do konce toho týdne se očekává zlepšení, nicméně jak už jsme se přesvědčili, za šest hodin může být všechno jinak. Každopádně v přístavu Dover zůstaneme pravděpodobně do konce období silnějších proudů. To trvá zhruba deset dní,“ vysvětluje Štěrba.

Jeho šestnáctiletá dcera dala o sobě opět vědět při víkendových závodech Českého poháru na Pastvinské přehradě. Již jistá vítězka této soutěže jasně ovládla závod žen na deset kilometrů. Jako dorostenka však měla namále.

„Na Pastvinách byla na naše poměry velmi chladná voda. Měla jen šestnáct stupňů, což je hraniční pro dorosteneckou kategorii. Na druhou stranu to byla pro Eňu parádní příprava před Kanálem. Vždyť v něm je voda o podobné teplotě,“ konstatoval potěšeně Michal Štěrba.

Lenka Štěrbová se ve studené vodě na Orlicku cítila jako ryba ve vodě. V celkovém pořadí obsadila druhou příčku za fenomenálním Rostislavem Vítkem. Mimochodem přemožitelem kanálu La Manche z loňského roku.